Raskrinkavanje.ba

Brazilsko ministarstvo odbrane nije poništilo predsjedničke izbore

Netačne tvrdnje da je Ministarstvo odbrane Brazila proglasilo izbore u ovoj zemlji “lažnim” dijelile su se na Facebooku nakon pobjede lijevog kandidata u nedavno održanoj utrci za predsjednika te zemlje.

Foto: Freepik

Na Facebook profilu Pobjeda Istina Pravda 7.11.2022. godine objavljen je statusu kojem se tvrdi da je Ministarstvo odbrane suspendovalo civilne vlasti u Brazilu nakon što je proglasilo izbore održane u toj zemlji “lažnim”.

Brazilsko ministarstvo odbrane proglasilo je izbore 2022. godine lažnim. Sada se izdaju vojni nalozi za hapšenje Vrhovnog saveznog suda, Vrhovnog izbornog suda i Nacionalnog kongresa. Brazilska civilna vlada SUSPENDOVANA je dok se vanredna situacija ne riješi.

Uz status su objavljene i fotografije navodnog dekreta brazilskog ministarstva odbrane.

Na ovom Facebook profilu u novembru su objavljivane tvrdnje da su izbori u Brazilu “pokradeni”, kao i da su izdavani nalozi za hapšenje zvaničnika zbog ove krađe (1, 2, 3, 4).

Tvrdnja da je brazilsko ministarstvo odbrane potvrdilo da se dogodila izborna prevara na našem je govornom području prvobitno objavljena na Facebook profilu Edvard Assange 6. novembra.


Šta su činjenice?

U drugom krugu općih izbora u Brazilu 30.10.2022. godine bivši predsjednik te države, desničar Jair Bolsonaro, izgubio je protiv ljevičara Luiza Inácia Lula da Silve. De Silva je pobijedio s 50,8% glasova, odnosno s oko dva miliona glasova više od Bolsonara. Nakon dva dana šutnje, Bolsonaro je izjavio da će poštovati brazilski ustav, ali je odbio čestitati na pobjedi protukandidatu. Grupe koje ga podržavaju počele su protestovati širom Brazila, tvrdeći da se desila izborna krađa.

Tvrdnjama da je brazilsko ministarstvo odbrane utvrdilo da je Bolsonaro izgubio zbog izborne prevare bavilo se nekoliko fact-checking portala, uključujući Istinomer, Raskrinkavanje (.me) i AFP činjenice. Kako se navodi u analizi Istinomera, ne postoje dokazi da dokument Ministarstva odbrane na koji se pozivaju korisnici/e društvenih mreža i čija navodna fotografija kruži internetom zapravo postoji.

U “Dekretu broj 9.758”, koji je navodno potpisao Bolsonaro, tvrdi se da “postoje dokazi izborne prevare na izborima 2022. godine”. Ipak, takav dokument ne može se pronaći na zvaničnoj web stranici Vlade, koja sve uredbe objavljuje. Dekret pod brojem 9.758 izdat je u martu 2019. godine i nema veze s nedavnim izborima.

Brazilsko ministarstvo odbrane jeste početkom ovog mjeseca objavilo izvještaj o istrazi u vezi s izbornom prevarom koju je sprovela vojska, sa zaključkom da nisu uspjeli pronaći dokaze o izbornoj prevari, suprotno tvrdnjama s društvenih mreža. Ni istraga brazilske advokatske komore nije našla dokaze koji bi potkrijepili tvrdnju da su izbori pokradeni.

Uprkos svemu ovome, Bolsonaro je 22. novembra podnio žalbu Vrhovnom izbornom sudu Brazila, tvrdeći da rezultati iz pojedinih elektronskih mašina za glasanje trebaju biti “poništeni”. Sud je odbacio ovu žalbu zbog nedostatka dokaza te izdao Bolsonarovoj partiji kaznu od 4,3 miliona dolara zbog svjesnog podizanja neosnovane žalbe.

Dakle, brazilsko ministarstvo odbrane nije proglasilo nedavno održane izbore “lažnim” niti izdalo naloge za hapšenje članova/ica Vrhovnog izbornog suda ili bilo koje institucije. Također, ne postoje dokazi da se u Brazilu proteklog mjeseca desila izborna prevara, što je potvrdilo nekoliko istraga izbornog procesa u toj zemlji.

Shodno tome, tvrdnje da je Ministarstvo odbrane u Brazilu proglasilo izbore održane u oktobru ove godine “lažnim”, izdalo naloge za hapšenje članova/ica Vrhovnog saveznog suda, Vrhovnog izbornog suda i Nacionalnog kongresa te da je suspendovalo Vladu, prvobitno objavljene na Facebook profilu Edvard Assange, ocjenjujemo kao lažnu vijest.

Sva prenošenja ovih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke