Foto: Raskrinkavanje.ba
Mediji su opširno izvještavali o političkoj krizi u BiH nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik početkom marta 2025. potpisao ukaze o proglašenju Zakona o zabrani djelovanja državnih sigurnosnih i pravosudnih institucija na teritoriji tog entiteta i nakon što je Ustavni sud BiH donio privremenu mjeru kojom je stavio ove zakone van snage do konačnog odlučivanja o njihovoj usaglašenosti s Ustavom BiH.
Radio-televizija Republike Srpske je na svom portalu 11. marta objavila tekst o izvještavanju “svjetskih medija” o ovim razvojima situacije u BiH i opremila ga sljedećim naslovom:
Svjetski mediji: Republika Srpska čuvar mira i Dejtonskog sporazuma
U tekstu se prenose napisi “svjetskih medija” s izjavama Milorada Dodika, koji je ukazao na to da bezbjednosne prijetnje ne dolaze iz Republike Srpske, već da provokacije, prijetnje i stvarni pokretači novonastale krize dolaze “iz Sarajeva”:
Usred rastućih političkih tenzija u BiH, Republika Srpska zadržava svoju poziciju, predstavljajući se kao nepokolebljivi čuvar mira i Dejtonskog mirovnog sporazuma, optužujući bošnjačke lidere i spoljne sile za podsticanje nestabilnosti,pišu svjetski mediji.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je odbacio tvrdnje da Srpska predstavlja bezbjednosnu prijetnju, već je ukazao na niz provokacija i prijetnji iz Sarajeva kao prave pokretače nedavne krize u zemlji, pišu strani mediji.
Pored niza izjava pripisanih Dodiku, u tekstu su i navodi medija iz Republike Srpske o “napadu na Srbe koji rade u zajedničkim institucijama u Sarajevu”, koje je u svom non-paperu poslanom evropskim diplomatama spomenula članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, zajedno s tvrdnjama da su na Dan nezavisnosti BiH 1. marta u Sarajevu isticane zastave Hamasa i Hezbolaha, koje su se također našle u “svjetskim medijima”.
U tekstu su prenesene i izjave Milorada Dodika u kojima odbacuje optužbe o separatizmu vlasti u RS i tvrdi da novi zakoni samo brane autonomiju entiteta u skladu s Dejtonskim sporazumom. Istovremeno, upozorava se na retoriku bošnjačkih lidera i prijetnje upotrebom Oružanih snaga protiv Republike Srpske.
“Svjetski mediji” na koje se RTRS poziva u tekstu su Neue Berliner Zeitung, Frankfurter Handelsblatt i New York Mirror. Prema navodima RTRS-a, originalni tekst objavio je Neue Berliner Zeitung, dok su ga druga dva medija prenijeli.
Osim RTRS-a, tvrdnje o izvještavanju “svjetskih medija” objavili su portali Faktor Magazin, Princip News i Prijedor 24h. Portal Banjaluka (.net) je u međuvremenu tekst s ovim tvrdnjama uklonio.
“Svjetski” anonimni mediji
Tekstovi o Republici Srpskoj kao “čuvaru mira i Dejtonskog sporazuma” objavljeni su na navedena tri strana portala 11. marta 2024. godine. U vrijeme pisanja ove analize oni više nisu bili dostupni (1, 2, 3).
Neue Berliner Zeitung i Frankfurter Handelsblatt, dva “svjetska” portala koji su objavili ove tekstove na njemačkom, nazivima i izgledom podsjećaju na etablirane listove Berliner Zeitung i Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Foto: Poređenje izgleda Frankfurter Allgemeine Zeitunga i Frankfurter Handelsblatta
Međutim, sva tri portala su anonimna – nemaju impresume s vlasničkim podacima ili podacima o članovima uredništva i redakcije. Zanimljivo je da je opis portala Neue Berliner Zeitung u dnu stranice ispisan na engleskom jeziku, dok je sadržaj na portalu na njemačkom.
Foto: Opis portala Neue Berliner Zeitung na engleskom jeziku
Analiza domene portala Neue Berliner Zeitung pokazuje da je aktivna od 27. januara 2025. godine, što se može smatrati datumom registracije domene. U vrijeme pisanja analize Facebook i Instagram stranice ovog “medija” nisu bile dostupne.
