Raskrinkavanje.ba

Netačna “objašnjenja” za teoriju zavjere o pomračenju Sunca

Nedavno pomračenje Sunca u Sjevernoj Americi potaklo je objave na društvenim mrežama u kojima se netačno tvrdi da kretanje Mjeseca ne uzrokuje ovaj fenomen.

Foto:

Početkom aprila ove godine, tačnije 8. aprila, potpuno pomračenje Sunca bilo je vidljivo na sjevernoj hemisferi, a kako navodi NASA na svojoj zvaničnoj stranici, vidjeli/e su ga stanovnici/e područja sjevernoameričkog kontinenta – od Meksika i Sjedinjenih Američkih Država do Kanade.

Pomračenje je privuklo pažnju medija i korisnika/ca društvenih mreža, ali i teoretičara/ki zavjere koji/e su u svojim objavama tvrdili/e da kretanje Mjeseca ne uzrokuje ovaj fenomen. U jednoj od takvih objava od 8. aprila tvrdi se da “pomrčina Sunca nije ono što su vas učili u školi”, odnosno da Mjesec ne zaklanja Sunce prilikom ovog događaja.

Što nedostaje ovoj pomrčini Sunca? 
Jeste li ikada pomislili da kada vidite pomrčinu Sunca, nikada ne vidite Mjesec prije ili poslije pomrčine?
Ono što vidimo je crni krug koji se pojavljuje niotkuda i kreće se preko lica sunca.
Bitno je da pomrčina Sunca nije ono što su vas učili u školi. Nitko ne zna točno što je to, ali bez sumnje, nije mjesec koji zaklanja sunce.

Fire Shot Capture 4436   Pravo Znanje   Što Nedostaje Ovoj Pomrčini Sunca  🌞🌖 Jeste Li...      Www.facebook.com

Foto: Screenshot analizirane Facebook objave

U objavi je podijeljen i videosnimak s titlovima na engleskom jeziku. Na njemu je prikazano pomračenje Sunca, a Mjesec je vidljiv jedino u trenutku dok prolazi ispred Sunca.

U sličnoj objavi od 9. aprila, korisnik Facebooka postavlja pitanje zašto Mjesec “nije vidljiv na nebu prije i poslije” pomračenja. Takođe pita zašto nema fotografija ili snimaka pomračenja snimljenih iz Međunarodne svemirske stanice (ISS), čije postojanje takođe dovodi u pitanje.

U objavi je podijeljen videosnimak u trajanju od jedne minute, a na njemu se čuje muški glas na engleskom, uz umetnut prevod na naš jezik. U snimku se navodi da ne postoje slike iz ISS-a na kojima je iz svemira snimljena sjenka Mjeseca na Zemlji. 

Takođe se navodi da se pomračenje Sunca vidi u području širokom 160 kilometara i da sjenka nikad nije manja od predmeta koji je pravi, čime se implicira da Mjesec ne pravi sjenu.

Gledajući ove filtirane slike nema ničeg tamo. Nije važno što se radi sa softverom za teleskopske slike ne može se naći trag mjeseca. Kao da sunce pojede samo sebe.
(...)
Potpunost tijekom potpune pomrčine sunca može se vidjeti samo s vrlo malog područja na Zemlji. Ovo područje je obično oko 100 milja ili 160 kilometara široko. I dugačko je oko 10.000 milja ili 16.000 kilometara. Područja izvan ove staze mogu vidjeti djelomičnu pomrčinu sunca. Ova tanka traka je čista istina o Ravnoj Zemlji. Kao što sjena nikad nije manja od objekta koji ju stvara.

Fire Shot Capture 4419   Živčana Žirafa   Pomrčine   Pojava Koja Ima Obrazac Jel Pomrčinu...     Www.facebook.com

Snimak je uz identičan opis objavljen i na Telegram kanalu InfoTeam. 

