Raskrinkavanje.ba

Greta Thunberg nije “pozvala Kineze da ne jedu štapićima”

Društvenom mrežom Facebook širi se fotografija švedske aktivistice za okoliš Grete Thunberg, s navodnom interakcijom između nje i neimenovanih “Kineza”.

Na Facebook stranici Heinekenjaj, 4.8.2021. objavljena je fotografija Grete Thunberg, uz tekst:

‘Greta pozvala Kineze da odustanu od tradicionalnih štapića i spasu drveće!

Kinezi su apelovali na Gretu da se vrati u školu,gde će naučiti da se oni prave od bambusa,bambus je trava!

Kinezi su pozvali Gretu i njene prijatelje da ne brišu guzu toalet papirom, jer to je već drveće!’

Fotografija je screenshot objave koja se sastoji od teksta i fotografije Thunberg. U posljednjih nekoliko dana, ova fotografija podijeljena je na mnoštvu Facebook profila, stranica i grupa, a sporadično je objavljivana tokom ove i prošle godine. Tokom prošle godine, dijelila se u originalnom obliku s tekstom i fotografijom, dok je ove godine to bio većinom već spomenuti screenshot. Najranije pojavljivanje ove fotografije s pratećom tvrdnjom koju smo pronašli je 5.3. na profilu Slobodan Bošković:

Greta Turnberg pozvala Kineze da ne jedu štapićima 😃

da sačuvaju drveće.

Oni joj odgovorili da se štapići prave od bambusa i da to nije drveće nego trava. 😃

Ova verzija sadrži samo prvi dio navodne interakcije. Najraniju verziju s potpunom interakcijom koja se trenutno dijeli našli smo na profilu Laki Lucijano 7.3.2020. godine:

‘Greta pozvala Kineze da odustanu od tradicionalnih štapića i spasu drveće!

Kinezi su apelovali na Gretu da se vrati u školu,gde će naučiti da se oni prave od bambusa,bambus je trava!

Kinezi su pozvali Gretu i njene prijatelje da ne brišu guzu toalet papirom, jer to je već drveće!

Screenshot ove verzije je trenutno aktuelan. 

Šta su činjenice?

Fotografija Grete Thunberg s identičnim tvrdnjama pojavljuje se na raznim jezicima još barem od januara 2020. godine. Prema članku AFP Fact Checka, prvo pojavljivanje tvrdnje da je Thunberg tražila od Kineza da prestanu koristiti štapiće datira od 14.1.2020, kada ju je Twitter korisnik/ca Geoloong objavio/la na engleskom jeziku.

 

U istom tekstu, AFP Fact Check navodi da tvrdnje u obliku u kome se i sada dijele potječu od Facebook objave na engleskom jeziku od 11.3. 2020, koja je prevedena na mnoge svjetske jezike. U martu 2020, ovaj post objavljen je na šaljivoj stranici Joe-ks (.com). Međutim, komentari korisnika/ca društvenih mreža pokazuju da to nisu shvatili kao šalu. Većinom mrziteljski i ponekad “zavjerološki” komentari prema 18-godišnjoj aktivistici ukazuju na to da je tekst objave shvaćen ozbiljno.

 

Na našem jeziku, ove se tvrdnje pojavljuju barem od marta 2020. godine, o čemu je već pisao naš partnerski portal Faktograf.

U objavi ne postoje vremenske niti lokacijske odrednice koje bi ukazale na to kada je i gdje navedena izjava izrečena. Fotografija koja se najčešće koristi uz ovu objavu je sa Samita o klimatskoj akciji Ujedinjenih nacija od 23.9.2019. Međutim, u transkriptu njenog govora vidi se da Thunberg štapiće ne spominje. 

Google pretraga ključnih riječi na engleskom jeziku ne pokazuje da takva tvrdnja postoji. Prema AFP Fact Checku, ni pretraga na kineskom jeziku ne daje rezultate. Glasnogovornici iz tima Thunberg su više puta opovrgnuli da je ona dala tu izjavu. Za AFP Fact Check je 15.4.2020. glasnogovornik/ca Thunberg rekao/la da se to nije desilo.

“Greta nikad nije dala te ili slične komentare niti je primila takvu poruku.”

Kako za tvrdnju da je Greta Thunberg pozvala “Kineze” da prestanu koristiti štapiće za jelo ne postoje činjenične osnove, ocjenjujemo je kao lažnu vijest.

S obzirom na to da su objave na profilima Slobodan Bošković i Laki Lucijano najranije objave na našem jeziku koje smo pronašli, one dobijaju ocjenu lažna vijest. Sve druge objave dobijaju ocjenu prenošenje lažne vijesti

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 07.03.2020

Facebook profili i stranice: Laki Lucijano

March 7, 2020

  • Lažna vijest