Portal “Espreso.rs” objavio je 25. marta članak pod naslovom:
OVA RUSKINJA BOMBARDOVALA JE SRBE 200 SATI BEZ PRESTANKA! Za Albance je ŽENA HEROJ, a za Srbe je RATNI ZLOČINAC
Na početku članka se tvrdi da je Nikol Malačovski za NATO i Albance “heroj bombardovanja”:
Ona je za NATO, ali i Albance bila heroj bombardovanja. Ona je naime upravljala lovcem bombarderom F16 i prema podacima imala je čak više od 200 sati letenja tokom bombardovanja na Kosovu (mart-jun 1999-78 dana) ali i 10 dana u Iraku (april 2003).
Portal “Fakenews.rs” koji se bavi provjerom činjenica u medijskim izvještajima u Srbiji, ustanovio je da nije istina da je navedena pilotkinja “200 sati bombardovala Srbiju”:
U biografiji sa zvaničnog sajta Nikol Malakovski stoji da ima „preko 188 sati provedenih u borbi na Balkanu i Jugozapadnoj Aziji”, tako da su mediji osim što su povećali broj sati koje je provela u borbi, tendenciozno naglasili samo njen angažman na ovim prostorima. Takođe, korišćenjem sintagme „bez prestanka” uputili su na zaključak da je ona u kontitnuitetu (više od osam dana) „bombardovala Srbe”, dok se navedena satnica zapravo odnosi na njenu celokupnu karijeru.
Dalje “Espreso” tvrdi da je “Nikol ruskog podrekla”:
Ono što je zanimljivo je i to da je Nikol ruskog porekla, a u redovima Vojne Air flote SAD je od 1996. godine.
Kao navodi portal “Fakenews.rs”, ni ova tvrdnja nije istina:
Kako Espreso navodi, „ono što je zanimljivo je i to da je Nikol ruskog porekla”, međutim, ne navodi odakle je ovaj zaključak izvučen. Prezime Malakovski Nikol je preuzela od svog muža Pola koji je takođe vojni pilot u američkoj avijaciji. Njeno devojačko prezime je Elingvud (Elingwood), a imena roditelja Robert i Keti (Robert i Cathy) teško da se mogu dovesti u vezu sa ruskim poreklom. Prema zvaničnoj biografiji, rođena je u Santa Mariji u Kaliforniji, dok je odrasla u Las Vegasu. Uz to, prema podacima sa sajta Ancestry, prezime Malakovski (Malachowski) nije ruskog, već poljskog porekla.
Posljednja rečenica pored nekoliko video snimaka u članku kaže da je ona “prva žena pilot sa činom majora u SAD”, za što je redakcija portala ”Fakenews.rs” također utvrdila da nije istina:
Zbog svojih zasluga ona je prva žena pilot sa činom majora u SAD, a njeni letovi i napad na srpske vojne ciljeve tokom bombardovanja na Kosovu ušli su i u vojnu doktrinu Armije SAD.
Trenutno je Nikol Malakovski penzionisani pilot sa titulom pukovnika. U majora je promovisana 2006. godine. Međutim, navodi da je ona „prva žena pilot sa titulom majora u SAD” nisu tačni, budući da je pre nje bilo žena sa ovim zvanjem. Primera radi, Dženet Volfenbarger promovisana je u čin majora 1990, šest godina pre nego što je Malakovski uopšte započela svoju karijeru vojnog pilota. Malakovski je zapravo prva žena koja je primljena u elitnu američku demonstrativnu vazduhoplovnu jedinicu „Tanderbirds”.
Espreso piše i da je „ona upravljala lovcem bombarderom F16”. Međutim, Malakovski je, kako se navodi u zvaničnoj biografiji, u borbenim misijama upravljala avionom F-15E, dok je avionom „F-16 Fighting Falcon” upravljala u „Tanderbirdsima”.
Obzirom da, kako je utvrdio “Fakenews.rs”, gotovo ništa od navedenih tvrdnji u članku portala “Espreso” nije istinito, članak ocjenjujemo kao lažnu vijest.
Redakcija “Raskrinkavanja” pretražila je prenošenja ovog članka i zaključila da je on prenesen u više od 10 medija. “Slobodna Bosna”, “Oslobođenje”, “Bišćani”, “Bportal”, “Tuzlanska republika”, “Tuzlanski” i “USK info” neki su od njih, a svima njima koji imaju impressum, poslali smo upit.
Odgovor smo dobili samo od redakcija portala "Oslobođenje" i "Tuzlanski", koji su uklonili članke i dobili ocjenu demantirano.
Napomena 22.01.2021.
Nakon objave naše analize, portal Espreso objavio je ispravke u članku zbog čega dobija i ocjenu ispravljeno.
Kakvi mediji trebaju biti?
Kako se odbraniti od manipulacija?
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena 27.5.2019.
U ovoj analizi je navedeno kako je portal "Biscani.net" objavio članak koji je tema analize. Naknadno smo utvrdili kako je u pitanju greška. Naime članak nije objavio portal "Biscani.net" nego "Biscani.ba". Greška je ispravljena, a članak portala "Biscani.ba" sada nosi odgovarajuću ocjenu, dok je portal "Biscani.net" uklonjen iz analize.