Raskrinkavanje.ba

Direktno24h → SVJETSKE SILE U NEW YOURKU RASPRAVLJAJU O BOSNI: Pogledajte kome će pripasti BiH…

08.11.2017
Tekst članka

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija raspravlja o Bosni i Hercegovini. Milorad Dodik i SNSD su ublažili retoriku nakon američkih sankcija, stoji između ostalog u izvještaju visokog predstavnika Vijeću sigurnosti UN-a. Upozorio je da su političke stranke godinu dana prije Općih izbora, započele kampanju, ali i na antievropske principe koje zagovaraju hrvatski političari.

Inzko u izvještaju konstatuje da je nastavljeno neslaganje oko izmjena Izbornog zakona. Naveo je i da političke stranke imaju različite poglede na uređenje izbora delegata u federalnom Domu, što bi u konačnici moglo onemogućiti implementaciju rezultata općih izbora.

“Uprkos tim rizicima, stranke u državnom parlamentu još nisu započele ozbiljan politički dijalog kako bi se razgovaralo o mogućim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH. Na sastanku u junu, Upravni odbor Vijeća za provedbu mira pozvao je nadležna tijela da “osiguraju ispunjavanje svih potrebnih uvjeta, uključujući odgovarajući pravni okvir, kako bi se omogućilo nesmetano provođenje i provedba Općih izbora 2018”, istakao je Valentin Inzko, visoki predstavnik u BiH.

Kada je riječ o funkcioniranju vlasti, odnosi između SDA i HDZ BiH su se gušili upravo zbog različitih pogleda na izmjene Izbornog zakona BiH, rješavanja izbornog sistema Mostara i načina izbora članova Predsjedništva BiH.

“Nedostatak političkog dijaloga i saradnje između SDA i HDZ-a BiH na sličan je način zaustavio rad u Federaciji, gdje još nisu riješene ključne tačke zakona”, dodao je Inzko.

Nakon što su Sjedinjene Američke Države uvele putne i finansijske sankcije Miloradu Dodiku, smanjena je i učestalost pozivanja na otcjepljenje Republike Srpske i raspad BiH, naveo je Inzko. No, Inzko je upozorio da je Dodik nastavio sa izjavama o nezavisnosti RS.

“Slično tome neki hrvatski političari nastavili su zagovarati reorganizaciju zemlje po etničkim crtama. Također, Narodna skupština RS-a usvojila je rezoluciju o vojnoj neutralnosti, iako nema ustavne nadležnosti da se miješa u vanjsku politiku države BiH. Vanjska politika isključiva je odgovornost državnih institucija”, dodaje Inzko.

Korupcija i nepoštivanje vladavine prava ostaju ozbiljni problemi, budući da vlasti na svim razinama dosljedno zanemaruju ili čak odbacuju obvezujuće odluke pravosuđa. Provođenje mjera iz reformske agende, pripremanje odgovora na upitnik Evropske komsije, ali i potpisivanje ugovora o transportnoj zajednici pozitivni su pomaci koje čini BiH, ocjena je visokog predstavnika. u BiH Valentinn Inzka.

Članak indeksiran 23.11.2017. Zadnji put osvježen 23.11.2017.

Ocijenjeno u analizi