Raskrinkavanje.ba

MKS (još uvijek) nije izdao nalog za hapšenje Benjamina Netanyahua

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

O izdavanju naloga za hapšenje zvaničnika Izraela i Hamasa odlučivat će Pretpretresno vijeće Međunarodnog krivičnog suda u Haagu.

Foto: OSeveno, Wikimedia Commons

Tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Karim A. A. Khan KC 20. maja 2024. godine zatražio je od Suda nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i ministra odbrane Izraela Yoava Gallanta u vezi s ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti počinjenim kao odgovor na napad Hamasa 7. oktobra 2023. godine. Tužilac je podnio zahtjev i za izdavanje naloga za hapšenje trojice visokorangiranih zvaničnika Hamasa – Yahye Sinwara, Mohammeda Diaba Ibrahima Al-Masrija i Ismaila Haniyeha – zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Izraelu i Gazi tokom i nakon napada 7. oktobra. 

Vijest je privukla pažnju niza medija iz BiH i regije. Izvještavajući o potezu tužioca Međunarodnog krivičnog suda, neki su mediji ustvrdili da je nalog već izdat. U tekstu objavljenom 20. maja 2024. na portalu BBC na srpskom navedeno je sljedeće: 

Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda izdao je nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i lidera Hamasa u Gazi zbog ratnih zločina.

Nasuprot navodu da je tužilac već izdao nalog za hapšenje, u tekstu se ipak navodi da nije poznato koliko će vremena proteći “do izdavanja naloga za hapšenje”.

Koliko će vremena proteći do izdavanja naloga za hapšenje varira od slučaja do slučaja.

Ponekad prođu nedelje, pa čak i meseci od trenutka kada tužilac MKS-a to zatraži dok sudije ne potvrde.

Navode da je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje objavili su 20. maja portali RT, Oslobođenje, B92 i Oružje online, kao i portal Novosti 25. maja. Na Facebooku su se dijelile tvrdnje da je “Međunarodni sud pravde” izdao nalog za hapšenje (link), da su to uradili “Haški tribunal” (link) i “Međunarodni sud u Haagu” (link).

Šta su činjenice? 

Međunarodni krivični sud još uvijek nije izdao nalog za hapšenje navedenih zvaničnika. Tužilac Karim A. A. Khana objavio je 20. maja 2024. godine saopćenje u kojem je jasno navedeno da je podnio zahtjev za izdavanje takvog naloga. 

Danas podnosim zahtjeve za izdavanje naloga za hapšenje pred Pretresnim vijećem i Međunarodnim krivičnim sudom za situaciju u Palestini.

Kako je 21. maja 2024. godine objašnjeno na stranici think tanka The Royal Institute of International Affairs (Chatham House), tužilac je zahtjevom tražio odobrenje Pretpretresnog vijeća MKS-a za izdavanje naloga za hapšenje. 

Vijeće mora izdati nalog ako postoje opravdani razlozi da se vjeruje da je neko lice počinilo krivično djelo iz nadležnosti Suda i da je hapšenje tog lica neophodno (čl. 58, st. (1)). Nema vremenskih ograničenja, a ne može se reći ni kada će Sud donijeti odluku.

Prema tome, mandat za izdavanje naloga za hapšenje ima Pretpretresno vijeće Suda (u ovom slučaju Pretpretresno vijeće I), a ne tužilac. Pretpretresno vijeće II MKS-a takav je nalog izdalo za predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina u martu 2023. godine.

Međunarodni krivični sud nastao je 1998. godine kao stalni međunarodni sud za gonjenje pojedinaca optuženih za krivičnih djela od interesa za međunarodnu zajednicu, uključujući ratne zločine, zločine protiv čovječnosti, zločine genocida i agresije. Osnivački dokument ovog suda jeste međunarodni ugovor poznat kao Rimski statut

Sud ima jurisdikciju za gonjenje pojedinaca odgovornih za navedena krivična djela koji dolaze s teritorije država koje priznaju MKS, odnosno država koje su potpisnice Rimskog statuta. Dodatno, Sud ima jurisdikciju i za državljane zemalja koje nisu potpisnice Statuta ukoliko su krivična djela počinili na teritoriji zemlje potpisnice. Sjedište suda je u Haagu u Nizozemskoj. 

Međunarodna krivična djela kojima se bavi MKS potpadaju pod jurisdikciju nacionalnih sudova. Međutim, MKS postoji kao opcija “posljednjeg utočišta” u slučajevima kada države ne mogu ili odbijaju procesuirati pojedince kojima se na teret stavljaju ratni zločini, zločini protiv čovječnosti, genocid ili agresija. 

Među državama koje ne priznaju jurisdikciju MKS-a jesu SAD, Rusija, Kina i Izrael. Sud se oslanja na saradnju zemalja potpisnica, budući da nema vlastite policijske snage, pa hapšenje i isporučivanje lica za koje je izdat nalog zavisi od samih država. 

Dodatni problem predstavlja i pitanje da li pojedinci koji dolaze iz zemlje koja nije potpisnica Rimskog statuta, a koji su još uvijek na političkim pozicijama (kao što su Vladimir Putin i Benjamin Netanyahu), imaju pravo na lični imunitet pred MKS-om. Međunarodni krivični sud je, prenosi Chatham House, zauzeo stav da takvi pojedinci nemaju imunitet pred ovim ni drugim međunarodnim sudovima i tribunalima.

Ni Međunarodni sud pravde ni “Haški tribunal” nisu izdali naloge za hapšenje

U pojedinim Facebook objavama se, vjerovatno greškom, Međunarodni sud pravde i “Haški tribunal” dovode u vezu s navodima o izdavanju naloga za hapšenje Benjamina Netanyahua. 

Međunarodni sud pravde je glavni sud organizacije Ujedinjene nacije. Njegova uloga je rješavanje sporova između država članica primjenom principa međunarodnog prava, kao i davanje savjetodavnih mišljenja na zahtjev UN-a. Sjedište ovog suda također je u Haagu. Ovaj sud ne izdaje naloge za hapšenje pojedinaca. 

“Haški tribunal” je u našem jeziku ustaljeni naziv za nekadašnji ad-hoc (privremeni) Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), čije je sjedište bilo u Haagu. Uspostavljen je rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a 1993. godine, a prestao je postojati 2017. godine. Žalbene i ostale postupke u vezi s predmetima zločina počinjenih na teritoriji bivše Jugoslavije preuzeo je Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove, ogranak u Haagu. 

Shodno navedenom, tvrdnju da je tužilac Međunarodnog krivičnog suda izdao nalog za hapšenje Benjamina Netanyahua ocjenjujemo kao dezinformaciju. Tužilac je podnio zahtjev za izdavanje naloga, o čemu Sud treba tek da odlučuje. Istu ocjenu dajemo tvrdnjama da su Međunarodni krivični sud, Međunarodni sud pravde i “Haški tribunal” izdali nalog za hapšenje premijera Izraela.

Napomena

29.5.2024. Portal Novosti je ispravio netačnu tvrdnju u članku koji je ocijenjen u ovoj analizi, pa mu je dodana i ocjena ispravljeno. Portal RT Balkan je također ispravio netačne navode u svom tekstu, pa je i njemu dodana ocjena ispravljeno.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke