Raskrinkavanje.ba

Dezinformacije kao “dokaz” da liberalne politike u Kaliforniji ometaju gašenje požara

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

U nekim se objavama na društvenim mrežama poteškoće vatrogasaca da obuzdaju razorne požare u Los Angelesu “objašnjavaju” navodnim uzrocima koji leže u liberalnim politikama demokratskih vlasti u Kaliforniji. Ovakve se tvrdnje “potkrepljuju” dezinformacijama.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U požarima koji su u Los Angelesu počeli buktjeti 7. januara 2025. godine, prema podacima objavljenim do vremena pisanja ove analize, 28 osoba je smrtno stradalo, a mnogi/e stanovnici/e su izmješteni/e u obaveznim evakuacijama. Pričinjena je izuzetno velika materijalna šteta. Uzrok požara tek treba biti utvrđen. Širenje vatre potpomognuto je i jakim vjetrom na više lokacija u ovom gradu. 

Uz intenzivno medijsko izvještavanje o požarima, prisutno je i mnoštvo dezinformacija. Raskrinkavanje je u nekoliko analiza pisalo o različitim netačnim navodima koji su se dijelili u vezi s ovim požarima. Riječ je o videosnicima nastalim uz pomoć vještačke inteligencije, za koje se netačno navodilo da prikazuju stvarne lokacije (1), i “objašnjenjima” uzroka požara kroz teorije zavjere o “ljudima gušterima” i njihovim planovima da zavladaju svijetom (1) ili o tajnim oružjima i planovima da se nakon požara napravi “pametni grad” (1). 

Na Facebooku je 9. januara 2025. godine objavljena fotografija objekta u plamenu uz opis u kojem su navedeni “uzroci” neuspjeha da se ugase požari u Kaliforniji. Ovi “uzroci” se u objavi uglavnom vezuju za percipirane preovlađujuće liberalne svjetonazore u toj američkoj saveznoj državi, poput ekološke osviještenosti ili inkluzivnih politika u gradskoj administraciji. Navedeno je da Kalifornija zabranjuje upotrebu morske vode za gašenje požara jer je slana, kao i upotrebu vode iz jezera i akumulacija budući da su to staništa jedne ugrožene vrste ribe.

Ako vam nisu jasni uzroci ovih požara u Los Angeles arei onda nekoliko faktuma.
Država Kalifornija zabranjuje upotrebu morske vode za gašenje požara, faktički zabranjuje upotrebu Kanadera, jer ekološki svjesni građani Kalifornije ne žele da tlo Kalifornije bude zasoljeno morskom vodom.
Država Kalifornija zabranjuje upotrebu slatke vode iz jezera i akumulacija (dam) radi toga jer u njima živi neka mala ribica (smelt fish) slična našim zerama, gavunima ili kako ih mi ovdje zovemo cento in bocca (sto u usta). A ne smije za ekološki tankoćutne Kalijevce nastradati niti jedna ribica. Život damo ali smelticu ne damo! (...)

Screenshot Prvi

Foto: Screenshot/Facebook

U objavi je takođe istaknuto da su woke politike u Kaliforniji dovele do otpuštanja “bijelih” vatrogasaca kako bi se u vatrogasnim jedinicama zaposlile žene i pripadnici manjinskih grupa. Woke je termin koji označava “svjesnost”, odnosno prisustvo svijesti o pitanjima iz oblasti društvene ravnopravnosti. Učestalo se koristi u političkom kontekstu u desnim krugovima kako bi na sarkastičan ili pejorativan način opisao ideje lijevih krugova kao površne ili neiskrene. 

Ove tvrdnje o uzrocima neuspjeha gašenja požara u Kaliforniji objavljene su na još nekoliko Facebook profila (1, 2, 3, 4, 5,). U nekim primjerima, ovi navodi objavljeni su uz sliku na kojoj je prikazan hidrant u duginim bojama (1).

Možda nema vode u LA hidrantima, ali zato izgledaju fantastično

Fire Shot Capture 159   Rubni Portal   Facebook   Www.facebook.com

Foto: Screenshot/Facebook

Fali li vode zbog ugrožene ribice?

Republikanski američki predsjednik Donald Trump kritikovao je aktivnosti koje su demokrate na vlasti u Kaliforniji poduzele kad su počeli požari u Los Angelesu, navodeći da je guverner ove države želio zaštititi ugroženu vrstu ribe na sjeveru države, zbog čega južni dio države, u kom su aktivni požari, nije dobio dovoljnu količinu vode za gašenje požara.

CNN i BBC provjeravali su tačnost ovih, ali i drugih tvrdnji koje je Trump objavio na platformi Truth Social (1, 2). 

U vezi s njegovim navodima da slatka voda iz jezera i akumulacija sa sjevera Kalifornije nije bila dostupna za gašenje požara na jugu kako bi se zaštitilo stanište jedne vrste ribe, CNN u analizi objavljenoj 9. januara 2025. godine navodi da je riječ o “preuveličavanju, netačnosti i sveobuhvatnoj lažnoj priči”. Viši saradnik u Centru za vodnu politiku pri Institutu za javnu politiku Kalifornije Jeffrey Mount za CNN je objasnio da u južnoj Kaliforniji ima dovoljno vode za gašenje požara te da ne postoji nikakva osnova u povezivanju rezervoara vode na sjeveru s lokacijama na kojima je aktivan požar. Objašnjeno je i da jeste zabilježen problem s hidrantima u nekim oblastima gdje su aktivni požari, ali da se to odnosi na probleme tehničke prirode, a ne na nedostatak vode u generalnom smislu.

