Na portalu N1 je 4. jula 2024. godine objavljen članak pod naslovom:
BiH je konačno dobila budžet za ovu godinu: Za 40 miliona KM je veći u odnosu na prethodnu
U članku je objavljen i televizijski prilog s istim imenom, uz kratko tekstualno objašnjenje:
BiH je konačno dobila budžet za ovu godinu. Za oko 40 miliona KM je veći u odnosu na prethodnu, no ovu odluku sad trebaju potvrditi oba parlametarna doma. Dogovorena je i raspodjela viška novca Regulatorne agencije za komunikacije, čim je otvoren put za povlačenje prve tranše iz Plana rasta EU za Zapadni Balkan. Opširnije u prilogu Tatjane Drljić.
Šta su činjenice?
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine 4. jula 2024. godine usvojilo je Nacrt budžeta Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, koji iznosi 1,35 milijardi konvertibilnih maraka. Nacrt budžeta upućen je Predsjedništvu BiH, koje ga je 5. jula usvojilo uz protivljenje člana Predsjedništva Željka Komšića i proslijedilo Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH) na usvajanje.
Budžet moraju usvojiti oba doma Parlamentarne skupštine – Predstavnički dom i Dom naroda – kako bi stupio na snagu. Sjednica Predstavničkog doma zakazana je za 16. juli 2024. Ukoliko Nacrt budžeta bude usvojen u ovom domu, bit će proslijeđen Domu naroda na glasanje.
Na usvajanje Nacrta budžeta u Vijeću ministara BiH čekalo se dugo. U članku Radija Slobodne Evrope objavljenom 4. jula 2024. objašnjeno je:
Nacrt budžeta bio je spreman početkom godine, ali nije stavljan na dnevni red zbog sporenja između dva bh. entiteta Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko Distrikta oko raspodjele sredstava od cestarina na autoputevima koja je prikupila Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
Bez budžeta, javne nabavke su stopirane, nema kapitalnih projekata, nema investicija, dok institucije ne mogu zapošljavati novi kadar.
BiH ne može ni povući prvu tranšu iz Plana rasta Evropske unije za Zapadni Balkan, koja iznosi oko 70 miliona eura. Ovaj plan, koji je stupio na snagu 25. maja, predviđa šest milijardi eura pomoći za zemlje Zapadnog Balkana, od čega je 1,8 milijardi predviđeno za BiH.
Dakle, Bosna i Hercegovina nije “konačno dobila budžet”. U vrijeme objave članka u čijem je naslovu iznesena ova tvrdnja završen je tek prvi od četiri koraka ka usvajanju državnog budžeta. Usvajanje u Vijeću ministara nije garancija da će budžet biti odobren i u oba doma PSBiH.
Shodno tome, tvrdnju da je BiH “konačno dobila” budžet za 2024. godinu usvajanjem u Vijeću ministara ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.
Napomena
17.7.2024. Nakon objave ove analize, portal N1 ispravio je svoj članak, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)