Raskrinkavanje.ba

Divovski baštenski namještaj ne nalazi se u Srbiji

Internetom se širi fotografija divovskog baštenskog namještaja, za koji se tvrdi da je dio dosjetke “Lazara iz Martinaca” da nadmudri lokalne vlasti koje mu nisu htjele izdati građevinsku dozvolu. Ipak, niti se namještaj nalazi u Srbiji, niti je priča o njegovom nastanku tačna.

Na Facebooku je 11.6.2023. godine objavljen screenshot s tekstom o navodnom Lazaru iz Martinaca u Srbiji koji je izgradio džinovsku baštensku garnituru kako bi izbjegao birokratske propise. Cijeli tekst koji se nalazi na screenshotu glasi:

Lazaru iz Martinaca nisu hteli da izdaju građevinsku dozvolu za nadstrešnicu za konje, pa je on na livadi postavio sto i dve stolice. Zakonski nije ograničena veličina baštenske garniture. 

U vrijeme pisanja ove analize tvrdnje o “Lazaru iz Martinaca” objavljene su 84 puta u objavama na Facebook stranicama, profilima i javnim grupama, a prikupile su preko 4.000 reakcija i podijeljene su više od 700 puta.

Ista fotografija se uz tvrdnje o farmeru koji je “nadmudrio vlast” i ranije dijelila na društvenim mrežama, ali “Lazar iz Martinaca” dio je koji je priči dodan u junu ove godine. Najranija objava fotografije bez spominjanja “Lazara iz Martinaca” koju smo našli na našem jeziku potječe s jednog Facebook profila, gdje je objavljena 2.7.2021. godine.

Odakle su “Lazarevi” konji?

Fotografija ove instalacije dijeli se godinama i na stranim jezicima uz tvrdnju da je izgrađena kao zaobilazno rješenje jer farmeru nije izdata građevinska dozvola. Stranica za provjeru činjenica Snopes tvrdnju je analizirala još 2012. godine te zaključila da je priča izmišljena. 

Iako su fotografije stvarne, tvrdnja o tome da je divovski namještaj nastao kao način da se zaobiđe zakon pomalo je fiktivna; strukture su izgrađene da služe dvostrukoj svrsi kako bi obezbijedile sklonište za konje i poslužile kao vizualna reklama za posao njihovog vlasnika.

Snopes navodi i da se radi o instalaciji u Döllstädtu na istoku Njemačke. Vlasnici pašnjaka i instalacije bave se obradom drveta i imaju drvodjelski obrt HOLZ Braun Holzhandlung (drvna radnja Braun) te zbog toga strukturu koriste kao reklamu svog biznisa. To potvrđuje i analiza stranice za provjeru činjenica Lead Stories iz oktobra 2021, koja je također potvrdila da priča s društvenih mreža nije istinita.

Sylvia Braun javila se 25. oktobra 2021. i objasnila da su napravili sklonište za svoje konje u obliku stola kako ne bi morali da apliciraju za dozvolu, jer su smatrali da im niko ne može uskratiti sto na njihovom pašnjaku za konje. Međutim, pošto su registrovani kao poljoprivrednici, ionako im ne bi bila potrebna dozvola. Lokalne vlasti ih nikada nisu kontaktirale u vezi sa stolom.

Korištenjem adrese s web stranice drvorezačke firme vlasnika, uputa kako ih naći i satelitskog prikaza, na platformi Google Maps lako se može pronaći instalacija, koja je i označena sintagmom “giant table” (divovski sto). Fotografije na Google Maps također prikazuju detalje na kojima se vidi da se radi o istoj instalaciji kao i na fotografijama koje trenutno kruže društvenim mrežama.

Foto: Michael O, Google Maps

Ovom pričom bavio se i naš partnerski portal iz Hrvatske Faktograf 2021. godine, koji je također zaključio da je netačna.

Stoga tvrdnje da fotografija prikazuje alternativnu nadstrešnicu za konje koju je “Lazar iz Martinaca” izradio jer nije dobio građevinsku dozvolu ocjenjujemo kao lažnu vijest. S obzirom na to da nije moguće sa sigurnošću ustanoviti ko je prvi na našem govornom području objavio ovu tvrdnju, sve objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 11.06.2023

Facebook profili i stranice: Lazar iz Martinaca - Ana Vodinelic

Lazaru iz Martinaca nisu hteli da izdaju građevinsku dozvolu za nadstrešnicu za konje, pa je on na livadi postavio sto i dve stolice. Zakonski nije og...

  • Prenošenje lažnih vijesti