Na predizbornom skupu Donalda Trumpa 13. jula 2024. u mjestu Butler u Pennsylvaniji 20-godišnji Thomas Matthew Crooks pucao je na bivšeg američkog predsjednika i kandidata Republikanske stranke na ovogodišnjim predsjedničkim izborima. Jedan metak okrznuo je uho Donalda Trumpa. Napadač i jedna osoba su ubijeni, a još dvoje ljudi je ranjeno.
Nakon neuspjelog atentata, društvenim mrežama proširile su se teorije zavjere o napadu. Raskrinkavanje je ranije pisalo o insinuacijama da su pripadnici agencije koja štiti predsjednike i kandidate bili umiješani u atentat.
Na društvenim mrežama viralne su i objave u kojima se tvrdi ili insinuira da je napad insceniran. Takve objave počele su se širiti ubrzo nakon atentata. Prvo pojavljivanje koje smo uspjeli pronaći jeste ono na X profilu srbijanskog političara Nenada Čanka.
Isto se implicira u još nekoliko objava na ovom profilu (1, 2). Insinuacije da je atentat izrežiran dijelili/e su i drugi/e korisnici/e ove platforme.
Tvrdnje ili insinuacije da je atentat insceniran širile su se i na drugim mrežama i ubrzo su ih “prigrlili/e” korisnici/e Facebooka skloni/e širenju teorija zavjere. Na jednom takvom nalogu objavljen je snimak nastao neposredno nakon što je pucano na bivšeg američkog predsjednika. Na snimku se vidi Trump s okrvavljenim licem i uhom, a u opisu snimka govori se o “kobajagi” atentatu. Trump se naziva “pajacem” koji je glumio u holivudskim filmovima. Objavu su dalje prenosili/e i drugi/e korisnici/e Facebooka.
Neki/e korisnici/e Facebooka u svojim su objavama stavljali/e riječ “atentat” u navodnike, implicirajući da je insceniran. U nekim se objavama eksplicitno tvrdi da je atentat izmišljen, a pronašli smo objave gdje se atentat opisuje kao ”holivudski scenario u režiji Trampa”.
Objave u kojima se insinuira da je atentat izrežiran širile su se i na Threadsu.
Tako jedan korisnik ove društvene mreže navodi: “Možda zvučim zlobno, ali… Jesam li ja jedini kome, posle gledanja snimka nekoliko puta i izjava očevidaca, deluje da je u pitanju baš loše isceniran “atentat”?”. Objava sadrži brojne odgovore, a nekima od njih eksplicitno se navodi da je atentat lažiran.
Na društvenim mrežama dijelile su se i objave u kojima su navodi o insceniranom atentatu potkrijepljeni fotografijom na kojoj se vide povrijeđeni Trump i tri osobe koje ga podržavaju smiješeći se. Ovu je fotografiju 16. jula objavio jedan korisnik društvene mreže X uz opis kojim se implicira da fotografija dokazuje da je atentat izrežiran.
Fotografija se dijelila i na Facebooku uz slične insinuacije.
Dokumentovani atentat
Iako korisnici/e društvenih mreža u analiziranim objavama insinuiraju ili tvrde da je atentat insceniran, činjenice govore suprotno. Istraga je još uvijek u toku pa pojedini detalji, kao što je motiv, još uvijek nisu rasvijetljeni, no nema nikakve dileme da se pucnjava zaista desila i da je u njoj Trump povrijeđen. U saopštenju FBI-ja stoji da je Trump povrijeđen tokom incidenta, koji se, kako se navodi, istražuje kao “pokušaj atentata i potencijalni domaći terorizam”. Isti izvor navodi i da dosadašnja istraga pokazuje da je napadač djelovao sam.
USA Today u analizi objavljenoj 17. jula 2024, u kojoj donosi pregled utvrđenih činjenica o pokušaju atentata, navodi sljedeće:
Istraga koju je vodio FBI otkrila je da je Thomas Matthew Crooks, 20-godišnjak iz Bethel Parka u Pennsylvaniji, ispalio više hitaca prema pozornici s koje se Trump obraćao grupi svojih pristalica, prema saopštenjima koja su objavili FBI i tajna služba. Crooks je pucao iz puške tipa AR-15 s krova udaljenog oko 150 metara, a agenti tajne službe ubili su ga nekoliko trenutaka nakon što je otvorio vatru.
(...)
U saopštenju od 14. jula policija države Pennsylvania identifikovala je tri učesnika skupa koji su “ustrijeljeni tokom pokušaja atentata na bivšeg predsjednika Trumpa na jučerašnjem skupu u okrugu Butler”. Poginuo je Corey Comperatore, 50-godišnji vatrogasac i otac dvoje djece. Druga dvojica, David Dutch (57) i James Copenhaver (74), povrijeđeni su.
Događaju su svjedočile hiljade ljudi, od kojih su neki svoja svjedočenja podijelili s medijima.
Brojni snimci i fotografije potvrđuju da nije riječ o izrežiranom, već stvarnom događaju.
Na snimku (arhivirano) objavljenom u jednoj od analiziranih objava vidi se krv na uhu i licu bivšeg američkog predsjednika, kojeg agenti tajne službe odvode s pozornice. Krv na Trumpovom licu vidi se i na drugim snimcima događaja (1, 2). Na snimku koji je objavio CNN (arhivirano) čuju se pucnji i vidi se bivši američki predsjednik kako se hvata za uho, a zatim saginje iza govornice.
USA Today navodi i da su pojedini učesnici događaja prije nego što je Crooks otvorio vatru pokušali upozoriti policiju na prisustvo sumnjivog lica na krovu.
Brojni svjetski mediji objavili su i fotografiju Douga Millsa, fotografa New York Timesa, koji je, kako se čini, uhvatio trenutak kada metak “prolazi” pored glave Donalda Trumpa.
Fotografija agenata koji se “smiju”
Tvrdnje o insceniranom atentatu “dokazivane” su na društvenim mrežama i različitim manipulacijama. Jedna od njih je i fotografija na kojoj su navodno pripadnici tajne službe nasmijani, a koja se dijelila i na našem govornom području. Kako su utvrdile strane fact-checking platforme, fotografija je izmijenjena (1, 2).
Na autentičnoj fotografiji, koju je napravio fotograf AP-a vide se ista tri agenta, no s neutralnim izrazima lica. Lead Stories u svoj analizi navodi i da je alat za otkrivanje fotografija generisanih vještačkom inteligencijom True Media pronašao “značajne dokaze” da je fotografija nastala pomoću vještačke inteligencije.
Trumpova stara fotografija iz 2022, na kojoj nema povreda na uhu, dijelila se van našeg govornog područja kao “dokaz” tvrdnji o insceniranom atentatu.
Shodno navedenom, prvu objavu insinuacija da je atentat na Donalda Trumpa insceniran ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostale objave ovih insinuacija ili tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti. Ocjenu lažna vijest dobija i prva objava izmijenjene fotografije na kojoj se agenti tajne službe navodno smiju dok štite Trumpa. Ostale objave ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti. Sve analizirane objave dobijaju i ocjenu teorija zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)