Još jedan korisnik Facebooka je u objavi od 9. aprila 2024. godine podijelio videosnimak u kojem su navodno prikazana “dva Mjeseca” na nebu u istom trenutku. Navodno, jedan je Mjesec pun, a drugi snimljen u trenutku pomračenja. 

Fire Shot Capture 4418   Facebook   Www.facebook.com

Foto: Screenshot Facebook objave

Taj snimak objavljen je na još jednom Facebooku nalogu 11. aprila.

Kosmička koincidencija

Fenomen pomračenja Sunca opisan je još u antičkim vremenima. Do pomračenja dolazi kad Mjesec prolazi između Sunca i Zemlje i stvara sjenu na površini Zemlje. Za vrijeme potpunog pomračenja Sunca čini se kao da ga Mjesec posve pokriva. 

NASA navodi da se potpuna pomračenja Sunca dešavaju kada Mjesec blokira Sunce u potpunosti i da je to rezultat “kosmičke koincidencije”. Sunce je oko 400 puta veće od Mjeseca, ali je takođe 400 puta udaljenije. To dovodi do toga da Sunce i Mjesec izgledaju kao da su gotovo iste veličine na našem nebu.

članku objavljenom 2021. godine, BBC na srpskom jeziku navodi da postoje tri vrste pomračenja Sunca – potpuno, prstenasto i hibridno – koje se razlikuju po tome kako i koliko ga Mjesec zakloni. 

Zašto Mjesec nije vidljiv na nebu neposredno prije i nakon pomračenja Sunca?

Mjesec se ne vidi neposredno prije i nakon pomračenja Sunca, ali suprotno navodima iz analiziranih objava, to nije dokaz da Mjesec ne uzrokuje pomračenje. Mjesec nije izvor svjetlosti i vidimo ga samo kad reflektuje Sunčevu svjetlost. 

Mjesec je tokom pomračenja direktno ispred Sunca, tako da je njegova tamna strana, koja ne reflektuje svjetlost, okrenuta prema zemlji, navedeno je na stranici Cesar, kojom upravlja Evropska agencija za svemir (ESA). Zbog toga se čini da je Mjesec tada “nevidljiv”.

Zašto je sjenka na Zemlji manja od Mjeseca?

Tvrdnjom da se pomračenje Sunca vidi u području širokom 160 kilometara i da “sjenka nikad nije manja od predmeta koji je pravi” implicira se da Mjesec ne pravi sjenu, to jest da nije uzročnik pomračenja budući da mu je dijametar znatno veći. Dijametar Mjeseca nešto je duži od 3.400 kilometara.

Tokom pomračenja Sunca stvara se “pojas koji prati mesečevu senku preko površine Zemlje” i on se naziva “zonom totaliteta”, kako je to pojašnjeno u članku koji je objavio BBC na srpskom jeziku u maju 2021. godine. Pomračenje se s obje strane tog pojasa vidi samo djelimično i “što ste dalje od zone totaliteta, manji je deo Sunca kog će zakloniti Mesec”.

Tačnost tvrdnje da sjenka nikad nije manja od predmeta koji je pravi provjerio je AFP Provjera činjenica, portal za fact-checking, u analizi objavljenoj 18. aprila ove godine. U toj se analizi navodi da “tvrdnja pokazuje pogrešno razumijevanje fizike optike – sjenka lako može biti manja ako je izvor svjetlosti veći od predmeta koji ga zaklanja”.

U analizi se navodi da u slučaju da je izvor svjetlosti veći od predmeta koji baca sjenku, dolazi do formiranja tri različite sjene koje su poznate pod imenima umbra, penumbra i antumbra.

