Raskrinkavanje.ba

Da li snimak s društvenih mreža prikazuje predaju ukrajinskih vojnika?

Snimak razmjene zarobljenika u Ukrajini na društvenim mrežama u našem regionu se širi uz netačne tvrdnje da prikazuje masovne predaje ukrajinskih vojnika.

Foto: Raskrinkavanje.ba


Na društvenoj mreži X (ranijem Twitteru) 23. jula 2023. podijeljen je videosnimak uz opis u kom se navodi sljedeće:

Ovako izgleda kontranapad Ukrajinaca o kojem neće da pričaju u Ukrajini. Okupljaju se u velike kolone pod belom zastavom i predajom spasavaju svoje živote.

Radi se o snimku podijeljenom s drugog profila koji sadržaje objavljuje na ruskom jeziku.

Na snimku, za koji se tvrdi da prikazuje predaju ukrajinskih vojnika, vide se vojna vozila na kojima su istaknute bijele zastave te dvije kolone ljudi koje se kreću u suprotnim smjerovima. 

Uz iste tvrdnje, kao i uz onu da su “počele kolektivne predaje” Ukrajinaca, snimak je podijeljen i u nekoliko drugih objava na Facebooku, X-u i Telegramu (1, 2, 3, 4).  

 

Šta snimak zapravo prikazuje?

Budući da se snimak uz iste tvrdnje također širio i na drugim jezicima, njihovu tačnost provjeravale su i druge fact-checking platforme u svijetu, uključujući The Observers, AFP Fact-Check, AFP Proveru činjenica te Newsweek.

Prema zaključcima do kojih su ove platforme došle analiziranjem spomenutog snimka, utvrđeno je da on zapravo prikazuje ukrajinsku vojsku kako razmjenjuje ratne zarobljenike s Wagner grupom, a ne “kolektivnu” predaju ukrajinskih vojnika, kako se tvrdi na društvenim mrežama.  

Naime, ukrajinsko Ministarstvo odbrane je 25. maja 2023. objavilo javno obraćanje ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog koji je istakao da se iz ruskog zatočeništva u Ukrajinu vratilo 106 vojnika koji su se borili na području Bakhmuta. 

O toj su razmjeni zarobljenika u Ukrajini 26. maja izvijestili brojni mediji u svijetu, uključujući DW, Telegraph te Wall Street Journal. Članci ovih medija sadrže i videopriloge o razmjeni. U njima se nalaze kadrovi iz snimka kojeg je 25. maja ove godine Wagner grupa objavila na svom Telegram kanalu. U opisu Wagnerove objave navedeno je da se radi o razmjeni zarobljenika.

Poređenjem viralnih snimaka koji se dijele uz tvrdnju da se radi o kolektivnoj predaji Ukrajinaca s Wagnerovim snimkom iz medijskih priloga, jasno je da je riječ o istom događaju. Spomenute platforme za provjeru činjenica došle su do istog zaključka.

The Observers je u svojoj analizi uporedio snimak s društvenih mreža sa snimkom iz videopriloga objavljenog na YouTube kanalu britanskog Telegrapha, utvrdivši da se kadar iz viralnog videa podudara s kadrom prikazanim u 34. sekundi priloga (arhivirano ovdje), objavljenog na Telegraphu. 

Istaknuto je da kadrovi prikazuju tenkove s bijelim zastavama na istim položajima, kao i iste dvije grupe muškaraca koji se kreću u suprotnim smjerovima. Činjenice da se radi o istom događaju, samo snimljenom iz različitih uglova, ilustrovane su fotografijama kadra iz viralnog videa (lijevo) te kadra iz snimka grupe Wagner koja se nalazi u prilogu Telegrapha (desno).

Foto: The Observers/ Slika prikazana lijevo je snimka kadra iz viralnog videa. Slika desno je kadar iz videosnimka kojeg je online objavila Wagner grupa i koji je uvršten u Telegraphov izvještaj iz maja. Drugi video sadrži isti kadar kao i prvi, samo snimljen pod različitim uglom.

U prilog činjenicama da se radi o razmjeni, a ne o predaji, govore i spomenuta službena saopštenja ukrajinskih zvaničnika te medijski članci koji su izvijestili o tome. Istog dana kada se razmjena dogodila, 25. maja, o njoj su, kako je navedeno, izvijestili mediji u svijetu, kao i mediji i agencije u našem regionu, navodeći da je Ukrajina osigurala oslobađanje 106 vojnika u razmjeni s Rusijom. U tim je izvještajima navedeno i da je ruska ombudsmanka za ljudska prava Tatjana Moskalkova potvrdila “da je ruska privatna vojna grupa Wagner u četvrtak [25.5.2023] sudjelovala u razmjeni boraca”, kao i to da Moskalkova “nije dala više detalja” o ovoj razmjeni.

Shodno utvrđenim činjenicama da spomenuti videosnimci na društvenim mrežama prikazuju razmjenu zarobljenika, tvrdnja da se radi o predaji ukrajinskih vojnika nije tačna.
S obzirom na to da nije moguće utvrditi kad se ta tvrdnja prvi put pojavila na našem govornom području, sve objave u kojima se ona navodi dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 23.07.2023

Twitter profil: Ovako izgleda kontranapad Ukrajinaca o kojem neće da pričaju u Ukrajini.

Okupljaju se u velike kolone pod belom zastavom i predajom spasavaju svoje živote.

  • Prenošenje lažnih vijesti