Raskrinkavanje.ba

Kineski vojni konvoj nije ušao u Ukrajinu

Tvrdnja da je kineski vojni konvoj ušao u Ukrajinu iz Rusije dijeli se na društvenim mrežama uz videosnimak kolone vojnih vozila. Snimak prikazuje vojnu vježbu u Rusiji, a ne ulazak kineskih trupa u Ukrajinu.

Foto: Ministarstvo odbrane Rusije

Na Facebooku (1, 2, 3, 4) i Twitteru (1, 2, 3) dijeli se tvrdnja da je kineski vojni konvoj ušao na prostor Ukrajine iz Rusije. Kao dokaz te tvrdnje korisnici/e dijele videosnimak koji je objavljen na privatnom Facebook profilu 20.9.2022. godine.

Objava od juče, 19.09.
Kineski vojni konvoj ušao u Ukrajinu iz Rusije.
Neprovereni video navodno prikazuje kineske jedinice kako ulaze u Ukrajinu nakon prošlonedeljnih razgovora ruskog predsednika Putina i šefa KPK Sija.

Šta su činjenice?

Videosnimak u trajanju od jedne minute i 16 sekundi prikazuje prolazak deset vojnih vozila s kineskim oznakama. Snimljen je iz putničkog automobila, uz komentare muškarca na ruskom jeziku.

Navode da je kineski vojni konvoj ušao u Ukrajinu iz Rusije analizirao je njemački fact-checking portal Correctiv 30.9.2022. godine.

Snimak koji “dokazuje” ove navode nastao je tokom vojne vježbe u Rusiji i objavljen je na YouTubeu 30. avgusta. Vježba je održana u Vladivostoku. Snimak zaista prikazuje kolonu kineskih vojnih vozila, ali na teritoriji Rusije, ne kako “ulaze u Ukrajinu”. U analizi Correctiva navodi se:

Kina je 17. avgusta najavila da će uputiti svoje trupe na vježbu. Slična vojna vježba održana je 2018. godine, o čemu je izvijestio Deutsche Welle. Ovogodišnja vježba je, međutim, manja i nosi naziv “Vostok 2022”, odnosno “Istok 20222. Kako je  Spiegel izvijestio, trajala je sedam dana. Pored Kine i Rusije, zemlje učesnice bile su Mongolija, Bjelorusija, Indija i Tadžikistan. Vježba je izvedena u vojnim bazama u istočnom Sibiru i u Japanskom moru.


U kontekstu ruske invazije na Ukrajinu, Kina zvanično nema vojno učešće i za sada održava neutralnu ulogu. Correctiv navodi da je kinesko ministarstvo spoljnih poslova pozvalo na okončanje sukoba, ali, istovremeno, Kina nije podržala sankcije protiv Rusije te je nastavila ekonomsku saradnju s ovom zemljom. 

S druge strane, Evropska unija uvela je niz sankcija Rusiji kao odgovor na invaziju. Sjedinjene Američke Države takođe su uvele sankcije Rusiji.

Dakle, videosnimak iz avgusta 2022. godine s vojne vježbe u Rusiji netačno se predstavlja kao snimak ulaska kineskih vojnih trupa u Ukrajinu. Kina nije poslala trupe u tu zemlju.

Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju da je kineski vojni konvoj ušao u Ukrajinu iz Rusije, objavljenu uz ovaj snimak 20.9.2022. na Facebooku, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Sve kasnije objave ove tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 20.09.2022

Facebook profili i stranice: Kineski vojni konvoj ušao u Ukrajinu iz Rusije.

Kineski vojni konvoj ušao u Ukrajinu iz Rusije.

  • Lažna vijest