Raskrinkavanje.ba

Gusta morska pjena je neobičan, ali sasvim prirodan fenomen

Na društvenim mrežama kruži četiri godine star snimak guste morske pjene na ulicama u Španiji, uz netačnu tvrdnju da je riječ o “definitivno neprirodnom” fenomenu.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Telegram kanalu Epoha 5.1.2024. godine objavljen je kratki videosnimak koji prikazuje osobu koja hoda ulicom kroz obilje morske pjene, uz opis:

Nakon oluje Gloria koja je pogodila istočnu obalu Španjolske, pjena iz mora nalazi se posvuda. Ovo je definitivno neprirodno.

Screenshot 10
Snimak je na Telegram kanalu Epoha pregledan oko 1.600 puta do datuma pisanja ove analize. Objavljen je, uz isti opis, i na nekoliko Facebook profila, gdje je također zabilježio mnogobrojna dijeljenja, komentare i reakcije (1, 2, 3).

Šta su činjenice?

Iako se dijeli sada, snimak je na internetu dostupan oko četiri godine. Prvobitno je objavljen na društvenoj mreži X 21.1.2020. i nastao je u španskom gradu Tossa de Mar, nakon što je zimska oluja Gloria pogodila istočnu špansku obalu. Svojevremeno su ga objavljivali i svjetski mediji (1, 2, 3). Riječ je o oluji koja je u januaru 2020. godine pogodila dijelove Španije i Francuske, odnijevši više života.

Suprotno tvrdnjama s kanala Epoha, morska pjena na gradskim ulicama nije neprirodan fenomen, iako jeste neuobičajen. 

Kako je objašnjeno na web stranici američke Nacionalne administracije za okean i atmosferu (NOAA), morska pjena se formira kada je more uzburkano vjetrom i valovima. Gusta morska pjena često nastaje kao rezultat cvjetanja algi. Naime, velike količine raspadajuće materije algi često se izbacuju na obalu kada se veliki cvjetovi algi raspadaju u moru. Kada te organske materije uzburkavaju valovi, formira se pjena. Gusta pjena koja nastaje kao rezultat cvjetanja algi može biti potencijalno štetna za zdravlje ljudi i okoliš. Na web stranici NOAA-e objašnjeno je:

Većina morske pjene nije štetna za ljude i često je pokazatelj produktivnog okeanskog ekosistema. Ali kada veliki štetni cvjetovi algi propadaju u blizini obale, postoji potencijal za utjecaj na ljudsko zdravlje i okoliš. Duž plaža na obali Meksičkog zaljeva tokom cvjetanja Karenia brevis, naprimjer, pucanje mjehurića morske pjene jedan je od načina na koji se toksini iz algi prenose zrakom. Nastali aerosol može iritirati oči posjetitelja plaže i predstavlja zdravstveni rizik za one koji imaju astmu ili druge respiratorne bolesti. Znanstvenici koji su proučavali uzrok uginuća morskih ptica kod Kalifornije 2007. i na sjeverozapadu Tihog okeana 2009. također su otkrili da je pjena nalik sapunu od raspadajućeg cvjetanja alge Akashiwo sanguinea uklonila vodonepropusnost s perja, što je pticama otežavalo let. To je dovelo do pojave smrtonosne hipotermije kod mnogih ptica.

Gusta morska pjena, kao ona koja se može vidjeti na aktuelnom snimku s društvenih mreža, fenomen je koji je više puta zabilježen na različitim mjestima u svijetu. Samo 2020. godine gusta morska pjena zabilježena je na obalama američke savezne države Washington, kao i u Nizozemskoj, gdje je u “lavini” guste morske pjene poginulo pet surfera. Drugi slučajevi zabilježeni su, između ostalog, u Velikoj Britaniji, Australiji i diljem evropskih obala.

20123244 Web1 Web Foam2

Foto: Scott D. Johnston, The Daily World/Muškarac iz Woodinvillea u Washingtonu stoji u morskoj pjeni

Dakle, gusta morska pjena koja je prekrila ulice primorskog španskog grada Tossa de Mar nakon oluje Gloria 2020. godine bila je prirodna pojava. Shodno činjenicama, tvrdnju da je riječ o fenomenu koji je “definitivno neprirodan”, prvobitno objavljenju na Telegram kanalu Epoha, ocjenjujemo kao lažnu vijest

Sva prenošenja ove tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke