Raskrinkavanje.ba

Manipulativno predstavljanje studije: Stevija nije “bolja” od antibiotika

Rezultati studije provedene u laboratoriji na društvenim su mrežama predstavljeni uz sugestivan zaključak da je stevija bolja od antibiotika u liječenju lajmske bolesti.

Foto: Freepik

Na Facebooku je 16. novembra 2024. godine objavljen status u kojem se tvrdi da prirodni zaslađivač stevija “ubija” patogene lajmske bolesti bolje nego antibiotici, uz napomenu da je riječ o nalazu pretkliničke studije.

Stevija ubija patogene lajmske bolesti bolje od antibiotika (pretklinička studija)

U statusu je istaknuto da je lajmsku bolest teško liječiti i da antibiotici često ne uspijevaju proizvesti dugotrajno izlječenje. Stoga je navedeni nalaz studije doveden u vezu s liječenjem ove bolesti, uz pitanje da li je stevija možda učinkovitija u tome.

Može li često korištena prirodna biljka stevija pružiti sigurnije i učinkovitije sredstvo za borbu protiv ove sve raširenije infekcije?

Navedeno je da je “obećavajuća pretklinička studija” otkrila da “cijeli” ekstrakt lišća stevije ima izniman antibiotski učinak protiv patogena Borrelia Burgdorferi, koji uzrokuje lajmsku bolest i koji se teško riješiti. 

Uz status je podijeljen screenshot s prevodom naslova članka objavljenog 13. novembra 2024. godine na portalu GreenMedInfo.

Screenshot 2024 12 03 133222
Tvrdnje o prednosti stevije nad antibioticima u liječenju lajmske bolesti pronašli smo u još jednoj objavi na ovoj društvenoj mreži. 

Šta su činjenice?

U Facebook objavama se sugeriše da je stevija učinkovitija u liječenju lajmske bolesti od antibiotika koji se inače koriste. Ove objave oslanjaju se na rezultate studije provedene u laboratorijskim uslovima, u kojoj je testirana učinkovitost ekstrakta lista biljke stevije protiv patogena koji izazivaju lajmsku bolest (“Učinkovitost ekstrakta cijelog lista Stevia Rebaudiana protiv različitih morfoloških oblika Borrelia Burgdorferi in vitro”). 

Stevija je beskalorijski zaslađivač koji se dobija iz listova biljke Stevia rebaudiana i koristi se kao zamjena za šećer. Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) odobrila je 95%-ni ekstrakt lista stevije kao dodatak prehrani, no ova vladina agencija nije odobrila korištenje stevije kao tretman za bilo koje oboljenje, navedeno je u članku o ovom zaslađivaču na stranici klinike Cleveland.

Lajmska bolest je bakterijska sistemska zaraza koja napada cio organizam, a posebno kožu, nervni sistem, zglobove i srce, navodi se na stranicama Instituta za javno zdravlje Crne Gore. Iako su simptomi bolesti bili poznati i u 19. vijeku, uzročnik bolesti, bakterija Borellia Burgdorferi, otkriven je tek polovinom sedamdesetih godina prošlog vijeka u gradu Lyme u američkoj saveznoj državi Connecticut. Bolest prenose krpelji zaraženi patogenom, a prema stranici Hrvatske elektroničke medicinske edukacije (HeMED), bolest se liječi antibioticima amoksicilinom, doksiciklinom ili ceftriaksonom. 

Suprotno tvrdnjama iz Facebook objava da antibiotici često ne uspijevaju dovesti do izlječenja, većina slučajeva lajmske bolesti uspješno se liječi antibioticima u periodu do dvije sedmice, navodi se na stranicama američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Uspjeh u liječenju brži je ukoliko se antibiotici primijene u ranoj fazi bolesti.  

Šta je zaključeno u studiji, a šta u medijima? 

Spomenuta studija je 2015. godine objavljena u naučnom časopisu European Journal of Microbiology and Immunology. Studija je po svom objavljivanju inspirisala senzacionalističke naslove o steviji kao učinkovitijem lijeku protiv lajmske bolesti od antibiotika (1, 2). Na takve tekstove još je tada reagovala stručna zajednica nastojeći približiti šta studija jeste, a šta nije pokazala u kontekstu antimikrobnih svojstava stevije (1, 2). 

U objavama na Facebooku se kao izvor navodi članak na portalu GreenMedInfo objavljen 13. novembra 2024. Ovaj članak je također napisan u senzacionalističkom tonu. Prema analizi News Guarda, platforme koja se bavi ocjenom pouzdanosti web stranica u pogledu vijesti i informacija, portal GreenMedInfo je ranije objavljivao neutemeljene medicinske informacije, uključujući one o vezi vakcina i autizma i o alternativnim lijekovima protiv raka. 

Rezultati su, prema navodima autora studije, pokazali da je ekstrakt cijelog lista stevije imao značajan efekat u eliminaciji bakterije. Štaviše, stevija je, prema ovoj studiji, imala veći uticaj na smanjenje mase jednog oblika uzročnika (biofilm) za 40%, dok su antibiotici uticali na povećanje te mase. U studiji je istaknuto da ovi rezultati sugerišu da bi ekstrakt mogao biti efikasno sredstvo protiv bakterije B. burgdorferi, ali uz napomenu da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdila klinička efikasnost i sigurnost primjene. 

Dodatna ispitivanja potrebna su jer je studija provedena u laboratoriji – in vitro – i njeni rezultati nisu pokazatelj stvarnog učinka stevije na patogen u ljudskom tijelu. Razlika između in vitro i in vivo studija objašnjena je na stranici koja obrađuje medicinske teme Very Well Health

In vitro studije provode se u laboratorijima. Iako njihovi nalazi mogu biti indikativni da je neki preparat učinkovit u uništavanju uzročnika bolesti, potrebna su daljnja klinička istraživanja in vivo u kojima će se takvi nalazi potvrditi ili opovrgnuti. Nije neuobičajeno da se u in vitro studijama neki lijek pokaže kao izuzetno učinkovit, a u in vivo kliničkim istraživanjima podbaci. U kliničkim ispitivanjima bi se, recimo, utvrđivalo da li stevija ima jednaka antimikrobna svojstva protiv uzročnika lajmske bolesti u tijelu zaražene osobe i da li je sigurna za zdravlje pacijenta.  

Pretragom Google Scholara za druge naučne radove koji su se bavili učinkovitošću stevije u inhibiciji bakterije koja uzrokuje lajmsku bolest pronašli smo studiju objavljenu 2020. godine u časopisu Frontiers in Medicine, koja je također provedena u laboratorijskim uslovima. U njoj, pak, stevija nije pokazala značajne aktivnosti prema bakteriji B. burgdorferi. Podatke o kliničkim studijama u kojima je ekstrakt stevije korišten kao jedini terapeutski tretman lajmske bolesti nismo pronašli. 

Dakle, studija čiji su rezultati pokazali učinkovitost ekstrakta cijelog lista stevije u inhibiciji uzročnika lajmske bolesti provedena je u laboratoriji. Ne radi se o kliničkoj studiji koja bi potvrdila učinkovitost ekstrakta na pacijentima/cama. Stevija se ne koristi umjesto antibiotika u liječenju ove bolesti niti ima rezultata koji bi potvrdili da je efikasnija u liječenju od antibiotika. Stoga tvrdnju da “ubija” patogene lajmske bolesti bolje od antibiotika ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke