Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Facebooku je 6. maja 2025. godine objavljena tvrdnja da se Republika Hrvatska nezakonito pridružila Evropskoj uniji. U Facebook statusu to je “objašnjeno” na sljedeći način:
Bivša premijerka Jadranka Kosor i bivši predsjednik RH Ivo Josipović, dana 9. prosinca 2011. godine, za vrijeme summita u Bruxellesu, potpisali su takozvani mali ustav EU, odnosno Lisabonski sporazum.
Potpisivanje Lisabonskog ugovora za udruživanje Republike Hrvatske u savez sa drugim državama, je protivno članku 135. Ustava RH, koji zabranjuje udruživanje prije narodnog referenduma.
Nakon potpisivanja Lisabonskog sporazuma proveden je referendum o ulasku u EU, također na nezakonit način jer je DIP prijavio 605,103 više birača ( ubacio je u računalo imena osoba koji su 90-ih napustili Hrvatsku)!
Dakle,dva puta smo prevareni!
Nezakonito smo u EU i imamo zakonsko pravo izaći iz nje!!
Do vremena pisanja ove analize objava je podijeljena 130 puta. Iste tvrdnje objavljene su i 14. aprila 2025. godine u članku “zavjerološkog” portal Istinom protiv laži.
Tvrdnje o “nezakonitom” potpisivanju Lisabonskog sporazuma i ulasku u EU u Hrvatskoj se zapravo šire još od 2011. godine, kada je najavljeno potpisivanje Pristupnog ugovora Hrvatske u EU. Određeni pokreti podnijeli su krivične prijave protiv tadašnje premijerke Jadranke Kosor i predsjednika Ive Josipovića zbog najavljenog “protuustavnog djelovanja”. Pojedini portali objavljivali su te tvrdnje, uz identično objašnjenje koje se navodi u analiziranom Facebook statusu, i 2016. godine.
Šta su činjenice?
U Članku 135. Ustava Republike Hrvatske navodi se sljedeće:
Pravo da pokrenu postupak udruživanja Republike Hrvatske u saveze s drugim državama ima najmanje jedna trećina zastupnika u Zastupničkom domu Sabora, predsjednik Republike i Vlada Republike Hrvatske.
(...)
O udruživanju Republike Hrvatske prethodno odlučuje Zastupnički dom Sabora dvotrećinskom većinom glasova svih zastupnika.
Odluka o udruživanju Republike Hrvatske donosi se na referendumu većinom glasova ukupnog broja birača u državi.
Dakle, odluka o udruživanju Hrvatske u neki savez donosi se na referendumu, ali pravo da pokrene postupak udruživanja ima nekoliko državnih institucija. O udruživanju odlučuje i Zastupnički dom Sabora.
Sabor je u decembru 2002. godine donio Rezoluciju o pristupanju Republike Hrvatske Evropskoj uniji u kojoj se navodi da je “ulazak Republike Hrvatske u punopravno članstvo u Europskoj uniji strateški nacionalni cilj kojem će u daljnjem djelovanju Hrvatski sabor davati punu i stalnu potporu”. Hrvatska je 2003. godine podnijela zahtjev za članstvo u EU, 2005. godine započeli su pregovori, a 2011. godine su zatvoreni i Hrvatska je 9. decembra 2011. godine potpisala Pristupni ugovor.
Ipak, ugovor nije automatski stupio na snagu. Kako bi se to desilo, prvo su ga morali ratifikovati parlamenti država članica EU i Hrvatski sabor te se morao održati referendum o pristupanju Hrvatske EU. Referendum je u Hrvatskoj održan 22. januara 2012. godine i na njemu je 66% onih koji su izašli glasalo za ulazak u Evropsku uniju. Hrvatski sabor je ugovor ratifikovao 9. marta 2012. godine. U tom periodu Hrvatska je imala status države pristupnice Evropskoj uniji i učestvovala je u radu evropskih institucija u svojstvu posmatračice (link).
Nakon održavanja referenduma, Ustavnom sudu Hrvatske pristigla su 22 zahtjeva za ocjenu njegove ustavnosti te je sud 5. marta 2012. godine donio odluku kojom je utvrđeno da se referendum proveo u skladu sa zakonima i Ustavom RH.
U Ugovoru o Evropskoj uniji navodi se da se sporazum o članstvu između Evropske unije i države koja je podnijela zahtjev podnosi na ratifikaciju svim državama ugovornicama u skladu s njihovim ustavnim odredbama. Ratifikacija predstavlja finalni korak u odobravanju određenog sporazuma kojim strane potpisnice namjeravaju da se obvežu. Tek nakon završetka ratifikacije sporazum se zaključuje i formalno stupa na snagu.
Nakon što je proces ratifikacije sporazuma u Hrvatskoj i zemljama članicama EU završen, sporazum je stupio na snagu i 1. jula 2013. godine Hrvatska je postala 28. punopravna članica Evropske unije. Dakle, Hrvatska se u EU formalno učlanila 2013, godinu nakon provođenja državnog referenduma. Finalna odluka o članstvu je, u skladu s Ustavom ove države, bila u rukama njenih građana/ki. Stoga, tvrdnja o nezakonitom ulasku Hrvatske u EU nije utemeljena.
Tačno je da Hrvatska ima zakonsko pravo da napusti Evropsku uniju. U Članku 50. Ugovora u Evropskoj uniji navodi se da svaka država članica može donijeti odluku o povlačenju iz EU u skladu sa svojim ustavnim odredbama. Ukoliko država odluči da se povuče, o tome obavještava Evropsko vijeće, te EU pregovara i sklapa s tom državom sporazum “kojim se utvrđuju aranžmani njezina povlačenja”.
U Članku 135. Ustava Republike Hrvatske navodi se da se njegove odredbe o udruživanju (citirane ranije u ovoj analizi) odnose i na “uvjete i postupak razdruživanja Republike Hrvatske”.
Shodno činjenicama, tvrdnju da se Hrvatska nezakonito pridružila Evropskoj uniji jer su predstavnici vlasti potpisali ugovor o pridruživanju prije nego što je održan referendum ocjenjujemo kao dezinformaciju.
(Raskrinkavanje.ba)