Na “zavjerološkom” Facebook profilu Marko Kraljevic Ponovo Jaše, 20. maja 2024. godine objavljen je kratak videosnimak uz sljedeći opis:
👉👉 Ljudi moraju da shvate jedno a to je da su SVE države OKUPIRANE.....‼️
Primer je npr. ta Nigerija.....
👉Nigerija treća zemlja po proizvodnji nafte, a svi izvori nafte pripadaju stranim kompanijama....‼️
Snimak prikazuje neimenovanog muškarca koji tvrdi da je Nigerija 1974. postala i ostala treća država u svijetu po proizvodnji nafte, ali nije u posjedu svojih izvora nafte. Tvrdi da kompanije Shell, BP i Exxon posjeduju “sva prava na naftu” u toj zemlji i da je prodaju nigerijskoj vladi.
Objava s profila Marko Kraljevic Ponovo Jaše do datuma pisanja ove analize podijeljena je gotovo stotinu puta, a snimak je uz identičan opis objavljen 21. maja i na Facebook stranici Budjenje Naroda - Treći.
Šta su činjenice?
Muškarac koji govori na snimku je američki islamski propovjednik Khalid Yasin. On decenijama putuje po svijetu i drži predavanja koja su uglavnom vezana za islamska pitanja. U nekoliko navrata iznosio je tvrdnje i stavove koje su protumačeni kao kontroverzni (1, 2), a bio je i pobornik teorija zavjere poput one da je HIV vještački stvoren i “podmetnut” ljudima u Africi putem zastupnika Svjetske zdravstvene organizacije (link).
Snimak objavljen 20. maja na Facebooku isječak je iz Yasinovog predavanja “Islam i moderni svijet”, koji je na YouTubeu objavljen 2011. godine. Yasin o Nigeriji govori u 22. minuti snimka, tvrdeći da su muslimani pod ekonomskom dominacijom i da “muslimanske zemlje ne posjeduju svoje prirodne resurse”.
Suprotno njegovim tvrdnjama, Nigerija nije treća zemlja po proizvodnji nafte. Trenutno je jedaneasta zemlja na svijetu po rezervama nafte i deseta po rezervama prirodnog gasa. Sedamdesete godine prošlog vijeka bile su vrlo važne za naftnu industriju u Nigeriji, s obzirom na to da je država 1971. godine ušla u Organizaciju zemalja izvoznica nafte (eng. Organisation of Petroleum Exporting Countries, OPEC), a između 1973. i 1974. godine značajno povećala proizvodnju i zaradu od nafte (link). Iako se plasman zemalja po proizvodnji nafte i gasa povremeno mijenja, nismo pronašli podatke o tome da je Nigerija ikada bila u prve tri zemlje po proizvodnji nafte.
Prema članu 44. poglavlja IV Ustava Federalne Republike Nigerije, potpuno vlasništvo i kontrolu nad svim izvorima gasa i nafte u Nigeriji ima nigerijska federalna vlada. Tačnije, navodi se da “cjelokupno vlasništvo i kontrola svih minerala, mineralnih ulja i prirodnog plina u teritorijalnim vodama, ispod njih ili na bilo kojem zemljištu u Nigeriji, ili u i na teritorijalnim vodama ili ispod njih i Isključivoj ekonomskoj zoni Nigerije pripada Vladi Federacije i njima se upravlja na način koji odredi Narodna skupština”.
Nafta je u Nigeriji prvi put otkrivena 1956. godine, a 1977. godine uspostavljena je Nigerijska državna naftna kompanija (link). Ova kompanija je 2022. godine postala otvorena za privatne investitore. Nigerijska ekonomija značajno se oslanja na naftnu industriju. Sirova nafta čini 83% prihoda od izvoza i 70% fiskalnih prihoda. Prihodi od nafte u 2022. godini činili su 5,7% nigerijskog BDP-a.
Privatne međunarodne kompanije kao što su Shell, Chevron i Exxon rade na eksploataciji nafte i gasa u Nigeriji, ali njihov rad regulišu državne agencije. Kompanije ne posjeduju izvore nafte i gasa i moraju dobiti dozvolu za eksploataciju nafte ili gasa, koja se izdaje na privremeni period. U Nigeriji je 2021. godine usvojen Zakon o naftnoj industriji (eng. Petroleum Industry ACT – PIA) čiji je cilj povećanje ekonomskog rasta i uspostavljanje snažnog regulatornog okvira. U tom smislu, osnovane su dvije nove regulatorne institucije: Nigerijsko regulatorno tijelo za uzvodni tok nafte (NUPRC) i Nigerijsko regulatorno tijelo za srednji i nizvodni tok nafte (NMDPRA).
Dakle, izvori nafte i gasa u Nigeriji u vlasništvu su nigerijske vlade. Kroz dozvole za eksploataciju nafte i gasa, ovi izvori povjereni su i privatnim kompanijama, ali uz kontrolu državnih institucija.
Problemi u nigerijskoj naftnoj industriji su mnogobrojni: od korupcije i neadekvatne raspodjele prihoda, koja rezultira time da većina nigerijskog stanovništva ne osjeti koristi ovih resursa, do izrazito negativnog utjecaja, koji eksploatacija nafte i gasa ima na okoliš i lokalne zajednice koje se bave poljoprivredom. Strane kompanije, kao što je Shell, igraju važnu ulogu u nekim od ovih problema, kao što je uništavanje okoliša.
Shodno navedenom, tvrdnju da je Nigerija treća zemlja u svijetu po proizvodnji nafte, objavljenu na Facebook profilu Marko Kraljevic Ponovo Jaše, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Istu ocjenu dajemo tvrdnji da strane kompanije posjeduju sve izvore nafte u Nigeriji. Ostale objave ovih tvrdnji ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
Napomena
7.6.2024. U prvobitnoj verziji teksta navedena je netačna informacija da je Nigerija deseta zemlja na svijetu po proizvodnji nafte i jedanaesta po proizvodnji gasa. Rečenica je ispravljena i sada sadrži tačnu informaciju da je Nigerija jedanaesta zemlja na svijetu po rezervama nafte i deseta po rezervama gasa
(Raskrinkavanje.ba)