“Nestašica vode nikada uopšte nije bila problem. Umjesto toga, tokom požara je bilo lokalnog nedostatka vode, uglavnom zbog infrastrukturnih ograničenja. Ali južna Kalifornija trenutno ima dosta zaliha vode, tako da to nije bio ograničavajući faktor”, rekao je Mount.

Associated Press (AP) u analizi objavljenoj 24.januara 2025. godine, u kojoj je takođe provjeravana tačnost Trumpovih navoda, ističe da država jeste ograničila količinu vode koju isporučuje ove godine sa sjevera. Navedeno je da “oko 40% gradske vode Los Angelesa dolazi iz državnih projekata koji su povezani sa sjevernom Kalifornijom, gdje je stanište ugrožene vrste ribe”. Ipak, nivoi akumulacije vode u južnoj Kaliforniji su na iznadprosječnim nivoima za ovo doba godine, istaknuto je u istoj analizi.

Dakle, na sjeveru Kalifornije zaista postoje vodna područja koja su staništa ugrožene vrste ribe, ali politike za očuvanje te vrste ne utiču na izazove gašenja požara koji su aktivni na jugu te države. 

Dodatno, u analizi koju je Agence France-Presse (AFP) objavio 22. januara 2025. godine navedeno je da “propisi koji štite ugroženu vrstu ribe mogu uticati na brzinu pumpanja vode iz rijeka u državne i savezne objekte za skladištenje i transport vode”. Budući da nestašice vode nije bilo, neutemeljeno je povezivanje ekoloških mjera i nemogućnosti da se požari ugase. To je za AFP potvrdio i Caleb Scoville, profesor sociologije životne sredine s Univerziteta Tufts u Massachusettsu.

Na stranici na kojoj su dostupne činjenice o netačnim navodima u vezi s požarima, koju je pokrenuo guverner Kalifornije Gavin Newsom, takođe piše da zaštita ugrožene vrste ribe nema nikakve veze s naporima u gašenju požara. 

Je li Kalifornija zabranila gašenje požara morskom vodom?

U analiziranim objavama navedeno je da država Kalifornija zabranjuje upotrebu slane morske vode u gašenju požara. Činjenica je da se slana voda koristi u gašenju ovih požara. O tome je izvijestio CNN u članku objavljenom 10. januara 2025. godine u kojem je istaknuto da je za potrebe korištenja vode iz okeana angažovana specijalna letjelica “Super Scooper” iz Kanade.

Korištenje slane vode za gašenje požara generalno se izbjegava, jer izaziva niz problema: tlo nakon gašenja takvom vodom postaje neplodno, slana voda izaziva koroziju i oštećenja na opremi koju koriste vatrogasne ekipe, a pored toga, takvo gašenje požara složen je logistički poduhvat. 

Woke kritika 

Optužbe da su woke politike demokratskih vlasti u Kaliforniji krive za razmjere požara dio su narativa u desnim krugovima u SAD-u. Kako navode Time i The Guardian, ovaj narativ učestalo zastupaju i Elon Musk i niz konzervativnih novinara/ki i komentatora/ki. Te tvrdnje dijele se u javnom prostoru iako za njih nema nikakvih dokaza.

Na zvaničnoj stranici kalifornijske vatrogasne službe dostupan je detaljan opis o tome kako se može postati dijelom tima. Taj put podrazumijeva niz obuka, testiranja psihičkih i fizičkih sposobnosti i sticanja certifikata. Jasno je da pripadnost određenoj grupi nije jedini osnov za dobijanje ovog posla, iako može biti prednost u svjetlu rodne i etničke ravnopravnosti. Vatrogasac je tradicionalno bilo “muško” zanimanje dugo vremena, ali žene danas stoje rame uz rame s muškim kolegama u ovoj profesiji. Tvrdnje da su žene vatrogasci nekako dio problema s požarima u Kaliforniji ne samo da su netačne nego su i mizogine. 

Fotografija hidranta u duginim bojama, koja se dijelila u nekim objavama kao “kritika” inkluzivnih politika u Kaliforniji, nije autentična. Objavljena je 9. januara 2025. godine na Facebook stranici River City, California Police Department. Riječ je o stranici koja objavljuje satiričan sadržaj, kako je i navedeno u njenom opisu

O objavama s ovom slikom pisali su Lead Stories i Faktograf, naš partnerski portal iz Hrvatske. Oba izvora navode da je riječ o slici koja je nastala uz pomoć vještačke inteligencije (AI). Dokaz tome je logotip alata Grok, vidljiv u donjem desnom uglu u objavi Facebook stranice River City, California Police Department. Grok je AI alat u vlasništvu Elona Muska, kojim je moguće kreirati sadržaje uz pomoć vještačke inteligencije.

Shodno navedenim činjenicama, najraniju objavu tvrdnji da Kalifornija zabranjuje upotrebu slane morske vode i vode iz jezera i akumulacija za gašenje požara, te da to čini zbog ekoloških razloga i zaštite ugrožene vrste ribe, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dajemo i prvoj objavi slike hidranta u duginim bojama, koja je objavljena bez napomene da se ne radi o autentičnoj slici. Drugim ovakvim objavama dajemo ocjenu prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke