Na društvenim mrežama je 25.4.2024. godine počeo je kružiti navodni dokument u kojem piše da će “zbog nemira” granice biti zatvorene i pozivaju se muškarci od 16. do 63. godine da preuzmu oružja za “odbranu domovine”. Na slici “dokumenta su vidljivi memorandum Parlamenta Federacije BiH i potpisi Predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića i predsjednika stranke Savez za bolju budućnost Fahrudina Radončića.
Slika ovog “poziva na oružje” dijelila se na Facebooku, Instagramu i TikToku od ranih jutarnjih sati 25. aprila (1, 2, 3). Trenutno nije moguće utvrditi ko je njen kreator ili izvor, a na Facebooku je objavljivana uz tvrdnje da se dijelila i putem privatnih kanala na Viberu.
Izazivanje straha
“Dokument” je očiti falsifikat - napisan je nečitko i prepun je pravopisnih, gramatičkih i činjeničnih grešaka, u mjeri u kojoj je razumno zaključiti da se ne radi o zvaničnom dokumentu neke institucije. Osim toga, na njemu je memorandum entitetskog parlamenta, ali su ga “potpisali” Fahrudin Radončić, koji trenutno ne obnaša javnu funkciju, i Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH.
Sličnog dokumenta nema na web stranici Predsjedništva BiH, kao ni na web stranici Parlamenta FBiH (1, 2).
O falsifikatu je pisalo i nekoliko domaćih medija, a na njega upozoravaju i mnogi korisnici/e društvenih mreža (1, 2). Za portal Klix govorio je šef kabineta Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića Alija Kožljak, potvrdivši da je riječ o lažiranom dokumentu:
On naglašava da se radi o neistini, dezinformaciji i lažnom pamfletu i da Predsjedavajući Predsjedništva Denis Bećirović ozbiljno radi sa domaćim i međunarodnim akterima da se poštuje Dejtonski sporazum, da svi u skladu sa mandatom osiguraju da mir, stabilnost i sigurnost ne budu ugroženi.
"Pozivam medije i građane da ne nasjedaju na ovakve pamflete, a sigurnosne i policijske organizacije će sigurno obaviti svoj dio posla i pronaći one koji uznemiravaju nedužne građane", poručio je Kožljak.
Kako je objavio portal Avaz, Fahrudin Radončić je demantovao da je potpisao ovakav dokument, naglasio da je riječ o falsifikatu i pozvao nadležne institucije da otkriju ko su njegovi autori/ke.
Uprkos demantima i upozorenjima medija i drugih korisnika/ca, slika se i dalje dijeli na društvenim mrežama.
Budući da nije moguće utvrditi ko je prvi objavio falsifikovani dokument i “poziv na oružje” kao autentičan, sliku na kojoj se vidi ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
Napomena
26.4.2024.
Na društvenim mrežama se dijeli i nešto drugačija verzija lažiranog dokumenta (link). U ovoj verziji, na kojoj je također vidljiv memorandum Parlamenta FBiH, poručuje se građanima da “očekuju rat sa Republikom Srpskom”, te da se zatvaraju granice i postavljaju barikade 25.4.2024. Iz Parlamenta FBiH demantovali su objavljivanje takvog dokumenta. I ove tvrdnje ocjenjujemo prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)