Raskrinkavanje.ba

Manipulativno predstavljanje UN-ovog izvještaja o pritvaranju civila u Ukrajini

UN-ov izvještaj o pritvaranju civila tokom ruske invazije na Ukrajinu predstavljen je manipulativno u članku jednog portala kao optužba” da ukrajinske snage vrše rasprostranjeno mučenje civila.

Foto: Freepik

Na portalu Nulta tačka 28.6.2023. godine objavljen je članak opremljen naslovom:

UN izveštava o rasprostranjenom mučenju civila od strane ukrajinskih snaga bezbednosti

U članku se navodi da su Ujedinjene nacije (UN) u svom izvještaju dokumentovale značajan porast slučajeva kršenja zakona koje su počinile ukrajinske snage bezbjednosti. Izvještaj se odnosi na period od početka ruske invazije na Ukrajinu, koja je u ovom članku nazvana “specijalnom vojnom operacijom”.

Ujedinjene nacije su zabeležile značajan porast kršenja zakona od strane ukrajinskih snaga bezbednosti od početka ruske specijalne vojne operacije, saopštila je Kancelarija UN za ljudska prava (OHCHR) u izveštaju u utorak.
„Od 24. februara 2022, OHCHR je dokumentovao značajan porast kršenja prava na slobodu i bezbednost ličnosti od strane ukrajinskih snaga bezbednosti. Od ukupnog broja takvih slučajeva, OHCHR je dokumentovao 75 slučajeva 92 proizvoljnog zatvaranja civila (17 žena, 57 muškaraca i 1 dečaka), od kojih su neki bili i prisilni nestanci, uglavnom od strane organa za provođenje zakona ili Oružanih snaga Ukrajina“, navodi se u izveštaju.

Šta se zaista navodi u izvještaju UN-a?

Kancelarija visokog povjerenika UN-a za ljudska prava (OHCHR) je 27.6.2023. godine objavila izvještaj o slučajevima pritvaranja civila u Ukrajini. Izvještaj je objavljen pod nazivom “Pritvaranje civila u kontekstu oružanog napada Ruske Federacije na Ukrajinu” (eng. Detention of civilian in the context of the armed attack by the Russian Federation against Ukraine).

U njemu se na 47 stranica govori o pritvaranju civila koje su izvršile ruske snage (poglavlje IV, strana 9) i o pritvaranju civila koje su izvršile ukrajinske snage (poglavlje V, strana 27).

Od 24. februara 2022. OHCHR dokumentovao je značajan porast kršenja prava na slobode i bezbjednosti ličnosti koje su počinile ukrajinske snage bezbjednosti, navedeno je u izvještaju i u članku portala Nulta tačka. U članku je, ipak, ispušten dio izvještaja o kršenjima koja su počinile ruske snage. 

U izvještaju se navodi da je OHCHR dokumentovao “povećanje broja pritvora vezanih za sukobe u dijelovima Donjecke i Luganske regije koje su bile pod kontrolom oružanih grupa povezanih s Rusijom te u Autonomnoj Republici Krim i gradu Sevastopolju, Ukrajina (Krim), koji su pod okupacijom Rusije od 2014. godine” (stranica 9, tačka 35).

OHCHR je dokumentovao 864 slučaja proizvoljnog pritvaranja koje su počinile ruske snage u periodu od 24. februara 2022. do 23. maja 2023. godine (stranica 9, tačka 36). 

Foto: Screenshot/OHCHR. Proizvoljna pritvaranja na strani Ruske Federacije koja je dokumentovao OHCHR od 24. februara 2022. do 23. maja 2023.

U istom periodu zabilježeno je 75 takvih slučajeva koje su počinile ukrajinske snage (stranica 27, tačka 99). 

Foto: Screenshot/OHCHR. Proizvoljna pritvaranja na ukrajinskoj strani koja je dokumentovao OHCHR od 24. februara 2022. do 23. maja 2023.


Ovi brojevi, objašnjeno je, nisu za poređenje, s obzirom na to da Rusija ne sarađuje s OHCHR-om i da nije dozvolila pristup pritvorenicima.

OHCHR naglašava da je Vlada Ukrajine nastavila da obezbjeđuje OHCHR-u potpun i povjerljiv pristup pritvorenicima u sukobu u mjestima pritvora, s izuzetkom slučaja 87 civilnih ruskih mornara koji su zatočeni na svom brodu u Izmailu. Vlada Ukrajine takođe je vodila konstruktivni dijalog s OHCHR-om u vezi s kršenjima koja se pripisuju njenim akterima. Ruska Federacija nije omogućila OHCHR-u nikakav pristup pritvorenicima u sukobu, uprkos ponovljenim zahtjevima. Ovaj nedostatak pristupa takođe znači da broj i priroda slučajeva ne bi trebali biti međusobno upoređivani.


StopFake, ukrajinski portal za provjeru činjenica, analizirao je slične tvrdnje da je UN u izvještaju “optužio” Ukrajinu za mučenje civilnih pritvorenika u tajnim pritvorima, koje su se dijelile na ruskom i ukrajinskom govornom području. U analizi objavljenoj 27.6.2023. godine StopFake navodi da je u pitanju manipulativno predstavljanje nalaza izvještaja UN-a, s obzirom na to da se u analiziranim objavama ne navode dijelovi izvještaja koji se odnose na postupke ruskih snaga.

Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju da je UN izvijestio o tome da ukrajinske snage vrše rasprostranjeno mučenje, odnosno pritvaranje, ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama i pristrasno izvještavanje. U izvještaju Kancelarije visokog povjerenika UN-a za ljudska prava navodi se da je zabilježen porast slučajeva kršenja ljudskih prava koja su počinile ukrajinske snage, no izvještaj uključuje podatke o porastu takvih pritvaranja i na ruskoj strani. 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Manipulisanje činjenicama 06.06.2023

Nulta tačka: UN izveštava o rasprostranjenom mučenju civila od strane ukrajinskih snaga bezbednosti

Ujedinjene nacije su zabeležile značajan porast kršenja zakona od strane ukrajinskih snaga bezbednosti od početka ruske specijalne vojne operacije, sa...

  • Manipulisanje činjenicama
  • Pristrasno izvještavanje