Foto: Freepik
Facebook stranica Medical 79 je 24. januara 2025. godine objavila oglas sa snimkom u kojem su novinarka Marija Savić Stamenić i doktor Branimir Nestorović i u kojem se promoviše “lijek” protiv prostatitisa.
Foto: Screenshot/Facebook
Nestorović na televiziji navodno govori o “efikasnom lijeku” protiv prostatitisa koji su pokušale sakriti “velike farmaceutske korporacije” jer im takav proizvod umanjuje profit od prodaje njihovih lijekova. U oglasu je podijeljen link koji vodi na stranicu na kojoj je formular za narudžbu proizvoda Prostanom. Na proizvodu piše da se radi o mješavini čaja. U formular se unose ime i broj telefona.
Foto: Screenshot
Osim toga, na stranici je preporuka za Prostanom koju je dao “docent prof. dr Elliot Burbow”. U preporuci se navodi da je “lijek” siguran i učinkovit i da “vraća normalnu funkciju prostate”.
Foto: Screenshot
Pored ove “preporuke”, na stranici se nalaze i svjedočanstva navodnih korisnika/ca ovog proizvoda.
Foto: Screenshot
Šta su činjenice?
Video iz Facebook oglasa u kojem Nestorović govori o “lijeku” protiv prostatitisa nije autentičan. U pitanju je “deepfake”, odnosno snimak napravljen uz pomoć vještačke inteligencije. Ako se pažljivije pogleda, uočljivo je da govor nije sinhronizovan s pokretom usana. Također je primjetno čudno akcentovanje riječi.
Za ovaj “deepfake” iskorišten je snimak iz emisije “Jutro” na televiziji Prva, u kojoj je gost bio Nestorović. Snimak je na YouTubeu objavljen 23. decembra 2023. Nestorović je u emisiji govorio o učešću svoje liste na izborima u Srbiji. Nije govorio o prostatitisu ili o zavjeri farmaceutske industrije da sakrije neki lijek protiv tog oboljenja.
Foto: Screenshot/YouTube
Internet-pretraga ne daje rezultate koji bi potvrdili da je Branimir Nestorović nekada promovisao Prostanom.
Raskrinkavanje je već pisalo o “deepfake” snimcima u kojima su zloupotrijebljene druge javne ličnosti u svrhu promocije Prostanoma (1, 2). Također, identitet Branimira Nestorovića često se koristi za promociju raznih proizvoda kao lijekova (1, 2, 3, 4).
Internet-pretraga imena “doktora” koji navodno preporučuje Prostanom također nije dala rezultate koji bi potvrdili da je neki doktor pod imenom Elliot Burbow zaista promovisao ovaj proizvod. Na fotografiji koja navodno prikazuje ovog doktora zapravo je dermatovenerolog Vladislav Petrovič iz Kijeva u Ukrajini.
Na fotografijama “zadovoljnih korisnika/ca” Prostanoma također su druge osobe.
Facebook stranica Medical 79 je u kategoriji “Oglašavanje” i kreirana je 15. januara 2025. godine. Administratori stranice su u Meksiku, Bangladešu, Ukrajini i Vijetnamu. Stranica je imala dosta oglasa na drugim jezicima u kojima su reklamirani slični proizvodi. Do vremena pisanja ove analize stranica je imala 15 pratitelja/ki.
Prostanom nije na listi lijekova koje je odobrila Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.
Shodno navedenom, “deepfake” snimak u kojem je iskorišten lik Branimira Nestorovića i stranicu na kojoj se promoviše i prodaje Prostanom kao lijek protiv prostatitisa ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)