Na Facebooku je 7. aprila 2024. godine objavljen video u kojem se tvrdi da je bivši italijanski ministar zdravstva Roberto Speranza pod istragom za ubistvo. Većina snimka je na engleskom jeziku, a u njemu se čuje muški glas koji govori o navodnim detaljima Speranzinog slučaja. Prema tvrdnjama iz snimka, do istrage je došlo nakon što su “mailovi otkrili” da je Speranza još od početka vakcinacije protiv Covid-19 u Italiji “znao” da vakcine ubijaju ljude te da je naložio lokalnim zdravstvenim vlastima da prikriju takve smrti i ozbiljne nuspojave.
Iste tvrdnje dijelile su se i u drugačijim objavama. Tako je istog dana, 7. aprila 2024. godine, na Facebooku objavljen status u kojem se, između ostalog, navodi:
Bivši italijanski ministar zdravlja Roberto Speranza je pod istragom za ubistvo, nakon što su mailovi otkrili da je znao da vakcina protiv COVID-a ubija ljude.
(...)
Brana uveliko puca, sve više optužbi protiv ministara zdravlja u vrijeme korone, tog mračnog vremena ljudske istorije, vremena neviđenog terora nad ljudima, vremena u kojem su zgažene sve ljudske vrijednosti i slobode
Tvrdnje o navodnoj istrazi za ubistvo protiv bivšeg italijanskog ministra zdravstva objavljene su u aprilu 2024. godine na nizu drugih profila i stranica na društvenim mrežama (1, 2, 3, 4), ali dijelile su se i ranije. Najstarija objava koju smo pronašli datira od 13. decembra 2023. godine, kada su ovi navodi objavljeni na portalu Istinom protiv laži.
Odbačene optužbe
Roberto Speranza je italijanski političar i jedan od osnivača stranke Član jedan. Za vrijeme pandemije Covid-19 bio je ministar zdravstva u Italiji. Protiv Speranze bila je pokrenuta službena istraga zbog reakcije Vlade na početku pandemije, tačnije da bi se utvrdilo je li Vlada potcijenila zaraznost virusa koji uzrokuje Covid-19. Istraga je okončana, a Speranza je oslobođen krivnje još u junu 2023. godine.
Optužbe i istraga za “prikrivanje” smrti uzrokovanih vakcinacijom, koje se spominju u analiziranim objavama, odnose se na prijavu protiv Speranze i bivšeg čelnika italijanske Agencije za lijekove Nicole Magrinija, koju su podnijeli grupa Comitato Ascoltami i neki policijski sindikati. Comitato Ascoltami je italijanska grupa koju su formirali pojedinci koji tvrde da su pretrpjeli ozbiljne posljedice vakcinacije protiv Covid-19. Njihova prijava sadržala je različite optužbe. Između ostalog, optuživali su dvojicu zvaničnika za izdavanje pogrešnih lijekova i ubistva.
Tvrdnje o navodnoj istrazi protiv Speranze analizirali su brojni fact-checking portali, među kojima su AFP Fact Check, Logically i Faktograf. Kako se u analizama ovih platformi ističe, takvi navodi nisu utemeljeni.
Italijanski sud odbacio je pokretanje službene istrage i suđenja protiv Roberta Speranze. Naime, italijanski javni emiter RAI još je 23. novembra 2023. godine, kada su objavljene vijesti o podnošenju prijave, pozivajući se na izjavu advokata bivšeg ministra, objavio da je slučaj proslijeđen takozvanom sudu ministara sa zahtjevom za odbacivanje. Kako AFP Fact Check navodi u analizi iz januara 2024. godine, prijava protiv Roberta Speranze jeste bila podnesena, ali bilo kakvi daljnji koraci nisu bili poduzeti. Dakle, ni u decembru 2023. godine, kada su se ove tvrdnje originalno širile našim govornim područjem, one nisu bile tačne.
Pozivajući se na italijanske medije, naš partnerski fact-checking portal iz Hrvatske Faktograf u analizi od 23. aprila 2024. godine naveo je da je “sud ministara, posebno tijelo sastavljeno od sudaca i prisutno unutar svakog prizivnog suda s nadležnošću za presuđivanje zločina koje su počinili premijer i ministri tijekom obavljanja svojih funkcija, odbacio prijavu i donio odluku da se službena istraga i suđenje protiv bivšeg ministra neće pokretati.”
Italijanski magazin La Repubblica je 4. aprila 2024. objavio da je slučaj definitivno odbačen. Prema navodima ovog medija, Sud ministara istakao je da je Roberto Speranza “djelovao, u okviru vlastitih institucionalnih prerogativa, isključivo u svrhu zaštite kolektivnog zdravlja stanovništva i nikada u individualističke svrhe, naročito ne namjerno".
Vakcine protiv Covid-19 ne “ubijaju”
Nema dokaza da su vakcine protiv Covid-19 opasne ili smrtonosne. Raskrinkavanje se neutemeljenim tvrdnjama o ovim vakcinama bavilo u velikom broju analiza. Kako je u njima detaljno objašnjeno na osnovu različitih izvora, klinička ispitivanja pokazala su da su ove vakcine sigurne i efikasne te da rijetko uzrokuju teške nuspojave. Ne postoje nikakvi dokazi za tvrdnje da vakcine protiv Covid-19 “ubijaju”. Kako je i Faktograf dodao u svojoj analizi, brojne objavljene studije procjenjuju da su ove vakcine spasile milione života.
Dakle, ni u decembru 2023. godine, kada su tvrdnje na našem jeziku prvi put objavljene, kao ni u aprilu 2024, kada su se ponovno proširile, nije bilo tačno da se protiv bivšeg italijanskog ministra zdravstva Roberta Speranze vodi istraga zbog “ubistva” u vezi s vakcinama protiv Covid-19. Stoga objavu ovih tvrdnji na portalu Istinom protiv laži ocjenjujemo kao lažnu vijest. Druge objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)