Raskrinkavanje.ba

Izmišljene izjave Roberta De Nira: Od lažne vijesti do satire i nazad

Izmišljanje izjava poznatih ličnosti često se nađe u analizama “Raskrinkavanja”. One koje su pripisane Robertu De Niru posebno su zanimljive, jer su prešle pun krug od lažne vijesti, preko satire koja ju je ismijavala, do stvaranja nove lažne vijesti od takvog satiričnog sadržaja.

Portal „Vijesti iz regije“ je 29. jula 2018. na svojoj Facebook stranici “reciklirao” članak koji je objavio 28. decembra 2015. godine, u kom se navodi sljedeće:

De Niro: Nije mi jasan sukob među Srbima, Hrvatima i Bošnjacima, kada je riječ o gotovo istom narodu.
De Niro je spomenuo Srbe nakon pitanja britanskog novinara šta vam je po njegovom mišljenju najveća nepravda u Evropi nakon drugod svetskog rata.
De Niro je napomenuo da je najveća nepravda učinjena Srbima od strane Evrope ali i celog sveta kada je, 1999. odlučeno da bombarduje ovu, kako kaže, malu zemlju.
Robert je istakao da je više puta govorio da se i lično oseća kao Srbin, ali da mu iskreno nije jasno zbog čega postoji sukob sa Hrvatima i Bosancima kada je reč o gotovo istom narodu koji je istorija razdvojila.
Naročito su mu inspirativne srpske istorijske ličnosti, poput Draže Mihailovića, koji je, kako kaže, bio prvi gerilski borac protiv fašizma i Slobodana Miloševićakoji je, po njemu, tragična ličnost šekspirovskog kalibra.

Za početak, izjava Roberta De Nira, data britanskim medijima na ovu temu ne postoji. Postoji video snimak agencije Fonet, objavljen 4. novembra 2008. godine, koji je zasigurno poslužio kao inspiracija za cijelu priču.

U njemu se vidi nekoliko sekundi razgovora De Nira sa tadašnjim predsjednikom Srbije, Borisom Tadićem, iza čega slijedi De Nirova izjava koja glasi:

Nikad ne znate s tim stvarima. Sjećam se vremena kada sam bio u Beogradu to je bilo sjajno, to je bilo izuzetno, grad je dobro izgledao, siguran sam da je i danas isti ako ne i ljepši. Bilo bi zaista lijepo tamo biti i snimati film. Ne znam kakave su šanse za to sada, ali moglo bi da se desi, to je izuzetno mjesto.

Nakon ove izjave slijedi prekid, te se ne čuje pitanje novinara na koje je De Niro odgovorio sljedećom rečenicom:

Možda sam ja dijelom i Srbin, ko zna kakvo je porijeklo (smijeh). Đoković je sjajan momak.“

Ovaj snimak se, naime, već godinama prenosi, kako na našem tako i na engleskom jeziku, sa naslovom “De Niro: Možda sam ja Srbin” - i tako je otpočela priča kojoj su, iz godine u godinu, dodavani novi detalji. 

O svemu tome je pisao i portal B92 2015. godine, kada je otpočeo aktuelni "ciklus" kruženja ovakvih tvrdnji po internetu, zajedno sa još nekim izmišljenim izjavama holivudskih glumaca o Srbiji. U tekstu se pojašnjava zašto je De Niro jedan od standardnih aktera ovakvih izmišljenih izjava:

De Niro je na ovim prostorima poznat kao veliki navijač Novaka Đokovića, čovek koji je kćeri dao ime Drina, kao i neko koga zbog putovanja kroz Jugoslaviju pre oko pola veka vežu lepe uspomene za Srbiju.
Vredi istaći i da, osim toga što zaista često navija za Đokovića (bio je i u loži srpskog tenisera u Njujorku), ostale informacije nisu ni potvrđene ni proverene, a ćerku Drinu (u originalu Drena De Niro) je usvojio kada se oženio njenom majkom, glumicom Dajanom Abot, pa on nije taj koji joj je dao ime.

Konkretan povod za tekst objavljen na B92 - kao i "praizvor" ponovo aktuelizovane lažne vijesti - bio je članak objavljen na portalu „Story“, koji je u međuvremenu obrisan.

Iako originalnog članka više nema, još su dostupna njegova prenošenja iz tog perioda. Pozivajući se na „Story“, portal „Vesti“ je 21. decembra 2015. preuzeo članak i objavio ga bez izmjena, kao što je naznačeno na kraju teksta.

 „Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Story. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Story. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.“

Nekoliko dana kasnije 24. decembra 2015. godine, priču je svom satiričnom tretmanu podvrgnuo portal “Zicer”u članku potpisanim pseudonimom "Kim Džong":

 „De Niro: Srbima učinjena najveća nepravda; Voleo bih da glumim Dražu ili Miloševića

Nakon toga, članak se brzinom svjetlosti počeo širiti online medijima kako u Bosni i Hercegovini, tako i u Srbiji, uglavnom u verziji koju je objavio „Zicer“. Tako su, između ostalih, članak prenijeli “Sputnik”, “Večernje novosti”, “Radio televizija Srbije”, “Politika” u Srbiji, a u Bosni i Hercegovini “Avaz”, “Nezavisne novine”, i “Vijesti”. Članak se, da „ugođaj“ bude potpun, pojavio i na engleskom jeziku, na portalu “Novorossiya Today” pod naslovom “I Feel Like A Serb, And My Inspirational Figures Are Draza Mihajlovic And Slobodan Milosevic” u januaru, te stranici “Serbia.com” sa “promotivnim” naslovom “How did Robert De Niro fall in love with Serbia”, u februaru 2016. godine.

Među njima je bio i portal „Vijesti iz regije“ koji ga je, kako je već rečeno, na svom Facebook profilu reciklirao prije nekoliko dana, za šta dobija ocjenu prenošenje lažne vijesti.

(raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 25.12.2015

Vijesti iz regije: De Niro: Nije mi jasan sukob među Srbima, Hrvatima i Bošnjacima, kada je riječ o gotovo istom narodu

Robert de Niro je u razgovoru za britanske medije izjavio da je Srbija jedna od najmanjih država u Evropi, ali sa najvećim mukama od svih ostalih naro...

  • Prenošenje lažnih vijesti