Raskrinkavanje.ba

“Oštro upozorenje” neurologa da roditelji “sami” uzrokuju autizam djeci je klikbejt

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Na portalima iz regiona već se godinama objavljuju naslovi u kojima se navodi da je dječiji neurolog upozorio roditelje da “sami” uzrokuju autizam kod djece. U člancima je objašnjeno da je govorio o simptomima sličnim autizmu koje je primijetio kod djece koja koriste uređaje s ekranima.

Foto: user4265739, Freepik

Na Facebook stranici Oaza znanja 2. decembra 2024. godine objavljen je screenshot naslova članka s “upozorenjem” dječijeg neurologa o roditeljima koji “sami stvaraju autizam djeci”.

Screenshot 22

U komentaru objave podijeljen je link koji vodi na članak s istim naslovom, koji je objavljen 29. jula 2021. godine na portalu Oaza znanja. Članak je napisan u prvom licu jednine i u njemu se navodi sljedeće: 

“Odavno već nameravam da podelim s vama svoja zapažanja o mogućim posledicama intenzivnog korišćenja u najranijem uzrastu raznih uređaja s ekranima: televizora, kompjutera, tableta, smartfona.

Odmah da se ogradim i kažem da ovde iznosim samo svoja zapažanja na osnovu iskustva. Može se to razumeti kao zastrašivanje iz neznanja – i to sam imao prilike da čujem. Ipak, čini mi se da se sve uklapa i polako dolazi na svoje mesto…

Posao mi nalaže da se svakodnevno susrećem sa decom sa manjim ili većim smetnjama u razvoju. Već pet godina se po pravilu susrećem sa istim problemom – decom koja u proseku sa tri godine praktično ne govore. Ponašanje te dece slično je ponašanju dece s autizmom. Zajedničko im je to što su im, kada su imala oko godinu dana, dati smartfoni odnosno tableti.

(...)

Ali, svejedno ne prestajem da se pitam: da li je moguće da se u “spektru” naiđe na situacije s mehanizmom koji bi se mogao okarakterisati kao “pseudoautizam”?

Tvrdnje u članku pripisane su neurologu Olegu Korenju iz Novosibirska u Rusiji. 

Članci s naslovima o “oštrom upozorenju neurologa” objavljuju se na portalima još od marta 2017. godine (1, 2, 3). U mnogim se člancima kao izvor navodi portal Detinjarije. Ipak, naslov članka, koji je ovaj portal objavio 20. januara 2016. godine prenoseći tvrdnje ruskog neurologa Olega Korenja, glasi potpuno drugačije. U njemu se tvrdi da “gadžeti usporavaju razvoj djeteta”, a ne da roditelji sami stvaraju autizam svojoj djeci. Ipak, portal Detinjarije je 2021. godine opet objavio članak u kojem se prenose Korenjove tvrdnje, ali ovaj put uz naslov koji “upozorava” roditelje na to da izazivaju autizam svojoj djeci. Kao izvor su naveli portal Alo.

Šta je autizam?

Autizam je neurorazvojni poremećaj koji se manifestuje kroz poteškoće u komunikaciji i ograničene, ponavljajuće obrasce ponašanja, aktivnosti i interesa. Definiše se i kao neurološka razlika koja mijenja način na koji osoba doživljava svijet oko sebe, komunicira i razmišlja. Autizam se manifestuje u spektru, što znači da osobe s autizmom različito funkcionišu u različitim aspektima života. Izraz je prvi put upotrijebio švicarski psihijatar Eugen Beluer 1911. godine, a 1943. priznat je kao zasebno stanje. 

Autizam se kao neurorazvojno stanje javlja u samim začecima razvoja djeteta. Oko polovine roditelja djece s autizmom primijete prve znakove do prvog rođendana, a između 80 i 90% do drugog.

Kako je objašnjeno na web stranici Saveza udruga za autizam Hrvatska, naučnici smatraju da ne postoji samo jedan uzrok autizma, već da u većini slučajeva nastaje “složenom i promjenjivom kombinacijom genetskih i negenetskih čimbenika koji utječu na rani razvoj mozga”. 

U članku medicinskog portala Web MD objavljenom 7. augusta 2024. godine navodi se da su dosadašnja istraživanja pokazala da dijete ima veću šansu da bude u autističnom spektru ukoliko i roditelji ili braća i sestre imaju autizam. Također, oko 10% djece s autizmom ima neku formu genetskog poremećaja, kao što je Downov sindrom. Istraživanja su pronašla povezanost između povećanog rizika od autizma i odmakle dobi roditelja, kao i korištenja opioida neposredno prije začeća. 

Nije riječ o “bolesti” koja je izlječiva ili neizlječiva, s obzirom na to da autizam nema fizičkih simptoma (link).

Ruski neurolog, mobiteli i “pseudoautizam”

Ljekar kojem se u člancima portala pripisuje “oštro upozorenje” da roditelji “sami stvaraju autizam” djeci jeste Oleg Korenj, pedijatrijski neurolog iz Novosibirska u Rusiji, koji je radio u medicinskom centru “Inovacija i zdravlje” do svoje smrti u novembru 2021. godine. Tekst koji je 2016. godine prenio portal Detinjarije objavljen je 11. januara 2016. godine na web stranici “Doktor Komarovski”. Iako više nije dostupan, njegova arhivirana verzija može se pronaći ovdje. Ni u naslovu originalnog teksta čiji je autor Oleg Korenj ne navodi se da roditelji “sami stvaraju djeci autizam”.

U tom tekstu, kao i u prenošenjima na našem jeziku, Korenj povezuje pretjeranu upotrebu digitalnih uređaja kod male djece sa simptomima koji nalikuju na autizam, a koje naziva “pseudoautizmom”. Dakle, on ne tvrdi da roditelji “sami djeci stvaraju autizam”, već da prekomjerno prisustvo ekrana u životu malog djeteta može za posljedicu imati razvojne poteškoće koje nalikuju na autizam. Navodi i da bi rješenje moglo biti uklanjanje ovih uređaja iz djetetovog života i terapija.

Djeca koja zaista imaju autizam ne mogu se “izliječiti” tako što im se ograniči vrijeme provedeno gledajući u ekran niti Korenj takvo nešto tvrdi.

Iako još uvijek ne postoje čvrsti dokazi da prekomjerno korištenje digitalnih uređaja samo po sebi uzrokuje autizam, postoje mnogobrojni dokazi koji ukazuju na to da takva praksa može loše utjecati na razvoj dječijeg mozga, ali i izazvati simptome koji nalikuju na autizam. U pregledu 11 studija na ovu temu, koji je 2023. godine objavio Kalifornijski institut za bihevioralne neuronauke i psihologiju, navodi se da su pojedine studije pronašle povezanost između prekomjernog korištenja digitalnih uređaja kod vrlo male djece i povećanog rizika od razvoja autizma.  

Američka asocijacija pedijatara preporučuje da djeca starosti od dvije do pet godina ne provode više od sat dnevno za ekranom tokom radnih dana i maksimalno tri tokom vikenda. Za djecu mlađu od dvije godine savjetuje se da provode što manje vremena s digitalnim uređajima.

Dakle, autizam je uzrokovan nizom različitih faktora, uključujući i genetske. Ne postoje dokazi da roditelji mogu sami izazvati autizam djeci isključivo im dopuštajući pretjerano korištenje digitalnih uređaja, iako im se svakako savjetuje da to ne rade, jer to može dovesti do drugih, čak i sličnih razvojnih problema.

Na koncu, sudeći prema sadržajima članaka, doktor Oleg Korenj nije “upozorio” roditelje na to da sami izazivaju autizam kod djece. Takve tvrdnje navode se samo u senzacionalističkim naslovima. Shodno tome, naslove u kojima se navodi da je dječiji neurolog kazao da roditelji sami stvaraju autizam djeci ocjenjujemo kao klikbejt

Tvrdnju da je “dječiji neurolog kazao da roditelji sami stvaraju autizam djeci”, objavljenu u formi screenshota na Facebook stranici Oaza zdravlja, ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.

Napomena 17.12.2024. Sljedeći izvori su nakon objave analize ispravili ocijenjene tvrdnje i dobili ocjenu “Ispravljeno”: Mondo.me (17.12.2024.), Yumama (17.12.2024.), Oaza znanja (18.12.2024.) i Facebook stranica "Oaza znanja" (18.12.2024.).

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Manipulisanje činjenicama 02.12.2024

Facebook profili i stranice: Oaza znanja: Dječiji neurolog upozorio roditelje da sami stvaraju autizam djeci

  • Manipulisanje činjenicama
  • Ispravljeno