Raskrinkavanje.ba

“Dokument CIA-e” ne potvrđuje da je Hitler dočekao starost u Argentini

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Stari dokument iz jula 1945. godine o glasinama da je Hitler pobjegao u Argentinu dijeli se na društvenim mrežama kao “dokaz” da je nacistički vođa lažirao samoubistvo u Berlinu.

Foto: Travis McCrea/Flickr

Na Facebooku je 11. marta 2025. godine objavljena sljedeća tvrdnja:

U dokumentima CIA-e s kojih je skinuta oznaka tajnosti stoji da Hitler nije počinio samoubojstvo u svom berlinskom bunkeru, već da je odveden u Argentinu, gdje je sretno živio do svoje 78. godine.

Screenshot 19

Foto: Screenshot/Facebook

Objava sadrži i fotografiju navodnog dokumenta CIA-e iz jula 1945. godine na engleskom jeziku. U njemu piše, prema informacijama od “izvora nepoznate pouzdanosti”, da je Hitler podmornicom došao u Argentinu, gdje mu je utočište pružila tamošnja vojska. Navodi se i da se ove glasine istražuju. 

Objava je do vremena pisanja ove analize podijeljena preko 100 puta.

Hiljadu priča o Hitlerovom bijegu

Lider nacističke Njemačke Adolf Hitler izvršio je samoubistvo 30. aprila 1945. godine u podzemnom bunkeru u Berlinu, pucajući sebi u glavu dok su grad zauzimale sovjetske trupe. Prema njegovim naredbama, spaljen je ispred bunkera sa suprugom Evom Braun, koja je popila otrov (link). Nedugo nakon toga, nacistička Njemačka je kapitulirala i Drugi svjetski rat je završen u Evropi.

Zbog nemogućnosti preciznog identifikovanja njegovih posmrtnih ostataka u to vrijeme, kao i činjenice da su mnogobrojni nacisti pronašli utočište u zemljama Južne Amerike, sumnje da je Hitler lažirao svoju smrt pojavile su se odmah nakon kapitulacije Njemačke. Prvobitno ih je iznio lider Sovjetskog Saveza Josip Staljin, navodeći da je Hitler pobjegao u Španiju ili Argentinu iako su Sovjeti prije toga rekli da su ušli u bunker i pronašli i preuzeli njegove posmrtne ostatke.

Narednih decenija nizale su se razne verzije priča o Hitlerovom bijegu. U nekim je verzijama pobjegao podmornicom u Argentinu, u drugim je boravio u Kolumbiji, a u trećim je starost dočekao u Brazilu u društvu znatno mlađe lokalne žene. Neki “ekscentričniji” izvori tvrdili su da je Hitler je pobjegao u tajnu bazu na Antarktik uz pomoć letećih tanjira.

Dokumenti američkih obavještajnih i istražnih agencija s kojih je skinuta oznaka tajnosti pokazuju da su i zapadne vlade u drugoj polovini 20. stoljeća imale sumnju da je Hitler pobjegao iz Njemačke. Naime, Sovjetski Savez je zaplijenio njegove posmrtne ostatke i oni su držani skriveni do 2000-ih.

Tvrdnje o Hitlerovom bijegu u Argentinu, djelimično bazirane na tvrdnjama iz dokumenta koji je podijeljen na Facebooku u martu 2025. i nekoliko drugih dokumenata, objavljuju se na portalima od 2016. godine (1, 2, 3). Dokument objavljen na Facebooku pripada američkom Federalnom birou za istrage (FBI), a ne agenciji CIA, i datiran je u julu 1945, samo nekoliko mjeseci nakon Hitlerove smrti. FBI je počeo skidati oznaku tajnosti s dokumenata o Hitlerovom “bijegu” još ‘70-ih godina 20. stoljeća. Ovaj, i još nekoliko dokumenata iz augusta i septembra ‘45. u kojima se također tvrdi da je Hitler u Argentini, dostupan je na web stranici koju vode zaposlenici/e američkog Nacionalnog arhiva (link).