Upravo je najtamnija sjenka - umbra - ono što stvara dojam potpune pomrčine Sunca i ona je manja od promjera Mjeseca. Kako je umbra oblika stošca, njezin promjer na Zemlji može biti manji ili veći ovisno o udaljenosti Mjeseca od Zemlje za vrijeme pomrčine. Kako je putanja Mjeseca oko Zemlje eliptična, njegova udaljenost od Zemlje može varirati čak 42.000 kilometara između najbliže i najdalje točke u orbiti (arhivirano ovdje).
Ako je Mjesec blizu svoje najveće udaljenosti od Zemlje za vrijeme pomrčine, vrh stošca umbre zapravo se nalazi iznad površine Zemlje i sjenka koju se može vidjeti s površine dok Mjesec prelazi ispred Sunca je antumbra. Tako nastaje takozvana "anularna pomrčina", u kojoj se Mjesec doima manji od Sunca i stvara prsten Sunca vidljiv oko sebe za vrijeme prelaska (arhivirano ovdje).

Postoje li snimci pomračenja iz svemira? 

Ni tvrdnja da ne postoje foto ili video zapisi sjenke Mjeseca na Zemlji koji su snimljeni iz svemira nije tačna. Pretraga pokazuje snimke iz Međunarodne svemirske stanice (ISS) i snimke SpaceX Starlink satelita na kojima je vidljivo pomračenje Sunca koje se desilo 8. aprila 2024. godine (ovdje). Evropska agencija za svemir takođe je objavila videosnimak ovog pomračenja iz svemira.

Dva Mjeseca na videosnimku?

Videosnimak u kojem su navodno prikazana “dva Mjeseca” na nebu, odnosno jedan pun Mjesec i drugi u trenutku pomračenja, vjerovatno je nastao montažom, odnosno spajanjem dva različita kadra s Mjesecom u jedan video.

AFP Provjera činjenica se u analizi objavljenoj 18. aprila poziva na mišljenja Antuna Radonića, astronoma iz Hrvatske, i astrofizičarke Lane Ceraj. Oboje su izjavili da snimak mora biti montaža. Objasnili su da Mjesec ne reflektuje svjetlost prema nama tokom pomračenja Sunca te da se i nebo vidljivo zamrači, što se na snimci ne dešava. To ukazuje na to da je jedan kadar snimljen tokom pomračenja, a drugi nije, pa se montiranjem tih kadrova u jedan snimak stvara utisak “dva Mjeseca” na nebu. 

AFP Provjera činjenica navodi da ni drugi stručnjaci ne vjeruju da je snimak autentičan te da nema drugih prijava o “dva Mjeseca” na nebu tokom pomračenja.

Niti jedan od stručnjaka koje je kontaktirao AFP nije vjerovao da je moguće da je snimka autentična, te da je uistinu na nebu bio prisutan i pun Mjesec dok se odvijala pomrčina. Također, milijuni ljudi su gledali pomrčinu u Sjevernoj Americi 8. travnja (arhivirano ovdje) i niti jedan drugi svjedok nije prijavio ništa nalik tome, iako su brojni promatrači gledali u nebo, kako znanstvenici tako i laici koji su uživali u rijetkom spektaklu.

Dakle, “dokazi” da Mjesec ne zaklanja Sunce tokom pomračenja nisu tačni ili su manipulativno objašnjeni. Mjesec nije vidljiv sa Zemlje u vrijeme pomračenja Sunca budući da je njegova tamna strana, koja ne reflektuje svjetlost, okrenuta prema Zemlji. Sjenka može biti manja od objekta koji je pravi ako je izvor svjetlosti veći od objekta koji ga zaklanja. Slike i snimci pomračenja Sunca iz svemira postoje i nije ih teško naći. Snimak “dva Mjeseca” na nebu u vrijeme pomračenja Sunca ne može biti autentičan.

Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju da Mjesec ne uzrokuje pomračenje Sunca iz Facebook objave od 8. aprila 2024. godine ocjenjujemo kao lažnu vijest i teoriju zavjere. Sve kasnije objave ove tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti i teoriju zavjere.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Teorija zavjere 08.04.2024

Facebook profili i stranice: Što nedostaje ovoj pomrčini Sunca?

  • Teorija zavjere
  • Lažna vijest