Foto: Paul Arne Wagner, Flickr
Prvi krug predsjedničkih izbora koji je 24. novembra 2024. godine održan u Rumuniji rezultirao je neočekivanom pobjedom Călina Georgescua, kojeg mediji opisuju kao proruskog kandidata krajnje desnice. Razlog za iznenađenje, prema sugovornicima BBC-a na srpskom, leži u tome što su izborne ankete pokazivale da je Georgescu trebao dobiti svega pet posto glasova, a dobio je 23%, što je bilo više od druga dva protukandidata. On se kandidovao kao nestranačka ličnost, a kampanju je vodio uglavnom na TikToku. Ovakav rezultat izbora doveo je do demonstracija širom Rumunije.
Međutim, 6. decembra 2024. godine, dva dana pred planirano održavanje drugog kruga izbora, u kojem su se trebali takmičiti Georgescu i kandidatkinja desnog centra Elena Laskoni iz saveza “Spasimo Rumuniju”, Ustavni sud Rumunije poništio je rezultate prvog kruga izbora. Kako je objavio BBC na srpskom, Sud je odluku obrazložio potrebom da se “osigura ispravnost i zakonitost izbornog procesa”. Odluka je zasnovana na zahtjevu za poništavanje rezultata koji se oslanja na nedavno deklasifikovane obavještajne podatke, a u kojima su opisane optužbe o ruskom uticaju na društvenim mrežama tokom kampanje.
Na dan kada je trebao biti održan drugi krug izbora, 8. decembra, Georgescu i preko stotinu njegovih pristaša organizovali su protest na zatvorenom biračkom mjestu u Bukureštu, izvijestio je Radio Slobodna Evropa.
Na dan odluke rumunskog ustavnog suda, na Instagram profilu Beograd info objavljena je fotografija koja, sudeći po opisu, pokazuje masovnu podršku Călinu Georgescuu.
"Rumunija je opet pokazala da sa njenim gradjanima nema zavitlavanja. Narod je stao iza Georgeskua, predsedničkog kandidata koji je pobedio. Zanimljivo je što Georgesku nije imao novac za bilo kakvu kampanju, tako da je sve po pitanju kampanje odradio na Tik Toku besplatno i pobedio u prvom krugu predsedničkih izbora.
Isto su ovako stali iza Laure Koveši.
Ovaj narod zaslužuje samo poštovanje. Kao jedan štite ono u šta veruju."
Izvor / Autor
@whitesnake1004
Objava je u vrijeme pisanja ove analize imala preko 2.000 “lajkova”. Na istom profilu je podijeljena još jedna ovakva objava i ostvarila je više od 14.000 interakcija. Objava profila Beograd info na društvenoj mreži Threads, s istom fotografijom i opisom, ostvarila je preko 1.100 interakcija. Osim objava ove stranice, na Facebooku je podijeljeno još nekoliko identičnih objava (1, 2, 3, 4).
Šta su činjenice?
Obrnuta pretraga fotografije na servisu TinEye pokazuje da se ona internetom dijeli barem od 5. februara 2017. godine. Dakle, ne prikazuje proteste podrške Georgescuu povodom rezultata prvog kruga predsjedničkih izbora 2024. godine i odluke Ustavnog suda da ih poništi.
Foto: Identična fotografija kojom se dokazuje masovnost protesta u decembru 2024. godine prvobitno je objavljena u februaru 2017. godine. Izvor: Imgur.
Krajem januara i početkom februara 2017. godine u Bukureštu su izbili masovni protesti protiv vladine uredbe kojom su dekriminalizovane pojedine koruptivne radnje, poput zloupotrebe položaja, sukoba interesa i nemara na radu. Vlada je uredbu nakon izbijanja protesta povukla, no antivladini protesti nastavljeni su uprkos tome. Prema medijskim navodima, ovi su protesti bili najmasovniji u Rumuniji od pada komunizma.
Analizom objava s društvenih mreža u kojima se insinuiralo da fotografija pokazuje proteste u Bukureštu 2024. godine bavio se i fact-checking portal AFP Provera činjenica. Ovaj portal je 2021. godine analizirao i tvrdnje da fotografija protesta u Bukureštu iz 2017. prikazuje masovno okupljanje protiv Covid-19 vakcina u tom gradu.
U objavi s profila Beograd info kao izvor je naveden profil @whitesnake1004, no nije precizirano s koje društvene mreže. U tekstu portala AFP Provera činjenica nalazi se arhivirani link sada nedostupne objave s društvene mreže X, koju je podijelio profil naziva @whitesnake1004. Shodno tome, ali i vremenu objave koje se može iščitati iz arhive linka, može se zaključiti da je ovo bila najranija objava u kojoj se fotografija protesta iz 2017. godine predstavlja kao fotografija s protesta 2024.
Shodno navedenom, objave fotografije protesta iz 2017. u kojima se insinuira da pokazuje masovno okupljanje u znak podrške Călinu Georgescuu ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)