Raskrinkavanje.ba

“Oduzeto povrće” uslikano u Albaniji, a ne u BiH   

Slika policajca koji piše kaznu starijoj ženi koja prodaje povrće na ulici, izazvala je bijes mnogih koji su pomislili da se radi o fotografiji napravljenoj u BiH.

Na osnovu prijave koja nam je stigla od čitateljke, analizirali smo fotografiju koja kruži po društvenim mrežama, a od koje je nastalo i nekoliko “članaka” na anonimnim portalima, kao što je “Pravda-istina”:

JE LI OVO POŠTENO ???
Dijelite neka se vidi..
ODUZIMAJU OD STARICE NJENE PROIZVODE IZ BAŠTE KOJE PRODAJE DA BI SE PREHRANILA…

A ZA TO VRIJEME, POLITIČKO TAJKUNSKA BANDA U SADEJSTVU SA PRAVOSUDNO POLICIJSKOM MAFIJOM, PLJAČKA MILIJARDE EVRA, UBIJA NEDUŽNE GRAĐANE I PRIKRIVAJU SVOJE MONSTRUOZNE ZLOČINE…

Potraga za izvorom ove priče odvela nas je do Albanije. U martu 2016. godine, na  društvenim mrežama je objavljena slika koja prikazuje kako komunalni policajac piše kaznu starijoj ženi zbog prodaje povrća na nedozvoljenoj lokaciji. Slika je nastala u Tirani i izazvala burne reakcije u albanskoj javnosti. Gradska uprava je reagovala objašnjenjem da su se stanari zgrade žalili zbog uzurpacije javnog prostora, te da ne zabranjuju prodaju vlastito uzgojene hrane, već da se to mora raditi na tržnicama, a ne na ulici. Gradonačelnik Erion Veliaj je platio kaznu koju je izdata prodavačici povrća.

Ista fotografija je objavljena na Facebook stranici “Pozitiva” 26.3.2018, te na stranici CRNA Hronika BIH četiri dana kasnije. Do trenutka objave ovog teksta, slika je podijeljena 1.733 puta samo sa ove dvije stranice, te se i dalje širi po Facebooku.

 

 

Iz komentara na postovima koji nisu precizirali da se događaj desio u Albaniji, vidimo da čitatelji misle da se isti odigrao u Bosni i Hercegovini. Izostavljanje lokacije u opicu posta vjerovatno je za cilj i imalo ovakve reakcije čitatelja.

Portali koji su od ovog napravili svoju vijest istoj su dali naslov:

ODUZIMAJU OD STARICE NJENE PROIZVODE IZ BAŠTE KOJE PRODAJE DA BI SE PREHRANILA…

Sadržaj ovih članaka sastoji se, pored fotografije, samo od još jedne rečenice:

Je li ovo pošteno?? Dijelite neka se vidi..

Kao izvor vijesti naveden je “fb”. S obzirom da nigdje nije navedeno da se situacija dešava u BiH, već je ostavljeno čitaocima da sami izvedu zaključke, i članak i objave na Facebooku ocjenjujemo kao manipulaciju činjenicama.

(raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke