Foto: Freepik
Izvještavajući o usvajanju izmjena i dopuna Krivičnog zakona Federacija Bosne i Hercegovine u Parlamentu FBiH, portal Oslobođenje je 17. juna 2025. godine objavio članak pod sljedećim naslovom:
Od minimalno deset godina do kazne doživotnog zatvora: Femicid ulazi u Krivični zakon FBiH
U članku su prenesene informacije s pres-konferencije na kojoj su govorili predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković, dopredsjedavajuća Azra Okić i dopredsjedavajući Mladen Bošković. Prenesena je izjava Azre Okić o uvrštavanju femicida u Krivični zakon FBiH.
Dopredsjedavajuća Azra Okić (SDPBiH) je, govoreći o uvođenju femicida u Krivični zakon, poručila da je usklađen sa pravnom stečevinom EU.
- Gdje je raspon kazne najveći mogući, od minimalno deset godina do kazne doživotnog zatvora. Uvedene su i nove sigurnosne mjere pored postojećih za učinitelje krivičnih djela, a to su zabrana komunikacije i zabrana uznemiravanja žrtve, te udaljenje iz domaćinstva, istakla je Okić.
Izjava je u naslovu prenesena bez navodnika ili druge indikacije da se radi o citatu.
Šta su činjenice?
Izjavom Azre Okić o rasponu kazne za zločin femicida bavio se naš partnerski fact-checking portal Istinomjer u analizi objavljenoj 19. juna 2025. godine. Kako je u njoj navedeno, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH u parlamentarnu proceduru uputili su Almedin Aliefendić (SDA), Dajana Frljić (HDZ BiH) i Dajana Čolić (DF). Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio ga je 28. maja 2025. godine, a Dom naroda Parlamenta FBiH 16. juna 2025. Zakon neće stupiti na snagu prije usaglašavanja teksta usvojenog u oba doma zbog amandmana koji je u Domu naroda uputio zastupnik Haris Zahiragić, tražeći da se životna zajednica u zakonu definiše kao zajednica između osoba suprotnog spola.
U Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH jasno se navodi da je za femicid, odnosno “rodno zasnovano ubistvo ženske osobe”, predviđena zatvorska kazna od deset godina ili kazna dugotrajnog zatvora.
Član 166a.
(Teško ubistvo ženske osobe)
(1) Ko učini rodno zasnovano ubistvo ženske osobe, kaznit će se kaznom zatvora od deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora.
(2) Pri utvrđivanju krivičnog djela iz stava (1 ) ovog člana, uzet će se u obzir da je djelo učinjeno prema bliskoj osobi, osobi koju je učinitelj već ranije zlostavljao, ranjivoj osobi, osobi koja se nalazi u odnosu podređenosti ili zavisnosti, ili je djelo učinjeno u okolnostima spolnog nasilja ili zbog odnosa koji žene stavlja u neravnopravan položaj ili da postoje druge okolnosti koje upućuju da se radi o rodno zasnovanom nasilju.
Kazna dugotrajnog zatvora može trajati od 20 do 45 godina. Kazna doživotnog zakona ne postoji u Krivičnom zakonu FBiH, kao ni u usvojenom prijedlogu izmjena. U Krivičnom zakoniku Republike Srpske, pak, stoji da se počiniteljima određenih krivičnih djela može izreći kazna doživotnog zatvora.
Istinomjer je kontaktirao Azru Okić, koja je za ovu platformu kazala da je pogriješila kada je rekla da je za femicid propisan doživotni zatvor i objasnila da je za to krivično djelo propisana kazna zatvora od deset godina ili kazna dugotrajnog zatvora.
Inicijativa da se femicid pravno definiše traje već nekoliko godina, a apeli mnogobrojnih organizacija, pojedinaca/ki i javnosti na zakonodavce uzrokovani su velikim brojem slučajeva femicida i nasilja nad ženama koji su zabilježeni u Bosni i Hercegovini.
Shodno činjenicama, naslov Oslobođenja u kojem se tvrdi da će prema Krivičnom zakonu FBiH femicid biti kažnjavan i doživotnim zatvorom ocjenjujemo kao grešku budući da je ova informacija došla od zvaničnog izvora.
Sljedeći izvori su nakon objave analize ispravili ocijenjene tvrdnje i dobili ocjenu “Ispravljeno”: Oslobođenje (26.6.2025.).
(Raskrinkavanje.ba)