Foto: BillionPhotos, Freepik
Na Facebook i Instagram nalozima Biohack Balkan 12. marta 2025. godine objavljen je reel u kojem muškarac govori da zube treba čistiti hidrogen-peroksidom, a ne pastom za zube, jer ona navodno oštećuje zubnu gleđ. U titlovanom prevodu s engleskog jezika navodi se sljedeće:
Nisam prao zube od svoje osme godine.
Imam 62 godine i svi su tu. Nikada nisam imao karijes niti bilo kakve probleme. Skontaj to, od osme godine. Samo koristim hidrogen peroksid.
Otiđi na YouTube video i pogledaj šta se desi ako stavis pastu na cetkicu za zube. Stavi tu istu cetkicu na zardjali hromski branik i pogledaj kako se rdja skida sa branika. To je ista stvar sa kojom peres svoje zube. Ono što radis je to da skidas emajl. Drugim rijecima skidas gledj koja štiti tvoje zube kada cetkas.
Foto: Screenshot/Facebook
U opisu snimka stoji da je muškarac iz videa “nestao nakon otkrivanja tajne o pranju zuba”. Objava je zabilježila hiljade interakcija i podijeljena je više od hiljadu puta.
Šta su činjenice?
Suprotno navodima iz analiziranog videa s Facebooka, pasta za zube ne samo da ne oštećuje caklinu, nego je preporučena u higijeni usne šupljine.
Gleđ (caklina) je vanjski sloj zuba i najčvršća je tvar u ljudskom tijelu. No, bez obzira na njenu čvrstinu, ona nije neuništiva, može se oštetiti i istrošiti. Oštećenje može biti uzrokovano bakterijama, fizičkom traumom ili kiselom hranom.
U analiziranom snimku tvrdi se da pasta za zube može oštetiti zubnu gleđ. Obratili smo se stomatološkoj ordinaciji "Floss i Gloss" iz Sarajeva upitom za komentar na ove navode. Elvina Adrović, doktorica dentalne medicine, rekla nam je sljedeće:
Korištenje paste za zube je sigurno i preporučuje se za održavanje oralne higijene, ali u nekim slučajevima, ako se koristi nepravilno, može doći do oštećenja zubne gleđi. Evo nekoliko faktora na koje treba obratiti pažnju:
1. Vrsta paste: neke paste za zube sadrže abrazivne materije koje mogu, ako se koriste previše agresivno ili prečesto, uzrokovati oštećenje gleđi. Važno je koristiti pastu koja nije previše abrazivna. Pasta s visokim abrazivnim faktorom može polako oštetiti zubnu gleđ.
2. Tehnika četkanja: previše snažno četkanje može uzrokovati oštećenje gleđi. Preporučuje se koristiti meku četkicu i nježno četkati zube, bez previše pritiska.
3. Upotreba paste s fluoridima: pasta koja sadrži fluoride pomaže u jačanju gleđi i smanjuje rizik od karijesa. To je općenito preporučeni tip paste za svakodnevnu upotrebu.
Ukratko, ako se koristi pravilno, pasta za zube neće oštetiti zubnu gleđ. Preporučuje se koristiti odgovarajući proizvod i pridržavati se pravilne tehnike četkanja.
U tekstu na stranici kompanije za proizvodnju sredstava za oralnu higijenu Colgate navodi se da pretjerano četkanje zuba, korištenje četkice s tvrdim vlaknima i previše abrazivnih pasti za zube mogu istrošiti gleđ.
Skala relativne abrazivnosti dentina (RDA), koju je razvila Američka stomatološka asocijacija, procjenjuje abrazivnost paste za zube u odnosu na standardno mjerenje. Što je veći RDA rezultat, to je pasta za zube abrazivnija. Kako biste dobili prihvatni pečat Američke stomatološke asocijacije, relativna abrazivnost dentina (RDA) paste za zube ne smije premašiti ocjenu od 250. Cilj ovog ograničenja jeste osigurati da cijeli život možete prati zube ovom pastom i ona neće uzrokovati značajnija oštećenja vaše gleđi.
Ovu metodu je Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) odobrila kao međunarodni standard. Prema ISO-u, paste za zube ispod ocjene 250 sigurne su za upotrebu.
Isti izvor navodi da uobičajeni abrazivni sastojci u pasti za zube potječu od krede i silicijum-dioksida. Paste za zube namijenjene pušačima obično su abrazivnije, baš kao i pasta za zube namijenjena izbjeljivanju zuba.
Hidrogen-peroksid (H2O2) je bezbojna tečnost gorkog okusa na sobnoj temperaturi. Ima ga u malim količinama u vazduhu. Hidrogen-peroksid ima široku upotrebu – između ostalog, moguće ga je pronaći i u nekim pastama za zube i tečnostima za ispiranje.
Je li korištenje hidrogen-peroksida u higijeni usne duplje sigurno i može li biti zamjena pastama za zube?
Doktorica Elvina Adrović odgovorila nam je sljedeće:
Korištenje paste za zube je sigurno, naravno, sve dok se koristi ispravno. Hidrogen-peroksid može biti koristan u nekim situacijama, ali nije zamjena za pastu za zube i treba ga koristiti oprezno. Iako su neki savjeti o korištenju hidrogen-peroksida ili određenih metoda čišćenja zuba popularni na društvenim mrežama, treba biti oprezan u njihovoj primjeni. Važno je uvijek slijediti savjete stručno obrazovanih stomatologa, jer nepravilna ili prekomjerna uporaba alternativnih metoda može dovesti do oštećenja zubne gleđi, iritacija usne šupljine ili drugih oralnih problema.
Doktorica Adrović rekla je da preporučeni način čišćenja zuba uključuje korištenje paste za zube s fluoridima, četkanje dva puta dnevno i korištenje zubnog konca i interdentalnih četkica za čišćenje između zuba. Preporučeno trajanja četkanja minimalno je tri minuta.
Na stranici stomatološke ordinacije Gentle Dental (SAD) navodi se da se, prema Američkoj stomatološkoj asocijaciji (ADA), hidrogen-peroksid generalno smatra sigurnim kada se koristi u proizvodima bez recepta u koncentracijama ne većim od 3,5%. Takođe se napominje da ADA upozorava da se proizvodi za izbjeljivanje trebaju koristiti samo prema uputstvima stomatologa ili proizvođača.
Gel hidrogen-peroksida za izbjeljivanje zubi i hidrogen-peroksid u drugim proizvodima smatraju se sigurnim kada se koriste na odgovarajući način, prema ADA-i. FDA trenutno odobrava upotrebu hidrogen-peroksida kao oralnog antiseptika, ali još nije klasifikovala njegovu upotrebu u proizvodima za izbjeljivanje. Osim toga, Američka akademija za pedijatrijsku stomatologiju (AAPD) upozorava na korištenje paste za izbjeljivanje zuba za djecu kojoj su preostali mliječni zubi.
Ovaj izvor navodi da istraživanja pokazuju da se proizvodi i tretmani za izbjeljivanje s koncentracijama hidrogen-peroksida iznad 6% trebaju koristiti samo pod nadzorom stomatologa.
Shodno navedenom, tvrdnje da ne treba koristiti paste za zube jer oštećuju zubnu gleđ te da je hidrogen-peroksid sigurna i učinkovita zamjena za njih ocjenjujemo kao dezinformaciju.
(Raskrinkavanje.ba)