Foto: Ilustracija, Raskrinkavanje
Na portalu Star magazin, 26. maja 2024. objavljen je članak s naslovom koji “obećava” detalje saobraćajne nesreće u kojoj je učestvovao sin Dragana Stojkovića.
Sin Dragana Stojkovića preživeo tešku nesreću: Ovo su detalji saobraćajke
Foto: Screenshot, Star magazin
Članak je podijeljen na Facebook stranici portala s opisom koji sugeriše da se nesreća desila nedavno.
Foto: Screenshot, Facebook
Članak su sljedećeg dana prenijeli anonimni portali Zdravlje svaki dan i Magazin dan. Anonimni portal Savjeti za deset članak je prenio s naslovom koji dodatno potcrtava to da se radi o nedavnom događaju.
Sin Dragana Stojkovića preživeo tešku nesreću!Ljekari daju sve od sebe da ga spase…FOTO
Ovi članci govore o muzičaru Draganu Stojkoviću Bosancu i njegovom sinu Aleksandru. U fokusu su informacije o ličnom životu muzičarevog sina, a dio koji se odnosi na saobraćajnu nesreću je sljedeći:
Inače, pre nekoliko godina Aleksandar je imao tešku saobraćajnu nesreću u Bosni. Kako se pričalo i pisalo te 2015. godine, on je navodno svojim crnim „mercedesom“ beogradskih registarskih oznaka udario u banderu i zadobio teške povrede. Butna kost bila mu je prelomljena na tri mesta, a imao je i povredu glave.
Naslovi ovih članaka dijeljeni su i u formi slike na Facebooku (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).
O čemu se radi?
Analizirani naslovi “obećavaju” detalje saobraćajne nesreće, čime se insinuira da se desila nedavno i da postoje detalji koji su do sada nepoznati. Isti efekat postignut je i u naslovu u kojem se navodi da “ljekari daju sve od sebe da spase” muzičarevog sina.
Međutim, detalji nesreće poznati su već devet godina. Saobraćajna nesreća desila se 7. jula 2015. godine i tada su o njoj pisali tabloidi (1, 2). Stojković je tada zadobio povrede butne kosti i glave, ali nije bilo govora o ljekarima koji “daju sve od sebe da ga spase”.
Anonimni portali Savjeti za deset, Zdravlje svaki dan i Magazin dan imaju već ustaljenu praksu objavljivanja klikbejt-naslova u kojima se izmišljene ili izvučene iz konteksta nesreće ili smrti slavnih osoba koriste za privlačenje čitatelja/ki. Raskrinkavanje je pisalo o mnogim takvim primjerima (1, 2, 3).
Shodno navedenom, analizirani naslovi dobijaju ocjene klikbejt i manipulisanje činjenicama.
Napomena
3.6.2024. Nakon objave ove analize, portali Magazin dan, Savjeti za deset i Zdravlje svaki dan ispravili su pogrešne navode te dobijaju i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)