Raskrinkavanje.ba

Mitovi i činjenice o trudnoći poslije tridesete

Mizogini govor hrvatskog teologa Gorana Šarića dijeli se na društvenim mrežama uz primjedbu da je “rizično ženiti žene” starije od 30 godina i manipulativne tvrdnje da “potomstvo može biti degenerisano zbog njene starosti” ili broja seksualnih partnera.

Foto: Freepik

Na “zavjerološkom” Facebook profilu Marko Kraljevic Ponovo Jaše 2.11.2023. godine objavljen je kratki videosnimak u kojem izvjesni Goran Šarić uspoređuje “današnje” i “nekadašnje” žene. Uz snimak su objavljene sljedeće tvrdnje:

S0t0njare tuku sa svih strana, to sam rekao 1000 puta, ali tako je...‼️

Ovo što je rekao taj čovek je tako i to je veoma tužno - poražavajuće...‼️

Đavo radi veliki posao u negativnom smislu.....

Nekad je žena sa 25 već bila stara za udaju...

...veliki je rizik ženiti ženu stariju od 30...

Ne što po pravilu nisu za kuću nego i potomstvo može da bude degenerisano zbog njene starosti i menjanja partnera kroz zabavljanja....

U snimku prepunom mizoginih i patrijarhalnih opažanja, Šarić govori da su “današnje žene” promiskuitetne, dok su žene nekada znale “da je najvažnije da budu majke”. Objava je prikupila gotovo 500 reakcija na Facebooku, a isti snimak, bez “dodatnih” tvrdnji o potomstvu, objavljen je i na nekoliko TikTok profila (1, 2, 3).


Šta su činjenice?

Snimak koji kruži na Facebooku i TikToku isječak je iz gostovanja Gorana Šarića u podcastu Dijalog od 21.4.2021. godine. On je u medijima iz regiona predstavljen kao teolog i historičar iz Rijeke u Hrvatskoj (1, 2, 3). I u svojim ranijim gostovanjima Šarić je imao broje mizogine ispade, tvrdeći da su današnje žene needukovane u svemu osim u “mijenjaju spolnih partnera”, navodeći da je ženino prirodno mjestu u kući, a ne u radnoj snazi, tvrdeći da su feminizam i težnja za ravnopravnošću ispiranje mozga te da su žene koje u određenim godinama nisu postale majke beskorisne i paraziti društva (1, 2).

U objavi na Facebook profilu Marko Kraljevic Ponovo Jaše, osim što se iznose dodatne mizogine tvrdnje, navode se i netačne informacije.

Tačno je da trudnoća postaje rizičnija kako dob žene odmiče. Kako je objašnjeno u članku medicinskog portala Very Well Family od 9.5.2022. godine, plodnost žene počinje polako da se smanjuje oko 32 godine, a smanjenje postaje drastičnije oko 37. godine. Rizik od pobačaja, hromosomskih abnormalnosti kod djeteta i komplikacija u trudnoći i na porodu povećava se s godinama, pogotovo nakon 35. godine. Ipak, povećan rizik od komplikacija i problema ne znači da postoji velika šansa da će se oni desiti. Štaviše, većina trudnoća u tridesetim prođe bez značajnih poteškoća.

U SAD-u je 2016. godine prvi put ikada zabilježen veći broj majki koje prvo dijete imaju u tridesetima nego majki koje prvo dijete imaju u dvadesetim, što je rezultiralo time da prosječna dob majki prvog djeteta bude 28 godina. Prema podacima iz 2023. godine s web stranice World Population Review, prosječna dob majki prvog djeteta sada je još veća, i to ne samo u SAD-u, nego i u drugim zemljama. U Bosni i Hercegovini je, prema podacima dostupnim na ovoj stranici, 29,1 godina, u Srbiji 29,5, a u Hrvatskoj 30,4. 

Iako se na Facebook profilu Marko Kraljevic Ponovo Jaše implicira da postoji značajan rizik da žene koje su starije od 30. rode djecu koja su, kako neprimjereno i uvredljivo kaže, “degenerisana”, kao i da neudate žene često “mijenjaju partnere zbog zabavljanja” i da to predstavlja faktor rizika za kongenitalne poremećaje, postoji niz faktora koji mogu uzrokovati ili utjecati na kongenitalne poremećaje.

Kako se navodi na web stranici Svjetske zdravstvene organizacije, kongenitalni poremećaji definišu se kao “strukturne ili funkcionalne anomalije koje se javljaju tokom intrauterinog života”, odnosno za vrijeme trudnoće. Procjenjuje se da se oko 6% beba globalno rađa s kongenitalnim poremećajima, što rezultira stotinama smrti. Među kongenitalne poremećaje koji uzrokuju cjeloživotne posljedice spadaju Downov sindrom, defekti neuralne cijevi i srčane mane.

O uzrocima kongenitalnih poremećaja na web stranici Svjetske zdravstvene organizacije navodi se:

Otprilike 50% kongenitalnih poremećaja ne može se povezati s određenim uzrokom. Međutim, poznati uzroci uključuju defekte jednog gena, hromozomske poremećaje, multifaktorsko nasljeđivanje, teratogene iz okoliša i nedostatke mikronutrijenata. Genetski uzroci mogu se pratiti do naslijeđenih gena ili od mutacija. Krvno srodstvo – kada su roditelji u krvnom srodstvu – povećava rizik od kongenitalnih anomalija i gotovo udvostručuje rizik od neonatalne i rane smrti u djetinjstvu, intelektualne teškoće i drugih zdravstvenih stanja. 

Starost majke također povećava rizik od hromozomskih abnormalnosti, uključujući Downov sindrom. Poznato je da neke bolesti uzrokuju povećanje stope kongenitalnih poremećaja, uključujući Zika virus, sifilis i rubeolu. Druge anomalije, kao što su cistična fibroza i hemofilija C, češće su zastupljene u određenim etničkim zajednicama.

Velika većina (94%) kongenitalnih poremećaja javlja se u zemljama s niskim i srednjim prihodima. Mogući uzroci uključuju nedostatak skrininga i prenatalne njege, nedovoljan pristup hranljivoj hrani za trudnice, upotrebu ili kontakt s alkoholom ili duhanom i povećanu izloženost infekcijama ili zagađivačima iz okoliša.

Neki kongenitalni poremećaji mogu se spriječiti skriningom, vakcinacijom, obogaćivanjem osnovne hrane hranjivim tvarima, kao što su folna kiselina i jod, te adekvatnom prenatalnim njegom, između ostalih metoda.

Trudnoća nakon 35. godine nosi veći rizik od kongenitalnih poremećaja kod djece, kao i veće zdravstvene rizike za majku, ali neki rizici postoje i prije 30. godine. Ipak, oni se, bez obzira na dob trudnice, mogu smanjiti uz kvalitetnu prenatalnu njegu. Osim toga, čak i ako postoje rizici, vjerovatnoća da trudnoća i porod u 30-im proteknu bez značajnih poteškoća značajno je veća od vjerovatnoće da će se desiti ozbiljni problemi.

Spolno prenosive bolesti mogu izazvati komplikacije u trudnoći i naškoditi fetusu. Ipak, ne postoje dokazi da broj seksualnih partnera koje je žena imala sam po sebi utječe na rizik od komplikacija u trudnoći i kongenitalnih poremećaja, suprotno tvrdnjama s profila Marko Kraljević Opet Jaše.


“Satanizam” i mizoginija

Goran Šarić se u svojim obraćanjima jasno izjašnjava protiv ravnopravnosti spolova i iznosi stav da žena ima vrijednost samo ukoliko je majka. Osoba koja stoji iza profila Marko Kraljevic Ponovo Jaše također iznosi tvrdnje koje dehumanizuju žene, svodeći im vrijednost isključivo na reproduktivne mogućnosti, i to isključivo iz perspektive koristi za muškarce. Svako odstupanje od patrijarhalnih društvenih normi opisuje kao djelovanje satanizma, odnosno “sotonjara”.

Mizoginija je dio mnogobrojnih teorija zavjere, pogotovo onih o tajnom planu globalističke elite da zamjene bijelu evropsku populaciju ljudima iz drugih rasnih i etničkih grupa. Veliki dio ove teorije zavjere počiva na zagovaranju intenzivnijeg kontrolisanja tijela i seksualnosti žena, a sve u svrhu “sprečavanja nestanka bijele rase”. 

S druge strane, “zavjerološki” narativi i dezinformacije o ženama podstiču mizoginiju i seksizam, koje u ekstremnim formama mogu rezultirati nasiljem nad ženama.

Svođenje društvene uloge i vrijednosti žena isključivo na njihove reproduktivne mogućnosti i odbacivanje njihovog prava na slobodu izbora, samostalnost, tjelesnu autonomiju i bezbjednost predstavlja dehumanizaciju žena. Pokušaj racionalizacije ovakvih opasnih stavova kroz dezinformacije dodatno produbljuje diskriminaciju i marginalizaciju žene u društvu te podstiče netrpeljivost, mržnju i nasilje nad njima.

Shodno činjenicama, implikaciju da žene starije od 30 godina imaju veliki rizik da rode djecu sa zdravstvenim poteškoćama ili poteškoćama u razvoju ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Tvrdnju da su broj partnera i seksualna aktivnost faktor rizika za rođenje djece s kongenitalnim poremećajima ocjenjujemo kao lažnu vijest.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Manipulisanje činjenicama 02.11.2023

Facebook profili i stranice: Marko Kraljevic Ponovo Jaše: Trudnoća poslije 30

  • Manipulisanje činjenicama
  • Lažna vijest