Na portalu Epoha je 17. oktobra 2024. godine objavljen tekst u kojem se tvrdi da je vojni veteran osuđen za “misaoni zločin” u Velikoj Britaniji jer je protestovao moleći u tišini ispred klinike za pobačaje.
Vojni veteran osuđen za misaoni zločin u Britaniji
Čovjek, koji je služio vojsku 20 godina, stajao je na pločniku kada mu je prišao policajac i upitao ga o “prirodi njegove molitve”.
Molio se za svog nerođenog sina koji je pobačen – i opet je to učinio tiho.
Policija ga je kaznila zbog tihe molitve u blizini klinike za pobačaje, ali opet, važno je zapamtiti da se to dogodilo na javnom pločniku.
Muškarac je sada osuđen na sudu i mora platiti 11.704 dolara sudskih troškova javnom tužitelju.
Tekst, u kojem je povučena paralela između ovog slučaja “zločina protiv mišljenja” i distopijskog romana “1984”, koji je napisao George Orwell, podijeljen je na Facebooku, Telegramu i platformi VKontakte.
Šta su činjenice?
U tekstu na portalu Epoha izostavljeni su ključni detalji slučaja kažnjavanja muškarca zbog molitve u krugu klinike za abortus u Ujedinjenom Kraljevstvu. Naime, američka katolička zagovaračka organizacija CatholicVote izvijestila je da je bivši vojnik Adam Smith-Connor osuđen zbog kršenja “sigurnosne zone” oko klinike za abortus British Pregnancy Advice Service (BPAS) u Bournemouthu, u Dorsetu, nakon što se 24. novembra 2022. tiho molio za nerođenog sina. Presuda uključuje dvogodišnju uslovnu kaznu i novčanu kaznu od 9.000 funti.
U tekstu se ističe da je muškarac kažnjen zbog molitve na javnoj površini, no nije istaknuto da je riječ o prostoru u krugu klinike u kojoj se vrše abortusi, a koji je posebno regulisan. Ta “sigurnosna zona”, čija je pravila Smith-Connor prema presudi prekršio, regulisana je naredbom koju je u oktobru 2022. godine donijelo Okružno vijeće lokalnih zajednica Bournemouth, Christchurch i Poole.
Prema pisanju britanskog lista Independent, koji se također bavio analizom tvrdnji da je Smith-Connor kažnjen zbog misaonog zločina, “naredba za zaštitu javnog prostora” (eng. Public Spaces Protection Order) oko područja Ophir Road u Bournemouthu sprečava “protestovanje u vezi s pitanjima koja se odnose na usluge abortusa”, bilo da su u pitanju podrška ili protivljenje, i “obuhvata, ali nije ograničena na grafičke, verbalne ili pisane izraze, molitvu ili savjetovanje”. Također je navedena i druga ograničena aktivnost, koja se sastoji u “držanju molitvenih okupljanja” na kojima demonstranti glasno mole ukoliko primijete da prolazi neko za koga misle da će izvršiti abortus.
Prekršaj Smith-Connora desio se mjesec nakon stupanja naredbe na snagu. Snimak incidenta objavila je ADF International, pravna firma koja “zastupa religijsku slobodu kroz zagovaranje”, navodi Independent.
Smith-Connor na snimku potvrđuje da je svjestan “sigurnosne zone” oko klinike dok razgovara sa službenicom koja mu je rekla da je vjerovatno prekršio naredbu. Zadržavanje u “sigurnosnoj zoni” nakon upozorenja i molbe ovlaštenog lica da se zona napusti, po naredbi, može rezultirati kaznom ili tužbom.
Navodeći da, prema engleskom pravu, molitva nije krivično djelo, uz činjenicu da sjednice oba doma britanskog parlamenta počinju kršćanskom molitvom, Independent je zaključio da Smith-Connor nije osuđen zbog “svojih misli”. Prema tome, navodi o kažnjavanju za “misaoni zločin” nemaju utemeljenja. Taj termin je u engleskom jeziku prvi put upotrijebljen 1930-ih godina, no postao je popularan zbog upotrebe u distopijskom romanu “1984” u kontekstu razmišljanja protiv režima fiktivne države u romanu.
Vijest o kažnjavanju aktuelna je s obzirom na to da u Engleskoj i Velsu od 31. oktobra počinje primjena “tampon zaštitnih zona” oko klinika na kojim se vrše abortusi. Prema objašnjenju sa stranice Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, u svim zonama bit će nezakonito “bilo kakvo ponašanje koje namjerno ili nepažljivo utječe na nečiju odluku o korištenju usluga abortusa, ometa ih ili uzrokuje uznemiravanje ili stres osobama koje koriste ili rade u tim prostorijama. Zakon će se primjenjivati unutar radijusa od 150 metara od pružatelja usluga abortusa”.
Zagovornici/e uvođenja zabrane pažnju skreću i na “tihe molitve” koje bi trebale biti kažnjive. Kako navodi BBC, očekuje se da će i ovaj vid protesta biti zabranjen u tampon-zonama oko klinika.
Prema navodima BPAS-a, britanske dobrovoljne organizacije koja omogućava usluge abortusa ženama u Ujedinjenom Kraljevstvu, uznemiravanje pacijentica i kliničkog osoblja u bolnicama njihovog sistema česta je pojava. Protivnici/e abortusa organizuju proteste, molitve i dijeljenje letaka ispred ovih bolnica, potom uznemiravaju osoblje, prilaze pacijenticama i njihovim partnerima i slično, i to sedmično ili čak svaki dan.
Shodno navedenom, tvrdnju da je britanski vojni veteran osuđen za “misaoni zločin” zbog molitve na javnoj površini, bez spominjanja da je ta površina pod posebnom zabranom takvih aktivnosti, ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.
(Raskrinkavanje.ba)