Raskrinkavanje.ba

Fotografije maturanata/kinja zloupotrijebljene za manipulativno poređenje o “napretku u društvu”

Na Twitteru se dijeli kolaž fotografija na kojem se upoređuje “nekadašnji” i “sadašnji” način oblačenja maturanata/kinja u Sarajevu uz ironične opaske o “napretku” u društvu. Tvrdnje o mjestu i vremenu kad su fotografije snimljene nisu tačne.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Twitteru već mjesecima kruži kolaž fotografija koji navodno prikazuje sarajevske maturante/kinje iz 1990. i 2020. godine, uz opis “30 godina progresa i razvitka društva”. Na starijoj fotografiji su maturanti/kinje u odijelima i elegantnim haljinama, a fotografija “mature iz 2020.” prikazuje mladiće u odijelima i djevojke koje nose hidžab. Najstarija objava ove slike koju smo pronašli je u tweetu od 10.2.2023. godine, u kojem se uz nju navodi samo “napredak”:

Foto: Twitter

Na drugim Twitter profilima, kolaž se dijelio uz opise u kojima se tvrdi da je na njemu prikazan “užas građanske države” i “katastrofa”, i uz degutantne pokušaje ismijavanja žena koje nose hidžabom.


Šta su činjenice?

Fotografije iz kolaža koji kruži na Twitteru su manipulativno zloupotrijebljene za iznošenje stava o društvenim promjenama u Sarajevu u posljednjih 30 godina. 

Fotografija koja je navodno nastala 1990. godine u Sarajevu zapravo prikazuje maturante/kinje Druge gimnazije u Mostaru, a nastala je 2018. godine. Fotografija na kojoj su djevojke sa hidžabom nastala je 2016. godine i na njoj su maturanti i maturantikinje Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu. 

Gazi Husrev-begova medresa je srednja islamska vjerska škola koja je osnovana 1537. godine i od tada kontinuirano djeluje. Riječ je o jednoj od 35 srednjih škola u državnom vlasništvu koje se nalaze u Sarajevu. Ova medresa je jedina islamska srednja škola u Sarajevu i njihovim pravilnikom se učenici/e obvezuju da se odijevaju u skladu sa islamskim propisima.

Dakle, fotografije maturanata/kinja medrese i mostarske Druge gimnazije su zloupotrijebljene i pogrešno predstavljene da bi “prikazale” promjenu u društvenim normama u Sarajevu. To je urađeno na način kojim se kroz ironično poređenje pokušava reći da je hidžab znak represije i regresivnih vrijednosti, i da je Sarajevo grad u kojem je islamski vjerski način života postao norma.

Shodno činjenicama, kolaž na kojem su fotografije maturanata/kinja iz Mostara i Sarajeva pogrešno predstavljene netačnim navodima o vremenu i mjestu njihovog nastanka ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti, s obzirom na to da trenutno nije moguće sa sigurnošću utvrditi gdje i kada je ovaj kolaž prvi put objavljen.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 10.02.2023

Twitter profil: Twitter profili: 30 godina progresa i razvtika društva

  • Prenošenje lažnih vijesti