Tako je 20. novembra na Facebook stranici “Avaza” podijeljen članak sa naslovom:
Snažna eksplozija u "ArcelorMittalu", jedna osoba poginula
Događaj koji se opisuje u članku je nesreća koja se desila u Gentu (Belgija). Čitatelji/ke su nakon čitanja ovog naslova na Facebook-u pomislili da je u pitanju nesreća koja se desila u istoimenoj firmi u Zenici, a iz njihovih komentara vidi se da su bili ljuti zbog ovakvog načina izvještavanja:
Upravo zbog navođenja čitatelja/ki na takav zaključak formulacijom ovakvog naslova, ovaj članak ocjenjujemo kao klikbejt.
Sedmog decembra 2017. “Avaz” je ponovo objavio članak čiji naslov navodi čitatelje/ke na razmišljanje da opisuje događaj koji se desio u Bosni i Hercegovini:
Strašne scene u Elektrotehničkoj školi: 16-godišnjaku stavili nož pod grlo
Nakon otvaranja članka dolazimo do informacije da se događaj desio u Srbiji. Zbog načina formulisanja ovog naslova i njega smo ocijenili kao klikbejt.
Zabilježili smo i slučaj u kojem autori/ce članaka na “Avazu” iste objavljuju sa različitim naslovima. Jedan naslov za Facebook i privlačenje klikova, dok na samom portalu stoji drugačiji naslov, koji daje potpunije informacije. Tako je “Dnevni Avaz” 17. decembra na svojoj Facebook stranici podijelio članak sa naslovom:
Ustravičnoj nesreći poginulo šest osoba: Ovo je nešto najgore što sam ikada vidjela
Nakon što su čitatelji/ke kliknuli i otvorili članak, dočekao ih je nešto drugačiji naslov:
U stravičnoj nesreći u Birmingemu poginulo šest osoba: Ovo je nešto najgore što sam ikada vidjela
U naslovu članka koji je vidljiv na Facebook-u izostavljeno je mjesto u kojemu se dogodila saobraćajna nesreća - Birmingem - što navodi čitatelje/ke na zaključak da se događaj desio u Bosni i Hercegovini. Ovaj članak smo također ocijenili kao klikbejt.
Istog dana, “Avaz” je podijelio članak sa naslovom:
Pucnjava ispred kafića: Jedna osoba ubijena, druga teško ranjena
Kao što je slučaj i sa prethodnim primjerom, nakon što otvorimo članak i isti pročitamo, spoznajemo da se događaj u stvari desio u Srbiji. Iz istog razloga i ovaj članak ocjenjujemo kao klikbejt.
Zanimljiva je i činjenica da smo i u komentarima ove objave na Facebook-u primijetili i komentare čitatelja/ki koji su vidno uzrujani zbog načina na koji “Avaz” dolazi do krajnjih korisnika:
25. decembra objavljen je članak sa naslovom :
U ovom mjestu prosječna temperatura iznosi minus 50 stepeni
U samom tekstu se navode detaljniji podaci iz kojih zaključujemo da se “prosječna temperatura” zapravo odnosi samo na zimski period, te da u naslovu nije prikazana puna informacija, zbog čega članak dobija ocjenu klikbejt.