Foto: Podaci o registraciji domene/Izvor: DNSlytics
Domena portala Frankfurter Handelsblatt aktivna je od 7. augusta 2024. godine. Ovaj “svjetski medij” na Facebook stranici nema pratitelja, a Instagram profil mu je nedostupan. Prema podacima iz transparentnosti Facebook stranice, napravljena je 10. januara 2025. godine, a u opisu stranice stoji da je adresa “medija” u Austriji.
Foto: Podaci o registraciji domene/Izvor: DNSlytics
Ambasada Bosne i Hercegovine u Njemačkoj je 12. marta 2025. godine obavijestila da medijske kuće na koje se RTRS pozvao ne postoje u toj zemlji.
S druge strane, domena portala New York Mirror registrovana je nešto ranije, 3. juna 2024. godine. Prema podacima servisa Whoxy, domenu je registrovao Roger Stone, američki lobista, republikanski strateg i dugogodišnji savjetnik Donalda Trumpa. Kao lokacija registranta domene naveden je New York.
Foto: Podaci o registraciji domene/Izvor: Whoxy
Facebook stranica ovog portala napravljena je novembru 2024. godine i ima preko 1.900 pratitelja/ki. S druge strane, Instagram profil portala napravljen je 2021. godine i ima oko 836.000 pratitelja/ki. Sadržaj objavljen na profilu nije karakterističan za sadržaj informativnog portala; uglavnom je riječ o objavama iz oblasti astronomije. Međutim, u podacima o profilu navedeno je da je napravljen 2021. godine, a kao primarna lokacija navedena je Italija.
Foto: Podaci o Instagram profilu newyorkmirror.us
Osim toga, profil je promijenio ime jedanput, a prema označavanjima u ranijim objavama, može se zaključiti da je ranije nosio naziv astro.voyagers. To pokazuje i Google pretraga naziva tog Instagram profila, koja daje rezultate koji sada preusmjeravaju na objave profila New York Mirrora. Ovo upućuje na to da je profil astro.voyagers ustupljen ili prodan za potrebe portala New York Mirror.
Podaci internet-arhive Wayback Machine pokazuju da je samo nekoliko početnih stranica sva tri portala arhivirano dosad (1, 2, 3), što dodatno potvrđuje zaključak o njihovom kratkom postojanju, izvedenom iz podataka o registraciji domena i nedavnoj aktivaciji.
Prema podacima servisa DNSlytics, domene sva tri portala registrovane su na istoj IP adresi, zajedno s još 24 domene. Ovo ne dokazuje nužno da iza portala stoji ista osoba ili grupa ljudi, no ukazuje na njihovu moguću povezanost. Vlasnički podaci za domene njemačkih portala (.de) dostupni su samo pod određenim uslovima, tako da nije moguće u potpunosti provjeriti eventualnu povezanost portala preko zajedničkog registranta.
Osim što infrastruktura ovih portala pokazuje da oni nisu ni pouzdani ni relevantni, u njihovom je izvještavanju posebno problematično prenošenje neprovjerenih navoda medija iz Republike Srpske o “napadima na Srbe u Sarajevu”, kao i navoda Željke Cvijanović da su u Sarajevu isticane zastave Hamasa i Hezbolaha. Kako je iz MUP-a Kantona Sarajevo potvrđeno za portal Radio Sarajevo, prijave ovih navodnih incidenata nisu zabilježene.
Sintagma “svjetski mediji” obično označava etablirane, široko poznate medije koji izvještavaju o dešavanjima u svijetu. Na osnovu svega navedenog, predstavljanje anonimnih portala koji su pokrenuti nedavno kao “svjetskih medija” nema nikakvog utemeljenja. S druge strane, mediji poput Reutersa, AFP-a i DW-a izvještavali su o destabilizirajućim potezima Milorada Dodika i donošenju zakona koji ometaju rad državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija, opisujući situaciju kao “prijetnju miru” u regionu.
Analizu tvrdnje o “svjetskim medijima” koji su pisali o izjavama Milorada Dodika objavio je i naš partnerski portal Raskrinkavanje iz Crne Gore.
Shodno navedenom, tvrdnju da su kredibilni mediji u svijetu izvijestili o vlastima u Republici Srpskoj kao “nepokolebljivim čuvarima mira i Dejtonskog sporazuma” ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.
(Raskrinkavanje.ba)