U jeku tenzija između Izraela i Irana, 5. novembra 2024. na portalu Klix objavljen je članak s naslovom “U Teheranu osvanuo billboard sa natpisom ‘Teloshima’”
"Teloshima” je izvedenica od toponima Tel Aviv i Hirošima, koja aludira na to da bi Tel Aviv mogla zadesiti sudbina japanskog grada Hirošime, koji je 1945. godine pogođen atomskom bombom.
U Klixovom članku priložena je objava s društvene mreže X u kojoj je objavljena i fotografija navodnog bilborda. U objavi na engleskom jeziku stoji: “Ovo je novo: vrlo veliki bilbord u Teheranu kaže ‘Teloshima’ (Tel Aviv + Hiroshima) uz frazu na hebrejskom ‘Sve neophodno oružje’. To je prvi put da vidimo DIREKTNU prijetnju upotrebe nuklearnog oružja koja dolazi od Irana”.
Ovaj je članak ubrzo prenio Avaz, uz naslov “Iran zaprijetio nuklearnim oružjem: Bilbord s jezivom porukom osvanuo u Teheranu”. Tvrdnju o prijetnji nuklearnim napadom objavili su još i Večernje novosti (.ba), RTVIS, Dnevnik, Trn te blog Magazin press.
Spekulacije o nuklearnom programu Izraela su dodatno potaknute prijetnjom da će Tel Aviv biti pogođen nuklearnim oružjem, nakon što je na teheranskim ulicama osvanuo bilbord s napisom "Telošima".
U originalnom članku objavljenom na Klixu u međuvremenu je promijenjen naslov, koji sada glasi:
Iranci traže uništenje Tel Aviva: Na društvenim mrežama šire se bilbordi sa natpisom "Teloshima"
Prvobitni link članka (https://www.klix.ba/vijesti/svijet/u-teheranu-osvanuo-bilbord-sa-natpisom-teloshima/241105066) sada korisnike/ce preusmjerava na članak s novim naslovom i linkom (https://www.klix.ba/vijesti/svijet/iranci-traze-unistenje-tel-aviva-na-drustvenim-mrezama-sire-se-bilbordi-sa-natpisom-teloshima/241105066). U tekstu također više nema tvrdnje da je “na teheranskim ulicama osvanuo billbord”, već se navodi da je “na društvenim mrežama osvanuo bilbord”:
Spekulacije o iranskom nuklearnom programu dodatno su potaknute iranskom prijetnjom da će Tel Aviv biti pogođen nuklearnim oružjem.
Po prvi put od masovne eskalacije između Izraela i Irana, iz Irana su upućene prijetnje upotrebom nuklearnog oružja.
Na društvenim mrežama je danas osvanuo bilbord na kojem je na perzijskom jeziku napisana parola "Teloshima".
Šta je sve pogrešno u ovim tvrdnjama?
-
Lokacija
Brojni/e korisnici/e društvene mreže X već su u komentarima izvorne objave ukazali/e na to da je riječ o manipulativno uređenoj, odnosno “fotošopiranoj” slici.
U jednoj objavi na X-u na engleskom jeziku navedeno je da je perzijski novinski kanal @Saberin_ir raskrinkao fotografiju bilborda kao lažnu, uz napomenu da se zgrada na kojoj je razvijen navodni bilbord ne nalazi u Teheranu, već u iranskom gradu Mashhad.
#Provjeračinjenica #lažnevijesti Viralnu slika koja prikazuje nuklearnu eksploziju s riječima "TeleShima", što implicira referencu na #izraelski Tel Aviv i #japansku #Hirošimu, kao lažnu je ocijenila perzijska novinska stranica @Saberin_ir. Geolociranjem je utvrđeno da je zgrada ustvari komercijalni prostor na bulevaru Shahed u Mashhadu, Iran (36.3523041, 59.5009362), u kojem se nalaze preduzeća i ordinacije.
Dodatna provjera geolokacije iz ove objave na prikazu ulica koji je dostupan na Google Mapama potvrđuje da je riječ o zgradi na bulevaru Shahed u Mashhadu, a koja je vidljiva i na fotografijama u domaćim medijima.
