Migranti (ne) dolaze

Ova analiza je označena kao: Preko margine

Sa približavanjem proljeća očekuje se nastavak migracijskih kretanja kroz našu zemlju iz Grčke prema drugim članicama EU. Zajedno sa njima, bliži se i histerija koja je i prošle godina zahvatila Bosnu i Hercegovinu i dobar dio medija kada je riječ o izvještavanju o migrantima i izbjeglicama.

Ovaj put je povod za dodatnu dramatizaciju i dezinformacije bila izjava Dragana Mektića. Portal “USN” je 19. februara izjavu ministra sigurnosti ispratio člankom čiji naslov kaže da je prema BiH iz Grčke “krenulo 70 hiljada migranata”, te naglašava da je u pitanju “službena” informacija:

SLUŽBENO! 70 hiljada migranata iz Grčke krenulo prema BiH

Nije prvi put da mediji zloupotrijebe izjave zvaničnika. U ovom slučaju izjava ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine, Dragana Mektića, potpuno izvrnuta završila je u naslovu članka na način koji liči na već viđene primjere u našoj zemlji kada je riječ o ovoj temi. Originalna izjava, pak, glasi ovako:

Postoje informacije da se u Grčkoj nalazi oko 70.000 migranta koji su u pokretu, te koji imaju želju i namjeru da se kreću prema EU te da je dnevni priliv migranata iz Turske u Grčku oko tri stotine. To je ozbiljna cifra migranata koji imaju namjeru da preko Balkana dođu u EU i za pretpostaviti je da ćemo imati ozbiljnih problema. Kada je u pitanju EU, neka definitivna rješenja kako bi se riješila ova migrantska kriza ne postoje. BiH će, pored ovih ostalih država jugoistočne Evrope, biti žrtva ovog problema.

Mektić je, naime, na konferenciji za medije, izjavio da se u Grčkoj nalazi 70.000 hiljada migranata koji imaju želju i namjeru da se kreću prema EU. Odnosno, ministar Mektić nije rekao da je "70 hiljada migranata krenulo prema BiH" niti da je u pitanju službena informacija.

Članak sa istim naslovom objavio je i portal “Face” Televizije, sa dodatnim nadnaslovom “haos se sprema”:

Raskrinkavanje je kontaktiralo oba navedena portala, međutim do objavljivanja analize, odgovor nismo dobili.

S obzirom na to da ni u ovom slučaju naslov ne oslikava sadržaj teksta, odnosno izjavu, članke portala “USN” i “Face” ocjenjujemo kao klikbejt i dezinformaciju.

Podsjećamo, sličnu dezinformaciju u prošloj godini plasirao je i „Avaz“. U svom članku „Avaz“ je tvrdio da se “pred granicom” Bosne i Hercegovine nalazi 50.000 migranata. I u tom slučaju su tvrdnje nastale na osnovu pogrešne interpretacije izjave, koje je tada glasila da se “oko 50.000 izbjeglica nalazi u našoj okolini, najviše Grčkoj”.

(Raskrinkavanje.ba)

Autorica: Biljana Livančić-Milić Objavljeno: 26. 02. 2019 | Zadnji put osvježeno: prije 4 godine

Posljednje objavljene analize

Manipulisanje činjenicama
Podzemni tuneli u Gazi “otkriveni” u klikbejt-naslovima

Mediji godinama izvještavaju o mreži podzemnih tunela u Pojasu Gaze, a u ko...

Manipulisanje činjenicama Klikbejt
Manipulisanje činjenicama
“Putinova jahta” primijećena je u turskoj luci Tuzla

Objava ruskog tajkuna u egzilu na društvenim mrežama o tome da je jahta Vla...

Manipulisanje činjenicama Klikbejt
Lažna vijest
Eksperti koji “promovišu” preparat za erektilnu disfunkciju su izmišljeni

Preparat koji navodno eliminiše erektilnu disfunkciju promoviše se u tekstu...

Lažna vijest
Raskrikavanje.rs Istinomjer.ba Analiziraj.ba NewsMavens.com Raskrinkavanje.me