Foto: Wikimedia Commons
Na Facebooku je 4. februara 2024. godine podijeljena objava s navodnom porukom meksičke predsjednice Claudie Sheinbaum upućenoj američkom predsjedniku Donaldu Trumpu. “Poruka” sadrži crna predviđanja za američku ekonomiju ukoliko Trump izgradi zid na granici s Meksikom.
Meksička predsjednica Claudia Chenbaum obraća se Trumpu:
« Dakle, glasali ste za izgradnju zida... Pa dragi Amerikanci, iako se ne razumijete u geografiju, pošto vam je Amerika zemlja, a ne kontinent, važno je da otkrijete, prije nego što se postavi prva cigla, da postoji, iza tog zida: 7 milijardi ljudi.
(...)
Znamo, primjerice, da ako ovih 7 milijardi potrošača ne kupi svoje proizvode, doći će do nezaposlenosti i njihova ekonomija će propasti (unutar rasističkog zida) toliko da će nas moliti da srušimo ružni zid.
Nismo htjeli ali.. Želite zid, dobijete zid. S iskrenim zahvalnošću. »
Foto: Screenshot/Facebook
“Poruka” Claudie Sheinbaum Donaldu Trumpu podijeljena je na desetinama stranica i profila na Facebooku, Instagramu i X-u (1, 2, 3, 4, 5). Portali Antena M i Kodex objavili su “poruku” u člancima 6. februara 2025.
Šta su činjenice?
Claudia Sheinbaum je meksička političarka i inženjerka zaštite okoliša koja trenutno obnaša dužnost predsjednice Meksika. Na ovu je dužnost stupila početkom oktobra 2024. godine.
Trump je na predsjedničkim izborima održanim u SAD-u u novembru 2024. odnio pobjedu. Nakon što je u januaru 2025. preuzeo dužnost predsjednika, Trump je najavio, a ubrzo i potpisao, niz izvršnih odredbi, uključujući i onu o proglašenju nacionalnog vanrednog stanja na južnoj granici SAD-a s Meksikom. Pored ove odredbe, novi američki predsjednik potpisao je i odredbu o promjeni imena Meksičkog zaljeva u Američki zaljev. Kriminalne kartele u Meksiku označio je terorističkim organizacijama. Trump je 1. februara potpisao i izvršnu odredbu o uvođenju carine od 25 posto na svu robu i proizvode porijeklom iz Meksika. U ovoj je odredbi navedeno i da je “Vlada Meksika pružila sigurna utočišta kartelima u proizvodnji i transportu ilegalnih droga koje su kolektivno dovele do smrti od predoziranja stotina hiljada američkih žrtava”.
Mediji su narednog dana izvijestili da je meksička predsjednica Claudia Sheinbaum na platformi X poručila da će Meksiko na ovaj potez uzvratiti istom mjerom, odnosno da je “ministru ekonomije naložila da provede plan B (..), a koji uključuje tarifne i necarinske mjere za odbranu interesa Meksika”. Sheinbaum je tom prilikom napisala i da meksička vlada “kategorično odbija klevetu iz Bijele kuće”, prema kojoj je ova vlada navodno u savezništvu s tamošnjim kriminalnim organizacijama.
Ipak, već narednog dana, Sheinbaum je na ovoj platformi objavila da je meksička vlada “obavila dobar razgovor s predsjednikom Trumpom” te da je tom prilikom postignuto nekoliko sporazuma. Istakla je da će Meksiko pojačati zaštitu svoje sjeverne granice sa 10.000 pripadnika Nacionalne garde u svrhu prevencije krijumčarenja droge iz Meksika u SAD, da se SAD posvećuju radu na prevenciji krijumčarenja oružja velikog kalibra u Meksiko te da će najavljene carine “u narednih mjesec dana biti pauzirane”.
O ovoj su “pauzi” ubrzo izvijestili svjetski i lokalni mediji, a i sam je Trump medijima potvrdio da je sa Sheinbaum obavio “vrlo prijateljski razgovor” (1, 2).
Što se tiče izgradnje čvrste barijere, odnosno “zida” između Meksika i SAD-a, to je bilo jedno od centralnih obećanja u Trumpovoj prvoj predizbornoj kampanji 2016. godine. Iz tog je vremena poznata i njegova izjava da će “Meksikanci sami platiti njegovu izgradnju”, kao i najava programa masovnih deportacija. Reuters je u novembru pisao o tome koliko će izgradnja te barijere biti u Trumpovom fokusu u novom mandatu, navodeći da njihovi izvori doznaju da bi Trump proglašenjem “nacionalne vanredne situacije” mogao doći do “sredstava za izgradnju graničnog zida” te da bi “izgradnja zida u Arizoni (...) mogla biti prioritet”. U decembru prošle godine The Independent je izvijestio da “zid više nije Trumpova centralna ideja, i nikada nije usporio migracije, ali nastavlja da ugrožava živote, košta milijarde i šteti životnoj sredini”, te da bi Trumpovim povratkom na funkciju predsjednika zid ponovo mogao zauzeti centralno mjesto u njegovoj politici”.
Mediji su u januaru objavili da je izvršnom naredbom o proglašenju vanrednog stanja na južnim granicama SAD-a Trump “naložio američkim ministarstvima odbrane i državne sigurnosti da sarađuju s guvernerima država koji žele da izgrade dodatne dijelove zida duž granice s Meksikom”. Dodali su da im je “proglašenjem vanrednog stanja predsjednik omogućio pristup fondovima bez potrebe za odobrenjem Kongresa”.
Izmišljena izjava meksičke predsjednice
Trumpove izvršne odredbe vezane uz susjedske odnose, trgovinu i granice s Meksikom, te uzvratni odgovori meksičke vlade, u posljednjih mjesec dana u stalnom su fokusu javnosti, ali Google pretraga ne pokazuje da je neki svjetski ili lokalni medij objavio viralnu “poruku” Claudie Sheinbaum u kojoj je predsjedniku Trumpu rekla da ako Amerikanci “žele zid, dobit će zid”, i upozorila ga na posljedice izgradnje zida između SAD-a i Meksika. Takva se izjava ne može pronaći ni na službenim nalozima Claudie Sheinbaum na društvenim mrežama (1, 2, 3).
Platforma za provjeru činjenica Lupa je 9. februara analizirala brojne objave “poruke” na društvenim mrežama i ustanovila da se viralni tekst ne može povezati s meksičkom predsjednicom te da se na društvenim mrežama na španjolskom govornom području tekst istog sadržaja dijeli već godinama, odnosno od vremena kada Claudia Sheinbaum nije bila predsjednica Meksika. U svojoj su analizi dodali i da se ista “poruka” dijelila 2017, kao i da je izrazito viralna bila 2019. godine. U ovim starijim objavama, “poruka” nije pripisivana nekoj osobi.
Budući da su se objave istog sadržaja u februaru ove godine dijelile i na engleskom govornom području (1, 2, 3), analizirale su ih u februaru 2025. godine platforme za provjeru činjenica Snopes, PolitiFact i Lead Stories. Objavama na francuskom jeziku (1, 2) bavila se i sekcija za provjeru činjenica belgijskog javnog emitera RTBF. U svakoj od ovih analiza istaknuto je da se radi o “poruci” koja u javnom prostoru kruži već godinama te da je netačno pripisana meksičkoj predsjednici.
Upit o autentičnosti “poruke” uputili smo i Službi za komunikacije meksičke predsjednice, ali do vremena pisanja ove analize odgovor nismo dobili.
Shodno navedenom, najranije objave u kojoj je “poruka” Donaldu Trumpu pripisana Claudiji Sheinbaum dobijaju ocjenu lažna vijest. Druge takve objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)