Ipak, važno je naglasiti da ovi dokumenti sadrže tvrdnje njihovih izvora, a ne konkretne dokaze da je Hitler zaista pobjegao u Argentinu. Također, u njima ne piše da je Hitler “živio do 79. godine” niti bi se takva informacija mogla naći u dokumentima iz 1945. godine. Nismo pronašli takvu informaciju ni u dokumentima CIA-e na ovu temu.

Šta dokazuje da je Hitler umro u bunkeru?

Iako su detalji decenijama bili obavijeni velom misterije, postoji nekoliko čvrstih dokaza da je Hitler zaista umro u bunkeru u aprilu 1945. godine. Suprotno tome, čvrsti dokazi za glasine o njegovu bijegu nikada nisu pronađeni.

Naime, kako se navodi u članku Guardiana iz septembra 2009. godine, nakon što je Crvena armija preuzela kontrolu nad Berlinom, ruski forenzičari pod komandom sovjetske obavještajne jedinice SMERSH ušli su u bunker i iskopali spaljene ostatke tijela za koje su vjerovali da je Hitlerovo. Obavili su obdukciju i, na osnovu dentalne dokumentacije i konsultacija s njegovim zubarom, zaključili da je zaista riječ o njegovim ostacima iako je dio lobanje nedostajao. 

Staljin je 1946. godine naredio još jednu tajnu istragu u Berlinu. Tom prilikom su istražitelji pronašli dio lobanje koji je nedostajao, a uzeli su i uzorke krvavih mrlja s Hitlerovog kauča u bunkeru. Njegove posmrtne ostatke Sovjeti su čuvali u Magdeburgu u Istočnoj Njemačkoj sve do 1970. godine, a onda ih je KGB kremirao i bacio pepeo u obližnju rijeku. Sve što je sačuvano bio je dio lobanje, vilična kost i komadi krvavog kauča. Nakon što su još nekoliko decenija čuvani u sovjetskim arhivima, fragmenti Hitlerovih ostataka izloženi su u Ruskom državnom arhivu u Moskvi 2000. godine, navodi Guardian.

Američki arheolog Nick Bellantoni je 2009. godine otputovao u Moskvu i tvrdio da je uzeo briseve s lobanje koju su Sovjeti pronašli 1946. te poslao uzorke u SAD, gdje je utvrđeno da je riječ o ženskoj lobanji. Ruski državni arhiv je, pak, negirao da je Bellantoniju ikada dao pristup lobanji.

Godine 2018. konačno je stavljena tačka na spekulacije o Hitlerovoj smrti. Ruska obavještajna služba FSB ustupila je timu francuskih patologa Hitlerovu viličnu kost i zube. U studiji objavljenoj u augustu 2018. godine u Evropskom časopisu interne medicine, francuski/e naučnici/e potvrdili/e su da je bez sumnje riječ o Hitlerovim ostacima. 

Naime, Hitler je patio od bolesti desni i izgubio je dosta zuba koji su zamijenjeni navlakama i mostovima. Njegova dentalna dokumentacija u potpunosti je u skladu s vilicom i zubima koji se čuvaju u Rusiji. Francuski tim utvrdio je da su ostaci u skladu s rendgenskim snimkom Hitlerove vilice iz 1944. godine, a njihovi nalazi također su u skladu s nalazima ruskog tima koji je vršio obdukciju Hitlerovog tijela 1945. godine. Mrlje na nekima od navlaka sugerišu da je Hitler možda uzeo cijanid prije smrti (link). 

Screenshot 3

Foto: Screenshot/Evropski časopis interne medicine

Shodno činjenicama, tvrdnju da dokument američke obavještajne službe navodi da je Hitler pobjegao u Argentinu i tamo dočekao starost ocjenjujemo kao dezinformaciju i teoriju zavjere.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke