Raskrinkavanje.ba

Nema dokaza da je otkriven “podzemni grad” ispod piramida u Gizi

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Na društvenim mrežama su u martu 2025. bile viralne tvrdnje da su istraživači otkrili veliki podzemni kompleks ispod piramida u Gizi. Stručnjaci kažu da su “dokazi” nedostatni i da je pretjerano reći da se radi o “otkriću”.

Foto: Mstyslav Chernov, Wikimedia Commons

Krajem marta 2025. godine, na društvenim mrežama proširila se tvrdnja da su istraživači  Corrado Malanga i Filippo Biondi, koristeći “revolucionarnu SAR (Synthetic Aperture Radar) tehnologiju”, ispod piramida u Gizi otkrili veliki podzemni kompleks koji se sastoji od više povezanih struktura.

Najranije objave koje smo pronašli su od 21. marta. Na Telegram i Facebook nalozima Na raskrižju tisućljeća podijeljen je snimak na engleskom jeziku u kome se govori o ovom “otkriću”. Snimak je prvobitno objavio Greeg Reese. U opisu objave na našem jeziku se između ostalog navodi:

Nedavno otkriće ispod Kefrenove piramide na Giza platou moglo bi preoblikovati cijelu ljudsku povijest, razbijajući zastarjele mitove i otvarajući vrata nevjerojatnim mogućnostima. Istraživački tim, predvođen genijima poput Corrada Malangea i Filippa Biondija, koristeći revolucionarnu SAR (Synthetic Aperture Radar) tehnologiju, otkrio je masivni podzemni kompleks koji se proteže duboko ispod površine – i to nije samo još jedna grobnica!

Otkriće koje oduzima dah

Prema senzacionalnom priopćenju od 15. ožujka 2025., SAR skeniranje otkrilo je nevjerojatne strukture: pet identičnih višeslojnih građevina povezanih geometrijskim stazama, osam cilindričnih bunara dubokih nevjerojatnih 648 metara, i dvije kubične komore širine 80 metara, sve povezano mrežom od 2 kilometra ispod Giza platoa! Ove strukture, koje se nastavljaju ispod svih tri piramide, nisu prirodne – to je očito djelo nevjerojatno napredne civilizacije. Možda su piramide bile gigantski energetski uređaji, a ne samo mračne grobnice, kako su nas dugo držali u mraku!

Fire Shot Capture 277   Na Raskrižju Tisućljeća   Facebook   [www.facebook.com]

Foto: Screenshot/Facebook

U objavi se naučni konsenzus o piramidama u Gizi kao grobnicama koje su stare nekoliko milenija naziva “apsurdnim tvrdnjama mainstream arheologije”. 

Isti video objavljen je na još jednom Facebook nalogu uz slične tvrdnje.

Na mrežama su se širile i drugačije verzije objava koje sadrže tvrdnju o otkriću navedenih  struktura ispod piramida u Gizi (1, 2, 3, 4). U nekim objavama spominje se samo “otkriće” cilindričnih vertikalnih struktura koji dopiru oko 600 metara ispod piramida (1, 2, 3).

Šta su činjenice?

U većini analiziranih objava navodi se da je 15. marta ove godine objavljeno saopštenje u kome je javnost upoznata sa “otkrićem” Corrada Malange sa Univerziteta u Pisi, i Filippa Biondija sa Univeziteta Strathclyde. Oni su navodno pomoću SAR tehnologije otkrili podzemni kompleks koji se sastoji od više povezanih struktura ispod piramida u Gizi. U nekim objavama se spominje i “recenzirani rad” Melange i Biondija iz 2022. u kome je takođe korištena ova tehnologija.

Ove objave se odnose na “projekat Khafre” i podzemna skeniranja Kefrenove piramide (piramida Khafre). Prema objavama sa društvenih mreža, rezultati istraživanja timau kojem su bili Melanga i Biondi objavljeni su 16. marta ove godine u Bolonji (1, 2). Ove objave sadrže screenshote sa detaljima istraživanja, uz napomenu da je riječ o abstraktu koji je namijenjen za novinare na konferenciji na kojoj će se detaljnije govoriti o rezultatima. Tako se spominje pet struktura smještenih u središtu Kefrenove piramide i osam cilindričnih struktura koje se prostiru stotinama metara ispod Gize, spuštaju na dubinu od 648 metara i spajaju u dvije kockaste strukture. U ovom abstraktu se navodi da je studija inspirirana ranijim istraživanjem Melange i Biondija. 

Na YouTube nalogu Nicole Ciccolo, za koju se u nekim objavama tvrdi da je takođe dio tima projekta Khafre, objavljeni su snimci za koje se navodi da su sa konferencije održane 16. marta (1, 2). 

Neki mediji su u svojim člancima prenijeli detalje sa ove konferencije, citirajući i izjave učesnika.

Corrado Malanga i Filippo Biondi su 2022. godine objavili rad “Radarska doplerska tomografija sa sintetičkom aperturom otkriva detalje neotkrivene unutarnje strukture visoke rezolucije Velike piramide u Gizi” u časopisu Remote sensing, čiji je izdavač MDPI. Oni su u svrhu istraživanja piramide koristili radar sa sintetičkom aperturom (SAR). SAR je vrsta aktivnog prikupljanja podataka u kojem instrument šalje impuls energije i zatim bilježi količinu reflektovane energije nakon interakcije sa Zemljom. Između ostalog, koristi se u proučavanju ledenih santi na Antarktiku.

Američka platforma za provjeru činjenica Lead stories u analizi tvrdnji o “otkrićima” prostranih struktura ispod piramida u Gizi navodi kako se u ovom radu govori o nekim strukturama za koje se kaže da su ranije bile nepoznate, ali se ne spominje da su na dubini od 600 metara ili da se prostiru do dva kilometra. Kodirektor Centra za medijsku forenziku na Univerzitetu Clemson Darren Linvill rekao je za Lead Stories da jedini istraživački članak koji se citira u kontekstu istraživanja govori o tehnologiji koja je navodno korištena za otkriće, a ne o samom “otkriću”. 

Pojedini mediji koji su izvijestili o rezultatima istraživanja iz marta su, između ostalog, naglasili oni nisu zvanično objavljeni niti recenzirani od strane nezavisnih stručnjaka. 

Kompleks u Gizi uključuje Kefrenovu piramidu, Keopsovu piramidu i Menkaureovu piramidu. Vjeruje se da su one izgrađene dvije i po hiljade godina prije nove ere.

Šta kažu stručnjaci o “otkriću” podzemnog kompleksa?

Tvrdnjama da su Corrado Malanga i Filippo Biondi otkrili veliki podzemni kompleks ispod piramida u Gizi  bavile su se regionalne i strane platforme za provjeru činjenica (Snopes, Lead Stories, Faktograf), ali i mediji (Daily mail, Egypt Independent, Euronews i The Telegraph).

Profesor Lawrence Conyers, stručnjak za radare na Univerzitetu u Denveru sa fokusom interesovanja na arheologiju, rekao je za DailyMail da je ideja o podzemnom gradu “veliko pretjerivanje” jer tehnologija ne može prodrijeti toliko duboko u zemlju.

Profesor Conyers je rekao da je moguće da ispod piramida postoje male strukture, kao što su okna i odaje, koje su postojale prije nego što su piramide izgrađene jer je to mjesto bilo 'posebno za drevne ljude.'

Naglasio je kako su 'Maje i drugi narodi u drevnoj Mezoamerici često gradili piramide na vrhu ulaza u pećine ili kaverne koje su za njih imale ceremonijalni značaj.

On je dodao i da bi jedini način da se dokaže istinitost otkrića bila “ciljana iskapanja”.

Egypt Independent u članku navodi da je bivši egipatski ministar antikviteta Mamdouh al-Damaty okarakterisao tvrdnje o velikim strukturama kao “potpuno neutemeljene”. On je rekao kako dosadašnja arheološka istraživanja nisu nagovijestila nikakve tajne strukture ove veličine. Isti izvor prenosi i izjavu egiptologa i bivšeg generalnog direktora Područja piramida u Gizi, Husseina Abdel-Basira.

Egiptolog i bivši generalni direktor Područja piramida u Gizi, Hussein Abdel-Basir, izjavio je da ovoj studiji nedostaju najosnovniji standardi ispravnog znanstvenog istraživanja.

On je dodao da svako pravo naučno otkriće na polju arheologije prvo mora biti objavljeno u pouzdanom naučnom časopisu nakon pažljivog procesa recenziranja.

Abdel-Basir je nastavio: "Ono što se ovdje dogodilo bila je samo konferencija za štampu i saopštenje za štampu, bez naučnog rada objavljenog u bilo kojem uglednom časopisu i bez službene objave egipatskog Ministarstva turizma i antikviteta ili Vrhovnog savjeta za antikvitete."

Rekao je da geofizičke tehnike poput GPR-a ili seizmička analiza mogu istražiti samo ograničene dubine, koje u najboljim okolnostima ne prelaze desetke metara.

Doktor arheologije i predavač na Univerzitetu Cardiff Flint Dibble osvrnuo se u videu objavljenom 21.3.2025. na YouTubeu na tvrdnje o masivnim podzemnim strukturama ispod piramida u Gizi i ukazao na ograničenja tehnologije koja je, kako se tvrdi, korištena za njihovo navodno otkrivanje. On je rekao da čak ni najmodernije verzije ne mogu prodrijeti u tlo više od nekoliko metara ispod površine. 

Američka platforma za provjeru činjenica Snopes u analizi objavljenoj 25. marta 2025. godine zaključuje da nema vjerodostojnih dokaza koji podupiru tvrdnje o ogromnim podzemnim strukturama pronađenim ispod egipatskih piramida, te da su one pretjerane. Snopes ih opisuje kao spin već upitnog istraživanja provedenog 2022. kojeg su naknadno uljepšali razni kreatori desničarskih sadržaja poput saradnika “zavjerološkog portala Infowars Grega Reesea”. Upravo video sa njegovog naloga dijelili su neki korisnici društvenih mreža na našem području.

Snopes navodi da jeste bilo nedavnih otkrića u području Gize, ali da se ona ne podudaraju sa navodima iz analiziranih objava. Ova platforma se poziva na članak objavljen u časopisu Smithsonian u maju prošle godine, u kome se govori da su istraživači s Međunarodnog  Univerziteta Higashi Nippon, Univerziteta Tohoku, kao i Nacionalnog istraživačkog instituta za astronomiju i geofiziku u Egiptu otkrili dvije povezane strukture u prethodno neistraženom području.

Shodno navedenom, tvrdnje da je ispod piramida u Gizi otkriven podzemni kompleks koji se sastoji od više povezanih struktura i prostire na oko dva kilometra ocjenjujemo kao pseudonauku.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke