Foto: Mauro Bottaro - European Commission, Wikimedia Commons
Na portalu Stav je 1. aprila 2025. godine objavljen tekst u kojem se tvrdi da je portal Sputnik na srpskom ujutro tog dana objavio a zatim i uklonio vijest da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je tada boravio u Moskvi, dobio državljanstvo Ruske Federacije.
Putinov Sputnjik objavio, pa izbrisao tekst: Dodik dobio državljanstvo Rusije i odobren mu boravak!?
U tekstu je objavljena slika na kojoj se vidi hiperlink Sputnikovog članka. Slika je navjerovatnije screenshot poruke u kojoj je poslan hiperlink.
Foto: Screenshot/Stav
U članku se navodi da ovaj hiperlink vodi na obavijest o greški 404, što znači da je “stranica uklonjena”, i da se na osnovu linka može vidjeti da je vijest bila objavljena.
Kada se klikne na LINK kako bi se otvorila i pročitala vijest, pojavljuje se najomraženija šifra na internetu "404: Stranica je uklonjena". No kada pogledate URL, vidi se da je vijest bila objavljena, a potom izbrisana.
Ove tvrdnje prenijele su desetine portala iz Bosne i Hercegovine (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8). Nekoliko čitatelja/ki nam se javilo tražeći da ih provjerimo.
Reakcije na tvrdnje o brisanju vijesti
Sputnik je 1. aprila 2025. godine objavio tekst u kojem je navedeno da su tvrdnje o uklanjanju članka “falsifikat”, odnosno lažna vijest “bošnjačkog sajta” Faktor. Portal Faktor.ba je prenio Stavov članak.
Skandalozan falsifikat bošnjačkog sajta: Pripisuju Sputnjiku laž da je Dodik dobio državljanstvo Rusije
U Sputnikovom tekstu je navedeno da ovaj portal nije objavio članak o ruskom državljanstvu za Dodika, što se može vidjeti iz broja članka u linku.
Članak za koji tvrde da je obrisan sa Sputnjikovog sajta, kao što se vidi na slici koju su objavili, ima oznaku datuma 20250331 i nosi broj 1184201205, ali pod tim datumom i brojem na sajtu Sputnjika postoji vest „Dodik doputovao u Moskvu /video/“ do koje vas vodi link https://sputnikportal.rs/20250331/dodik-doputovao-u-moskvu-video-1184201205.html
Milorad Dodik je u izjavi za ovaj portal kasnije tog dana ustvrdio da nije ni tražio ni dobio državljanstvo Ruske Federacije.
Neki portali su svoje članke izmijenili nakon ovog, i prenijeli Sputnikovo i Dodikovo reagovanje. Među njima je i portal Stav, koji je citirajući Sputnikove navode o falsifikatu ponovio da se na linku koji je objavljen i u njihovom prvom članku vidi da je “tekst obrisan”.
Foto: Screenshot
Pojedini portali koji su prenijeli tvrdnje o brisanju članka i Sputnikovo reagovanje zapitali su se da li je ovo bila prvoaprilska šala.
Format Sputnikovih linkova
U članku portala Stav objavljen je screenshot na kojem se vidi hiperlink koji je navodno vodio na vijest o ruskom državljanstvu za Dodika. Klik na taj link vodi na obavijest o greški 404, što je u Stavovom članku protumačeno kao dokaz da je Sputnik uklonio vijest.
No, ono što se vidi na screenshotu zapravo nije funkcionalan link.
Linkovi na članke portala Sputnik imaju jasno definisan format. Svaki URL sadrži domenu portala, datum objave članka u formatu godina-mjesec-dan, naslov članka (razmaci su zamijenjeni crticama) i poseban identifikacioni broj članka. To izgleda ovako: https:// [domena portala] / [datum objave u formatu GGGGMMDD] / [naslov-članka-sa-crticama-umjesto-razmaka] – [poseban identifikacioni broj članka].html
Međutim, link u screenshotu koji je objavio Stav je prekinut. Nema kontinuitet podvučene linije i plavog fokusa, što sugeriše da cijeli link nije pravilno prikazan. Takođe, link sadrži riječ "državljanstvo", ali dijakritički simboli kao "ž" nisu prepoznati u standardnom unicode format-u, što znači da takav URL ne bi pravilno funkcionisao.
Foto: Link u screenshotu portala Stav
Kada se ovaj link prepiše (https://lat.sputnikportal.rs/20250331/dodik-dobiodržavljanstvo--1184201205.html, arhivirano) i unese u browser, pojavljuje se greška 404. Međutim, to ne znači nužno da je stranica obrisana. Problem je slovo "ž", koje nije podržano u URL-ovima. Ako se umjesto "ž" upotrijebi "z" (https://lat.sputnikportal.rs/20250331/dodik-dobiodrzavljanstvo--1184201205.html), browser automatski preusmjerava na članak o Dodikovom dolasku u Moskvu 31.3.2025. godine. Sputnik navodi da je to bio jedini članak koji je objavljen na tom linku.
Da bi se došlo do bilo kog članka na Sputniku, dovoljno je znati samo datum objave i jedinstveni identifikacioni broj, koji se može vidjeti na screenshotu portala Stav. To znači da će članak biti dostupan čak i ako URL ne sadrži naslov, već samo osnovni format sa datumom i identifikatorom. Takav link bi izgledao ovako: https:// [domena portala] / [datum objave u formatu GGGGMMDD] / [poseban identifikacioni broj članka].html
Kada se link iz screenshota prepravi prema ovom formatu, dobija se URL https://lat.sputnikportal.rs/20250331/1184201205.html, koji vodi na istu vijest o Dodikovom dolasku u Moskvu.
Greška 404 nije dokaz o uklanjanju
Na screenshotu portala Stav, fokusirani dio linka završava prije identifikacionog broja članka (https://lat.sputnikportal.rs/20250331/dodik-dobio). Klik na taj link zaista vodi na obavijest o greški 404, ali to nije definitivni dokaz da je članak uklonjen. Razlog za grešku je jednostavan - link je nepotpun i ne sadrži ključni broj koji bi otvorio neki članak.
Takođe, način na koji funkcionišu URL-ovi na Sputniku omogućava da se između datuma i identifikacionog broja ubaci bilo kakva riječ ili fraza. To znači da je moguće napraviti link koji izgleda kao da vodi na članak o Dodiku i ruskom državljanstvu, ali bi zapravo otvarao sasvim drugi sadržaj, odnosno članak čiji je identifikacioni broj u linku.
Na primjer, link https://lat.sputnikportal.rs/20250331/dodik-dobio-drzavljanstvo-1184201205.html na nekom screenshotu, prema logici iz Stavovog članka, bio bi dokaz da je tekst s naslovom “Dodik dobio državljanstvo” postojao, ali i ovaj link vodi na vijest o Dodikovom dolasku u Moskvu jer je samo taj članak povezan sa identifikatorom 1184201205.
Dakle, screenshot koji je objavio Stav prikazuje neispravan i nepotpun link. Najbolji dokaz da je članak uklonjen bile bi arhivirane verzije stranica, a ne samo screenshot neispravnog linka.
Je li tekst o Dodikovom dolasku u Rusiju mijenjan?
Jedini validan link na Sputnikov članak koji se može izvući iz Stavovog screenshota je onaj koji vodi na vijest o dolasku Milorada Dodika u Moskvu. Taj tekst je objavljen 31.3. u 22:02 sati. Prema podacima iz izvornog koda teksta, vrijeme kada je tekst zadnji put izmijenjen i vrijeme kada je objavljen se poklapaju, što sugeriše da nije mijenjan i da je od početka sadržavao vijest o Dodikovom dolasku u Moskvu. No, izvorni kod se može naknadno uređivati, tako da ovo nije i definitivan dokaz.
Foto: Podaci o objavi i posljednjim izmjenama teksta se poklapaju, što sugeriše da tekst nije mijenjan. Izvor: Source code
S obzirom na navedeno, najpouzdaniji način da se utvrdi da li je članak o ruskom državljanstvu za Dodika zaista bio objavljen (ili eventualno uklonjen), kao i da li je članak o njegovom dolasku u Moskvu bio naknadno izmijenjen, jesu arhivirane verzije portala Sputnik, dostupne putem servisa Wayback Machine.
Ovaj servis prikazuje internet stranice onako kako su izgledale u trenutku kada su bile arhivirane. Najranija arhiva članka o Dodikovom dolasku u Moskvu zabilježena je 1. aprila u 14:48 sati - nakon objave članka na portalu Stav - pa se ne može koristiti kao dokaz da Sputnikov članak od samog početka nije imao drugačiji sadržaj.
Kako bismo provjerili da li je ikada postojao članak o Dodiku i ruskom državljanstvu, analizirali smo i arhivirane verzije početne stranice portala Sputnik. Ako je ta vijest zaista postojala, trebala bi biti vidljiva na naslovnici portala. Isto tako, ako je članak o njegovom dolasku u Moskvu prvobitno imao drugačiji naslov ili sadržaj, to bi također moglo biti vidljivo u arhivama između 31.3. i 1.4.
Posljednja verzija naslovnice iz 31.3. arhivirana je u 21:28 sati, nešto više od pola sata prije nego što je objavljen članak o Dodikovom dolasku u Moskvu. Prva arhiva iz 1.4. zabilježena je u 8:59 sati, a na toj verziji se nalazi samo tekst o njegovom dolasku u Moskvu, i to na istom linku koji je ranije analiziran.
Foto: Screenshot
Iako ove arhivirane verzije sugerišu da je postojao samo jedan članak (o Dodikovoj posjeti Moskvi), zbog nedostatka arhiva u vremenskom razmaku između ponoći 31.3. i jutra 1.4, ne može se sa potpunom sigurnošću isključiti mogućnost da je neki tekst o Dodiku i državljanstvu zaista bio objavljen, makar nakratko, ili da je prvobitni tekst o posjeti Moskvi u međuvremenu izmijenjen.
Dodatno, nijedna verzija URL-a članka za koji se tvrdi da je postojao pa izbrisan nije arhivirana na ovom servisu (1, 2, 3, 4), pa nije moguće ni na taj način utvrditi da li je bila izmijenjena. Google pretraga sajta Sputnik na srpskom ne pokazuje da je trag o članku s tvrdnjama da je Dodik dobio rusko državljanstvo ostao na Google pretraživaču.
Budući da nema arhiviranih verzija Sputnikovog članka od 31.3.2025. godine, nije moguće sa sigurnošću tvrditi da članak u originalnom obliku sadržavao informaciju da je Dodik dobio rusko državljanstvo. Ipak, sve činjenice upućuju na to da ovaj portal nije objavio vijest o Dodiku i državljanstvu. Link na slici koju je objavio Stav nije funkcionalan niti se može smatrati dokazom da je članak o ruskom državljanstvu za Dodika bio objavljen pa obrisan sa portala Sputnik.
Uprkos izostanku definitivnog dokaza da sporni tekst nikada nije ni objavljen, ovaj primjer pokazuje kako nedovoljno razumijevanje osnova URL struktura i izostanak provjere može dovesti do nekritičkog širenja neprovjerenih informacija.
(Raskrinkavanje.ba)