U objavi na spomenutom X profilu @Saberin_ir nalazi se fotografija ove zgrade, za koju se može pretpostaviti da je snimljena nakon što su se internetom proširile tvrdnje o bilbordu. Na fotografiji se vide samo mural s muškarcem i drugi natpisi.
-
Bilbord na zidu zgrade u Mashhadu
Internetom zapravo kruže dvije slike zgrade s prijetećim bilbordom (1, 2), snimljene s različite visine i udaljenosti.
Međutim, detaljnija inspekcija dviju fotografija pokazuje da su one nastale u kratkom vremenskom razmaku. Kada se fotografije uporede, na njima se može vidjeti jato ptica preko zgrade, što može poslužiti kao indikator protoka vremena. Isto tako, položaj sjena zgrade i drveća na obje fotografije je identičan, kao i položaj roletni na prozorima na desnom dijelu fasade zgrade. Razumno je pretpostaviti da su ove fotografije ustvari screenshoti iz videozapisa, vjerovatno snimljenog dronom.
Iako bi se zbog ovoga moglo zaključiti da je bilbord stvaran, jer je ipak snimljen iz dva ugla, više znakova upućuje na to da ove fotografije nisu autentične.
Na Instagram profilu @ilmatower1400, 23. septembra 2024. godine objavljen je videosnimak na kojem se nešto detaljnije može vidjeti zgrada na kojoj se nalazi navodni bilbord.
Na snimku, ali i na ranije spomenutim fotografijama novinskog kanala i Google Mapa, vidljivo je da se na fasadi zgrade duž lijeve ivice nalazi natpis “ILMA TOWER” izveden metalnim slovima. Na slici navodnog bilborda koji kruži u medijima tih slova na zgradi nema. Ukoliko bi bilbord bio postavljen preko takvih slova, na njemu bi zasigurno postojao reljefasti trag od slova.
Osim toga, može se primijetiti i to da dimenzije navodnog bilborda s društvenih mreža i iz medija ne odgovaraju prostoru koji je na zgradi namijenjen za bilborde, to jest da je bilbord “razvučen” sve do lijeve ivice tornja. Na kraju, ivice bilborda s prijetećom porukom također izgledaju prenaglašeno i “nestopljeno” s ivicama zgrade.
Uz pomoć online alata za analizu fotografija Forensically, mijenjajući parametre u opciji “Level Sweep”, može se vidjeti kako površina slike gdje se nalazi navodni billbord ostaje neprirodno naglašena u odnosu na ostatak slike. Uz pomoć ove opcije moguće je povećavati kontrast za različite nivoe svjetlosti na fotografiji, a njegova upotreba omogućava da se bolje vide ivice dijelova koji su naknadno dodani u originalnu sliku.
To, recimo, nije slučaj kada se na isti način mijenjaju parametri na slici zgrade gdje se vidi stvarna fasada, koju je objavio kanal Saberin.
Osim toga, na portalu iranske novinske agencije Mehr News 5. novembra po Gregorijanskom kalendaru objavljen je videosnimak u kojem novinar stoji ispred zgrade u Mashhadu, na kojoj nema bilborda s natpisom “Teloshima”. Osoba na snimku referiše se direktno na netačne tvrdnje i montiranu sliku koja je postala viralna, pokazujući da na navedenoj zgradi nema prijetnje nuklearnim napadom na Tel Aviv.
Shodno činjenicama, jasno je da u Teheranu, niti bilo gdje u Iranu, nije osvanuo prijeteći bilbord na kojem je ispisano “Telošima”. Fotografija koja to navodno prikazuje je “fotošopirana”. Stoga, najraniju objavu tvrdnje da su Izraelu “iz Irana upućene prijetnje upotrebom nuklearnog oružja”, zasnovane na objavama s društvenih mreža na kojima je prikazana manipulisana fotografija nepostojećeg bilborda, ocjenjujemo kao lažnu vijest.
Kasnije objave ovih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
Napomena:
Portal Dnevni avaz ispravio je netačne navode u svom članku te dobija i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)