Na Facebooku je 23. jula 2024. godine objavljena fotografija, odnosno screenshot članka navodno objavljenog na portalu Oslobođenje, kojim se implicira da se nešto loše desilo režiseru Avdi Huseinoviću. U naslovu članka prikazanog na fotografiji stoji : “Avdo Huseinović nije znao da je mikrofon uključen, opraštamo se sa njim zauvek…”, dok je ispod toga napisano i “Bio je to tužan dan za cijelu Bosnu”.
Ova objava na Facebooku sadrži i link koji izgleda kao link početne stranice portala Oslobođenje – Oslobodjenje.ba.
Link iz objave otvara web stranicu koja vizualno također izgleda kao portal Oslobođenje, na kojoj je objavljen članak pod naslovom:
Centralna banka Bosne tuži Avdo Huseinović zbog izjava koje je dao u programu uživo na televiziji.
U članku se tvrdi da je Huseinović tokom emisije uživo “slučajno otkrio” tajnu lake zarade putem kripto platforme Nearest Edge, kao i da je emisija u kojoj je to rekao prekinuta jer je uslijedio poziv iz “ Centralne banke Bosne”. U tekstu se tvrdi da je navedena emisija emitovana na STAV TV, kao i da je snimak naknadno obrisan. Iako nije priložen u članku, navodi se da je autorima teksta “direktor programa STAV TV ustupio snimak” navodno obrisane emisije. Objavljena je i fotografija Huseinovića u studiju, a autorstvo intervjua pripisuje se Anesu Džunuzoviću.
U “izbrisanom intervjuu”, čiji se navodni transkript dalje predstavlja u članku, Huseinović online platformu za trgovinu kriptovalutama Nearest Edge navodi kao način brze zarade. Ona navodno funkcioniše tako što vještačka inteligencija trguje valutama.
Avdo Huseinović: "Ne shvataš me (op.a kako biti bogat)? Daj mi 450 konvertibilnih maraka, i uz pomoć Nearest Edge platforme zaradit ću milion za 12 do 15 sedmica!
Anes Džunuzović: "Čuo sam da postoji softver koji koristi umjetnu inteligenciju za trgovanje kriptovalutama. Sada svi naši gledaoci znaju kako se zove.
Avdo Huseinović: "Spreman sam sada platiti 40.000 konvertibilnih maraka ako izrežete taj dio reprize. Nisam to mislio."
Anes Džunuzović: "Samo podsjetnik da smo uživo. Svi naši gledaoci su čuli da se obogaćujete pomoću Nearest Edge platforme. Sada nemate izbora - recite običnim ljudima u Bosni kako i oni mogu zaraditi novac. Ili, možda milioneri ne mare za obične ljude?"
Avdo Huseinović: "Nema potrebe da me pravite čudovištem. Reći ću vam kako zaraditi novac. Ali prvo, dajte mi vaš telefon i pustite me da uložim 450 konvertibilnih maraka."
Nakon navodnog transkripta emisije u kom se objašnjava kako funkcioniše pomenuta platforma za trgovinu kriptovalutama tvrdi se da je “emitiranje prekinuto”, ali da se “istraga u vezi programa ‘STAV TV’ nastavila”. Platformu je, navodi se u tekstu, “lično provjerio naš urednik Petar Mujkić”, čija je navodna istraga pokazala da platforma funkcioniše jer je on za sedam dana od uloženih 450 KM zaradio do 7.800 KM.
Na dnu obimnog teksta objavljen je i “vodič za početak zarađivanja novca na Nearest Edge platformi”.
Link priložen uz ovaj vodič korisnike/ce preusmjerava na finalnu destinaciju – web stranicu Nearest Edge platforme. Na njoj se, osim čitanja navodnih pohvala o platformi koje su iznijeli Dino Merlin ili Emir Hadžihafizbegović, može prijaviti za učešće.
Imitacija portala Oslobođenje.ba
Web stranica na kojoj je objavljen transkript “izbrisanog intervjua” s Avdom Huseinovićem, iako na prvi pogled može izgledati kao portal Oslobođenje.ba, to zapravo nije. Iz ovog bh. medija Raskrinkavanju su i sami prijavili zloupotrebu imena i vizuelnog identiteta portala Oslobodjenje.ba i potvrdili da s člankom o Nearest Edge platformi nemaju ništa. Da nije riječ o pravoj stranici ovog portala, već da je neko kreirao lako prepoznatljivu imitaciju, čitateljima/kama može biti jasno na osnovu nekoliko detalja.
Prije svega, stranica nije smještena na domeni “oslobodjenje.ba”, već je na drugoj domeni – weedenhost.com – dok link pored same domene u nastavku sadrži i dodatni sadržaj.
Iako ova stranica ima iste kategorije kao i portal Oslobođenje, klik na većinu njih ne vodi nigdje.
Izuzetak su kategorije “Pretplata” i “Podcast”, koje zaista vode na stvarnu stranicu Oslobođenja (1, 2). Do stvarne stranice Oslobođenja dolazi se i ukoliko se klikne neka od opcija koje su vidljive na dnu stranice ( npr. impresum , kontakti, arhiva…).
“Izbrisani intervju” nikada nije ni postojao
U članku koji je imitacija portala Oslobodjenje.ba tvrdi se da je navodno prekinuti i obrisani intervju u kome je Avdo Huseinović govorio o platformi za kriptovalute Nearest Edge emitovan na STAV TV. STAV TV s logotipom koji je iskorišten na imitaciji portala Oslobodjenje.ba zaista postoji. Nije u pitanju televizija, već podcast magazina STAV. Huseinović jeste krajem maja ove godine gostovao u podcastu STAV TV, a intervju zaista jeste vodio Anes Džunuzović (arhivirano).
Fotografije Huseinovića objavljene na lažnom portalu Oslobodjenje.ba autentične su scene iz ove emisije. Ipak, Huseinović u emisiji nije govorio o platformi za kriptovalute. Fokus razgovora bili su njegovi dokumentarni filmovi o ratu u Bosni i Hercegovini (1992–1995) te njegovo učešće u ratu.
Google pretragom nismo uspjeli pronaći to da je Huseinović ikada govorio o ovoj platformi.
Lažna promocija platforme Nearest Edge sve više uzima maha
Izmišljeni intervju s Huseinovićem objavljen na stranici koja imitira portal Oslobodjenje.ba najnoviji je primjer manipulativne i lažne promocije sumnjive platforme za kriptovalute Nearest Edge, koja sve više uzima maha u Bosni i Hercegovini.
Identični intervjui ranije su pripisivani glumcu Enisu Bešlagiću i novinaru Avdi Avdiću, o čemu je Raskrinkavanje pisalo početkom jula ove godine (1, 2). U ovim slučajevima novinarka koja je navodno razgovarala s njima o platformi za kriptovalute bila je Emela Burdžović, novinarka portala Klix. U sva tri izmišljena intervjua kao ime urednika koji je navodno istražio platformu i zaradio novac navodi se Petar Mujkić. Obrnuta pretraga fotografije “urednika Petra Mujkića” pokazuje da se radi o stock fotografiji, koju je moguće pronaći na stranicama za kupovinu fotografija. Pored toga, to nije ime urednika/ca nijednog od navedenih medija (1, 2).
Facebook stranica na kojoj je podijeljen i promovisan lažni sadržaj za promociju ove platforme za kriptovalute kreirana je 6. jula. Ima pet “sviđanja” i dva pratitelja, a na samoj stranici ne postoji nijedna objava.
Shodno navedenom, navodni transkript intervjua s Avdom Huseinovićem u kojem se promoviše Nearest Edge, objavljen na stranici koja imitira portal Oslobodjenje.ba, ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)