Foto: jcomp, Freepik
Na Facebooku je u aprilu i maju podijeljeno nekoliko objava u kojima je korisnicima/ama obećano da mogu dobiti bicikla koja su neznatno oštećena i koja se zbog toga ne mogu prodati (link, link, link, link, link). Jedna takva objava, podijeljena 28. aprila 2024. godine na stanici E-B l k e, izgleda ovako:
📣Sretni smo što možemo objaviti da poklanjamo 740 novih bicikala 🚲, koji se ne mogu prodati zbog ogrebotina i manjih oštećenja, svi strojevi rade savršeno, pa ćemo ih nasumično poslati ljudima koji kažu "HVALA". 💚
U nadi da će osvojiti bicikl, ovu objavu komentarisalo je više od 600 korisnika/ca Facebooka, a podijeljena je preko 440 puta. Na ovakve objave naišli smo i u julu 2024. godine (link), no one su nedugo nakon toga uklonjene s Facebooka.
Šta su činjenice?
Lažne nagradne igre i lažna darovanja predstavljaju jedan od najčešćih oblika manipulacije na društvenim mrežama (često na Facebooku) s kojim se Raskrinkavanje susreće. Karakteristično za ovakve objave jeste da se u njima obećava darovanje obično velikog broja vrijednih predmeta (mobitela, montažnih kuća, automobila i slično) u zamjenu za neznatan napor poput komentarisanja ili dijeljenja objave na određeni način.
U nekim objavama s kojima smo se susretali, od korisnika/ca Facebooka traži se da unesu lične podatke u formulare na nesigurnim internet-stranicama, što na kraju može rezultirati zloupotrebom podataka ili neželjenim finansijskim gubicima.
Uprkos nestvarnim obećanjima iz takvih objava, tipično je da one privuku veliki broj interakcija korisnika/ca Facebooka koji/e objave dijele i komentarišu očekujući dar.
Postoji više pokazatelja da je objava o darovanju 740 novih bicikala s Facebook stranice E-B l k e lažna. Prvo, Facebook stranica pokrenuta je 25. aprila 2024. godine, samo osam dana prije objave o poklanjanju bicikala. Drugo, na stranici nije moguće pronaći nikakve dodatne podatke, kao ni objave, osim dva životna događaja. Jedan životni događaj jeste citirana objava, dok je drugi, od 2. maja, slična objava s biciklima na mađarskom jeziku. Treći pokazatelj jeste broj pratitelja/ki. U ovom primjeru to je 59, što nije dovoljno da se zaključi da je riječ o kredibilnoj stranici.
Osim toga, sama objava sadrži fotografije koje su preuzete s interneta (link, link, link) i koje su se pojavljivale u sličnim objavama nagradnih darovanja na drugim jezicima (link, link), što dodatno pokazuje da obećani pokloni ne postoje.
Facebook stranice na kojima se nalaze druge objave darovanja bicikala na koje smo naišli proteklih mjeseci također su pokrenute neposredno pred objavu darovanja, nemaju drugih objava, dodatnih podataka, kao ni veliki broj pratitelja/ki. Nazivi svih ovih stranica jesu neka tipografska izvedenica fraze “e-bike”.
Sličnim primjerom obmane na Facebooku bavio se i fact-checking portal Faktograf u analizi na ovom linku.
Shodno navedenom, sve analizirane objave ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)