Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Facebooku je 30. marta objavljen screenshot fotografije slona koji u surli nosi mladunče lava, dok odrasli lav hoda pored. U pratećem tekstu navodi se:
Smatrana je najboljom fotografijom ovog stoljeća. Lavica i njezino mladunče prelazili su savanu ali vrućina je bila pretjerana i mladunče je teško hodalo. Slon je shvatio da će mladunče umrijeti i odnio ga je u svojoj surli do bazena s vodom hodajući pored svoje majke. A mi ih zovemo Divlje životinje
Fotografija, koju je istog dana objavilo još nekoliko korisnika/ca, na Facebooku se intenzivno dijeli već neko vrijeme. Samo je u martu objavljena na oko stotinu naloga.
Ista fotografija bila je viralna i u decembru i krajem novembra 2022. godine. Najstarija objava koju smo uspjeli pronaći je od 24. novembra 2022.
Šta su činjenice?
Fotografija koja se dijeli na društvenim mrežama nije autentična. Fotošopirana fotografija objavljena je 2018. godine kao prvoaprilska šala, a objavila ju je na svojim društvenim medijima platforma Latest Sightings Kruger, namijenjena dijeljenju videozapisa i fotografija životinja u Nacionalnom parku Kruger u Južnoj Africi (link, link, link).
Brojni/e korisnici/e društvenih mreža povjerovali/e su, međutim, u njenu autentičnost, pa su je dijelili/e uz tvrdnje slične onim na našem govornom području. O ovome su pisale brojne platforme za provjeru činjenica, između ostalih: Reuters, AFP Fact check, Snopes, USA Today, Teyit, AFP Factual, Full Fact, PolitiFact...
U svim originalnim objavama fotografiju je pratio isti opis, iz koga je jasno da je riječ o prvoaprilskoj šali. U objavi stoji da je fotografiju obojio “Sloof Lirpa” - “April Fools” kada se čita unazad.
Foto: Screenshot sa Facebook stranice Latest Sightings - Kruger
Direktor platforme Nadav Ossendryver je dan kasnije na svom Twitter nalogu potvrdio da je riječ o šali, a na platformi Latest Sightings Kruger objavljen je i članak “Kako da vaša prvoaprilska šala postane viralna”, u kom je objašnjeno kako je fotografija montirana i promovisana.
Platforme koje su provjeravale autentičnost fotografije pronašle su i originalne fotografije koje su korištene u njenoj izradi.
Fotografija slona dostupna je na Wikimedia Commons. U opisu se navodi da je nastala 2005. i da prikazuje mužjaka slona "Loxodonta africana" u Nacionalnom parku Kruger u Južnoj Africi.
Foto: Screenshot fotografije sa stranice Wikimedia Commons
Originalna fotografija lavice objavljena je na blogu Londolozi 2012. godine.
Foto: Screenshot s bloga Londolozi
Platforma Snopes utvrdila je da je originalna fotografija mladunčeta lava snimljena u Werribee Open Range Zoo u Australiji.
Prvu objavu fotošopirane fotografije, praćenu tvrdnjama da prikazuje slona koji je u surli nosio mladunče lava do bazena s vodom, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostala pojavljivanja ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)