Foto: Josep Bracons, Wikimedia Commons
Na Facebooku je 13. juna 2024. godine objavljena fotografija potopljene crkve uz opis u kojem se navodi da je riječ o crkvi koja “se otkrila” u blizini Brača.
I U HRVATSKOJ NA BRAČU ZBOG NISKOG VODOSTAJA OTKRILA SE CRKVA NEMANJIĆA STARA 700 GOD !!!!
Na fotografiji se vidi zvonik crkve koji izviruje iz vode i tekst u kojem se navodi da je riječ o “vješto skrivanoj” crkvi koja je isplivala na “otoku Bol na Braču”.
ISPLIVALA STARA SRBSKA CRKVA KOJU HRVATI VEŠTO SKREVALI NA OTOKU BOL NA BRAČU!
STARA 700G. ZIDAO JU SIN STEFANA NEMANJE KORISTEĆI MADJARSKI CEMENT
Objava je ostvarila 680 interakcija, od čega 495 dijeljenja na drugim Facebook profilima. Fotografija zvonika crkve koji “izranja” iz vode zapravo je screenshot videosnimka objavljenog na TikToku 6. maja 2024. godine.
Šta su činjenice?
U analizi koja je objavljena 11. jula ove godine bavili smo se sličnim primjerom i analizirali fotografiju crkve za koju se tvrdilo da je isplivala u Albaniji. Zapravo se radilo o crkvi koja je potopljena izgradnjom hidroakumulacije u Meksiku.
Ni u ovom se primjeru ne radi o “srpskoj crkvi” koja je “isplivala”. Obrnutom pretragom fotografija utvrdili smo da je riječ o staroj crkvi iz mjesta Sant Romà de Sau u španskoj autonomnoj zajednici Kataloniji (link, link).
Crkva je zajedno sa selom Sant Romà de Sau potopljena izgradnjom rezervoara vode Pantà de Sau. Prema organizaciji Zvanični svjetski rekord (Official World Record), radi se o najstarijoj crkvi (izgrađena u 11. stoljeću) koja je potopljena. Kad je rezervoar pun, zvonik crkve gotovo je u potpunosti potopljen (link, link).
Foto: Crkva Sant Romà de Sau u uslovima smanjenog nivoa vode u akumulaciji Sau/Izvor: Wikimedia Commons
Fotografija iz objava s tvrdnjom da je riječ o “srpskoj crkvi” na Braču objavljena je u martu 2018. godine na portalu nació u članku o stanju ispunjenosti ovog rezervoara.
Međutim, suše koje su u posljednje tri godine pogodile regiju Katalonije dovele su do značajnog pada nivoa vode u rezervoaru, zbog čega se u januaru 2024. godine crkva mogla vidjeti u cijelosti, o čemu je izvještavao Euro news.
Dakle, tvrdnja da je na fotografiji u analiziranim objavama “vješto čuvana srpska crkva” koja je isplivala na “otoku Bolu na Braču” nije istinita. Također, Bol nije otok, nego mjesto na otoku Braču u srednjodalmatinskoj otočnoj grupi u Hrvatskoj. U skladu s tim, najraniju objavu tvrdnje da je crkva s fotografije “isplivala” na Braču ocjenjujemo kao lažnu vijest, a ostale objave kao prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)