Uvođenje obaveznog služenja vojnog roka postalo je tema i u BiH nakon što je u nekim susjednim zemljama uvedeno dobrovoljno služenje vojnog roka, odnosno dvosedmična vojna obuka. Za razliku od njih, međutim, u BiH prije svega još uvijek ne postoji zakonski osnov za uvođenje vojnog roka, bilo dobrovoljnog ili obaveznog. Upravo tako je govorio i načelnik Zajedničkog štaba OSBiH, general Senad Mašović. Njegova izjava međutim, završila je u jednom mediju kao najava uvođenja obaveznog služenja vojnog roka.
Portal „Magazin Press“ objavio je naime 5. marta članak koji u naslovu sadrži tvrdnju da Bosna i Hercegovina uvodi obavezno služenje vojnog roka:
„BiH uvodi obavezno služenje vojnog roka radi sigurnosti građana“
Članak koji se nalazi pod ovim naslovom, zapravo, izvještava o godišnjoj konferenciji Oružanih snaga BiH koja je održana 5. marta i na kojoj su izrečene izjave koje se navode. Originalno je članak objavljen na portalu “Klix” i to pod naslovom “U Oružanim snagama složni: Potrebno uvođenje obaveznog vojnog roka radi sigurnosti građana”.
"Trenutna zakonska legislativa u BiH ne prepoznaje mogućnost uvođenja vojnog roka. Neophodno je uvesti određene izmjene u zakonskim rješenjima ako želimo uvesti vojni rok, a koje bi trebale dati pretpostavku da se može započeti proces služenja vojnog roka. Lično smatram da je to jedna potreba koja govori o boljem definisanju sigurnosne kulture svih građana u BiH. Kroz sistem obuke u svakom slučaju naši mladi će imati mogućnost bolje edukacije, života i rada u drugim uslovima te bolje spremnosti za izazove koji čekaju ne samo BiH i regiju, već čitav svijet. Međutim, mora se osigurati adekvatna zakonska podrška jednoj takvoj ideji", kazao je Mašović.“
Tvrdnja koju je u naslov stavio “Magazin Press” daleko je od stvarne izjave Senada Mašovića, odnosno od mogućnosti uvođenja obaveznog vojnog roka u Bosni i Hercegovini. Tačnije, kao što se vidi iz članka, tvrdnja da BiH uvodi obavezno služenje vojnog roka je netačna.
S obzirom na to da je riječ o netačnoj tvrdnji koja nema uporište u tekstu, članak ocjenjujemo kao klikbejt i dezinformaciju.
Šta je medijska etika?
Koja je razlika između pravih i lažnih medija?
(Raskrinkavanje.ba)