Raskrinkavanje.ba

Berlinski grafit “kanibala” Zelenskog ne postoji

Na društvenim mrežama dijeli se screenshot izmišljenog članka Deutsche Wellea o grafitu u Berlinu na kome je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski predstavljen kao kanibal. Takav grafit ne postoji.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na društvenoj mreži X (prijašnji Twitter) 14. septembra 2023. godine objavljen je screenshot članka koji je navodno objavljen na Instagram nalogu Deutsche Wellea sa slikom grafita na kom ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski “jede” ruku ukrajinskog vojnika. Na grafitu je na njemačkom ispisano kanibal (Kannibale). Screenshot uključuje i tekst na engleskom jeziku na kome je ispisano “Njemačka: Skandalozni grafiti u Berlinu”, a objavljen je uz opis u kome se navodi:

Neko je u Berlinu naslikao grafite Zelenskog kao kanibala koji jede svoje vojnike.

Berlinska policija traga za autorom murala sa Zelenskim kanibalom. Firer se ne sme ovako predstavljati.


Foto: Screenshot, Twitter

Istu sliku je 20. septembra objavio još jedan korisnik ove društvene mreže sa sličnim opisom.


Šta su činjenice?

 

Deutsche Welle nije objavio priču o grafitu na kojem je “kanibal” Zelenski. Riječ je o fabrikovanom screenshotu koji se dijelio i van našeg govornog područja. O ovome su pisali Reuters, Lead stories, Myth Detector i AFP Faktencheck. Pored toga što spomenuti medij o ovome nije izvijestio, ne postoje ni dokazi da je takav grafit uopšte postojao u Berlinu.

Navedene fact-checking platforme već su utvrdile da zgrada na kojoj je grafit navodno oslikan uopšte nije u Berlinu, već u Varšavi, u ulici Ignacego Potockiego 4

Platforma Lead Stories je u svojoj analizi ukazala na to da su neki detalji na lažnom screenshotu dodatno uređeni, npr. uklonjene su table sa nazivom ulice i brojevi, a poljska zastava zamijenjena je njemačkom.

Katharina Waack, portparolka policije u Berlinu, potvrdila je 19. septembra za Reuters da policija nije zaprimila nikakav izvještaj o grafitu u Berlinu niti je pokrenuta ikakva istraga. Dakle, berlinska policija ne traga za autorom grafita, kao što se tvrdi u analiziranim objavama.

Slika ulice sa zgradom u Varšavi na Google Mapsu napravljena je 2021. godine. AFP Faktencheck posjetio je ovu lokaciju i fotografisao zgradu 25. septembra. U tom trenutku ona je bila u fazi rekonstrukcije. Ovoj je platformi više izvora potvrdilo da opisani grafit Zelenskog nikada nije postojao na zgradi u Varšavi.

“Skele na zgradi postavljene su 18. septembra da bi se popravili balkoni i farbala zgrada”, reklo je za AFP tehničko odjeljenje stambene zadruge SBM Powiśle, odgovorno za zgradu. 

“Ranije nije bilo grafita.” Stanarka zgrade Anna Czyz takođe je rekla o fotografijama: “Da, to je naša zgrada, prepoznajem je. Nikada nismo imali takve grafite na fasadi.”

Uposlenik kioska u prizemlju to je potvrdio, a drugi stanar je objasnio: “Svaki dan sam ovdje, vidio bih grafite.”


Foto: Screenshot sa stranice AFP Faktencheck   

I Reuters navodi da na internetu nije moguće pronaći dokaze da je ovakav grafit ikada oslikan u Varšavi na zgradi sa slike.

Google pretragom nismo uspjeli pronaći da je Deutsche Welle na engleskom jeziku objavio priču sa naslovom kakav se vidi na navodnom screenshotu. Za Reuters su potvrdili iz ovog njemačkog medija da ona nije nikada postojala.

 “Ne, DW nije objavio takvu sliku i Instagram story”, rekao je u e-mailu Fabian Roesel, urednik korporativnih komunikacija u Deutsche Welleu, niti je “bilo kakav tekst o ovoj temi objavljen na drugim DW platformama ili kao članak.”
“To je lažni snimak ekrana, kao što možete zaključiti i iz fonta, i iz osuđujućeg fraziranja”, rekao je Roesel.

Korisnici/e društvenih mreža van našeg područja dijelili/e su sliku sličnog grafita na kome je Zelenski prikazan kako jede nogu ukrajinskog vojnika. U ovom slučaju tvrdilo se da je oslikan u Parizu i da je o tome izvijestio francuski nedjeljnik Le Point. AFP Factual i Les Observateurs su, između ostalih, pisali o tome da je grafit lažan, odnosno da nikada nije postojao, niti je o tome izvijestio Le Point.

Shodno navedenim činjenicama, prvu objavu screenshota izmišljenog članka o grafitu ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostale objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)
 

Pogledajte originalne članke