Raskrinkavanje.ba

Ne, na ovoj fotografiji nisu prikazani premijer Luksemburga i “njegova supruga”

Od 2019. godine društvenim mrežama širi se fotografija austrijske pjevačice Conchite Wurst u bijeloj haljini, u pratnji neimenovanog muškarca, uz opis da se radi o luksemburškom premijeru i “njegovoj supruzi”.

Na Facebook profilu Michael Poulsen 22.1.2021. objavljena je fotografija dvije osobe, od kojih jedna nosi odijelo, dok je druga u bijeloj dugoj haljini, uz opis:

Premijer Luxemburga i njegova 'supruga'.

To su te nove, uvrnute društvene vrijednosi, koje nam se namecu pod normalno

Do vremena pisanja analize, ova objava je zabilježila preko 1.800 podjela i imala je 290 komentara. Fotografiju sa istim opisom pronašli smo na još nekoliko Facebook profila (1, 2, 3, 4, 5, 6) i Facebook stranica (1, 2). 

Da li su na fotografiji prikazani premijer Luksemburga i njegov(a) suprug(a)?

Fotografija za koju se tvrdi da prikazuje premijera Luksemburga i njegovog supruga obučenog u haljinu dijeli se od aprila 2019. godine, o čemu je pisao francuski Observers 4.17.2019.

Kako navodi Observers, na fotografiji nije prikazan Xavier Bettel, premijer Luksemburga, i njegov suprug Gauthier Destenay. Na fotografiji objavljenoj 15.5.2015. godine na Glasu Amerike vidimo da Bettel i Destenay ne izgledaju kao osobe prikazane na fotografiji. 

Na njoj se, ustvari, nalazi austrijska pjevačica i drag kraljica (eng. drag queen) Conchita Wurst, alias Tom Neuwirth, pobjednica takmičenja Eurosong 2014, u pratnji neimenovanog muškarca. Fotografija je snimljena na bečkom balu u Državnoj operi 28.2.2019, a prvobitno je objavljena na austrijskom portalu Kurier

S obzirom na to da fotografija ne prikazuje premijera Luksemburga i “njegovu suprugu”, ili supruga, nego austrijsku pjevačicu Conchitu Wurst, Raskrinkavanje ovu tvrdnju ocjenjuje kao lažnu vijest

Napomena:

29.6.2022: Tvrdnje da ova fotografija prikazuje premijera Luksemburga i “njegovu suprugu” ponovo su aktuelizirane na društvenim mrežama. Tokom juna 2022. godine pronašli smo više od 30 objava iste fotografije uz navedene tvrdnje. Shodno činjenicama navedenim u analizi, ove objave ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke