Raskrinkavanje.ba

Izmišljanje “sotonizma” u umjetničkim fotografijama Severine Vučković

Serija umjetničkih fotografija na kojima je pozirala pjevačica Severina Vučković objavljena je uz navode da se radi o “sotonizmu”, ali je zapravo riječ o umjetničkom doživljaju biblijske priče o Salomi.

Foto: Jure Divich, Shutterstock

Hrvatska pjevačica Severina Vučković privukla je pažnju javnosti ove godine nakon što je 23. januara 2024. izgubila sudski spor oko starateljstva nad maloljetnim sinom, koje je dodijeljeno njenom bivšem partneru Milanu Popoviću. Njen slučaj privukao je i medijsku pažnju, a u nekim medijskim izvještajima bio je povod za istraživanje problema u pravosudnom sistemu u Hrvatskoj. Popović je milioner koji je bogatstvo stekao poslovima u industriji bakra. Vučković se za starateljstvo nad sinom bori od 2013. godine, a u januaru je Vrhovni sud Republike Hrvatske starateljstvo dao ocu. Vučković je najavila da će nastaviti borbu za starateljstvo. 

Priča je polarizirala javnost u regionu, koja se podijelila u mišljenjima kome je zapravo trebalo pripasti starateljstvo. Dok jedni podržavaju Vučković i tvrde da je korumpirani sistem išao na ruku utjecajnom ocu, drugi podržavaju odluku da mu se dodijeli starateljstvo, propitujući podobnost Vučković s obzirom na njen javni angažman (1, 2, 3, 4, 5).

Nakon izricanja presude u sudskom sporu koji je privukao pažnju javnosti, na Facebook stranici TRAM 11, 30. januara 2024. objavljen je kolaž od pet fotografija na kojima Vučković pozira s lažnom odrubljenom glavom. Kolaž je objavljen uz sljedeći opis:

Sotonizam ne podržavamo!

Unnamed

Objava je imala 297 reakcija, 52 komentara i podijeljena je 16 puta. 

O čemu se radi?

U opisu Facebook stranice TRAM 11 stoji da se radi o službenoj stranici zagrebačkog hip-hop benda Tram 11. Stranica nije verifikovana, ali se može zaključiti da se radi o stranici ove grupe po objavama u kojima se reklamira brendirana odjeća. Duet Tram 11 poznat je po desničarskim i nacionalističkim stavovima te govoru mržnje na društvenim mrežama. Zbog govora mržnje, izdavačka kuća Menart je 2022. raskinula ugovor s ovom grupom.

U Instagram objavi od 4. marta 2021. na verifikovanom profilu Severine Vučković mogu se pronaći tri od pet fotografija koje je objavio Tram 11 na Facebooku. Iz statusa i tagova u objavi može se zaključiti da se radi o fotografijama Dimitrija Popovića iz opusa “Saloma”. 

                                Unnamed 2

Na službenoj Facebook stranici Severine Vučković 7. septembra 2010. godine objavljen je album slika nazvan “Severina kao Saloma”. U opisu albuma piše:

Fotografije: Dimitrije Popović
(c) Skaner studio / SFC
O fotografijama i njihovoj priči čitajte ovdje
http://www.sevefanclub.com/clanci/437/severina-kao-saloma

Iako se u ovom albumu ne nalaze fotografije iz kolaža na stranici Tram 11, vizuelni identitet i odjeća na nekim fotografijama potvrđuju da se radi o fotografijama iz iste kolekcije. 

Domena www.sevefanclub.com, koja se spominje u Facebook albumu iz 2010, više nije aktivna, ali se članak može naći u internet-arhivi. Sadrži intervju s fotografom Dimitrijem Popovićem, u kojem je rekao da “ciklus Salome čini stotinjak radova ulja na platnu, crteža i objekata, a posebnu cjelinu u okviru spomenutog ciklusa čine oslikane fotografije sa Severininim likom”. Popovićevi radovi inspirisani likom Salome bili su izloženi u zagrebačkoj Mimari u jesen 2010. godine. 

Pretraga imena pjevačice, fotografa i imena izložbe dala je još medijskih članaka o ovom ciklusu fotografija te performansu kojim je Vučković otvorila izložbu “Saloma” u muzeju Mimara 16. septembra 2010. Sam ciklus bio je dio projekta inspirisanog ženskim biblijskim likovima Juditom, Marijom Magdalenom i Salomom.

Nakon što je objavila fotografije na Instagramu 2021. godine, Vučković je dobila i neke negativne komentare pratilaca o tome kako su fotografije “bogohuljenje” i “satanizam”, o čemu su pisali i neki portali, uglavnom u tabloidnom maniru (1, 2).

Saloma je biblijski lik iz priče o Ivanu Krstitelju. Britanska enciklopedija Britannica opisuje lik Salome na sljedeći način:

Prema Jevanđeljima Marku (6:14–29) i Mateju (14:1–12), Herod Antipa zatvorio je Ivana Krstitelja jer je osudio njegov brak s Herodijadom, razvedenom ženom njegovog polubrata Heroda Filipa (brak je bio protivan Mojsijevom zakonu), ali se Herod bojao ubiti popularnog proroka. Nakon što je Saloma plesala pred Herodom i njegovim gostima na festivalu, obećao joj je dati sve što zatraži. Potaknuta od svoje majke Herodijade, koja je bila ogorčena zbog Ivanove osude njenog braka, djevojka je zatražila glavu Ivana Krstitelja na pladnju, i nevoljni je Herod bio prisiljen svojom zakletvom da naredi da se Ivan obezglavi. Saloma je uzela pladanj s Ivanovom glavom i dala ga svojoj majci.

Priča o Salomi inspirisala je kršćansku umjetnost od najranijeg doba, a posebno je bila popularna tokom perioda renesanse.

Optužbe za “sotonizam” često se koriste kao sredstvo izazivanja moralne panike. Moralna panika je intenzivan osjećaj straha ili zabrinutosti među velikim brojem ljudi koji vjeruju da neka osoba ili grupa predstavlja značajnu prijetnju društvenim normama i vrijednostima. U srcu moralne panike često leži tendencija da se složeni društveni problemi pojednostave i pripišu “zlim” akterima. 

Shodno činjenicama, Facebook objavu u kojoj su fotografije Severine Vučković iz ciklusa o Salomi opisane kao “sotonizam” ocjenjujemo kao lažnu vijest. 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 30.01.2024

Facebook profili i stranice: Sotonizam ne podržavamo!

Sotonizam ne podržavamo!

  • Lažna vijest