Raskrinkavanje.ba

Pametni satovi ne emituju “smrtonosnu radijaciju”

Snimak mjerenja zračenja koje emituje pametni sat dijeli se uz insinuaciju da je ova tehnologija opasna. Nema dokaza za to da izlaganje takvom zračenju negativno utječe na zdravlje.

Foto: Nensuria, Freepik 

Na Facebooku je 8. marta 2024. godine objavljen videosnimak na kojem muškarac prislanja pametni ručni sat uz mjerač i očitava visoke vrijednosti neke vrste zračenja. Snimak je objavljen uz opis iz kojeg se može naslutiti poenta objave, a to je da su pametni satovi opasni. 

To nije pametni sat, to je sat smrti a vecina ga nosi a djeca najvise. A nosi se tacno preko vene za otkucaj srca. Sve prave samo da nas uniste. Sva tehnologija ce nas unistiti.

Fitbit

Objava je ostvarila veliki broj interakcija. Podijeljena je 690 puta na Facebooku, od čega značajan broj u junu. 

U drugoj objavi istog snimka od 26. marta navedeno je da je prikazano očitanje mjerača ustvari “klasično zračenje kao radijacija”. 

Nemojte dozvoliti svojoj deci da nose pametne satove . Da ih ne biste morali voditi kod lekara za bolesti koje ne postoje .... Ovo je klasično zračenje kao radijacija .

Ova objava također je prošla zapaženo na Facebooku. Videosnimak mjerenja zračenja ručnog pametnog sata pronašli smo u još jednoj objavi na ovom linku.  

Šta su činjenice? 

Uređaj koji muškarac na videosnimku koristi mjerač je elektromagnetnog zračenja TriField® EMF Meter Model TF2. Pored opcija za mjerenje jačine električnog i magnetskog polja, ima i opciju za mjerenje radiofrekvencija i mikrovalova, koja je bila odabrana pri “testiranju” na videosnimku. Koristi se za mjerenje “elektromagnetnog zagađenja” (izloženosti elektromagnetnom zračenju) različitih izvora. U promotivnom videosnimku proizvođača vidi se njegova primjena i u domaćinstvu, odnosno “testiranje” kućanskih aparata koji su uobičajeni u današnjim domaćinstvima. 

Italijanski fact-checking portal Open analizirao je snimak mjerenja zračenja koji se dijelio i kod nas i ustvrdio da se radi o loše provedenom eksperimentu koji ne dokazuje bilo kakvu opasnost od “elektromagnetnog zagađenja” ručnih satova. Kako se navodi u njihovoj analizi, ovakvi mjerači napravljeni su da registruju i najmanje elektromagnetno zračenje pa ne čudi da je prikazani skok na mjeraču veliki. 

Postoje li opasnosti od zračenja pametnih satova?

Budući da mjerač na snimku pokazuje uznemirujuće povećanje vrijednosti zračenja kada je blizu pametnog sata, ovo “testiranje” navodi na zaključak da su pametni satovi opasni za korisnike/ce koji/e ih nose na ruci – posebno zbog njihovog stalnog kontakta s kožom. 

Svaki uređaj koji koristi električnu energiju, od kojih se većina decenijama koristi u domaćinstvima, emituje određeno elektromagnetno zračenje. Pametni satovi nisu izuzetak.

Zračenje ili radijacija predstavlja svaki prenos energije elektromagnetnim valovima ili snopovima subatomskih čestica koje se usmjereno kreću kroz prostor. Iako je mnogima opasnost prva asocijacija na riječi zračenje i radijacija, ne smatra se svako zračenje opasnim za ljudsko zdravlje i život. 

Radiofrekvencije spadaju u niskofrekventno zračenje, ili neionizirajuće zračenje, koje se generalno smatra sigurnim. Riječ je o zračenju koje emituju i kućanski aparati i pametni uređaji. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) naglašava da ne postoje potvrde negativnih posljedica za zdravlje od dugotrajnog izlaganja, no provode se daljnja istraživanja na polju razumijevanja posljedica izlaganja ovakvom zračenju.

Do danas [2016] nisu potvrđeni negativni efekti na zdravlje od dugotrajne izloženosti niskim nivoima radiofrekventnih ili električnih polja, ali naučnici i dalje aktivno istražuju ovo područje. (...) Međutim, postoje određene praznine u saznanjima o biološkim efektima koje zahtijevaju dalja istraživanja.

Od potencijalnih efektata izlaganja elektromagnetnom zračenju malog intenziteta izdvojeno je zagrijavanje tkiva kao najčešći, a u zavisnosti od jačine magnetnog polja, mogu se javiti i stimulacija nerava, mišića ili promjene u drugim biološkim procesima, navodi SZO.  

Kako navode američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), pametni nosivi uređaji “tipično koriste radiofrekventne (RF) predajnike malog dometa za slanje i primanje podataka s pametnih telefona ili interneta. RF predajnici emituju radiovalove, vrstu neionizujućeg zračenja”. CDC navode i to da većina takvih pametnih uređaja koristi bluetooth ili Wi-Fi tehnologiju za svoj rad. 

RF predajnici u pametnim nosivim uređajima izlažu korisnika/cu vrlo niskim nivoima RF zračenja. RF zračenje oblik je neionizujućeg zračenja koje čine radiovalovi.

Da bi se pametni uređaji ove vrste našli na američkom tržištu, oprema koja emituje radiofrekventnu radijaciju mora biti u skladu s ograničenjima izlaganja koje propisuje Federalna komisija za komunikacije (FCC), a čiji su standardi u skladu s međunarodnom regulativom o ograničenjima izlaganja, navodi CDC.  

Prema tome, ne postoje dokazi o štetnim posljedicama dugotrajnog izlaganja niskofrekventnom elektromagnetnom zračenju koje koriste pametni satovi, ali istovremeno ne postoje ni detaljne studije koje su to ispitivale. 

S druge strane, radijacija iz spektra elektromagnetnog zračenja koja je opasna za ljudsko zdravlje naziva se još i ionizirajuće zračenje, a njega čine visokofrekventna polja poput onih koje proizvode X zrake, gama zrake ili radioaktivni elementi. Opasnost se ogleda u tome da prilikom izlaganja velikim dozama ove vrste zračenja može doći do uništavanja DNK ili ćelija (a time i razvoja raznih bolesti) ili, u ekstremnim slučajevima, i do radijacijske bolesti.

Zračenje i druge brige oko nosivih pametnih uređaja 

Zabrinutost oko sigurnosti nosivih pametnih uređaja (pametnih satova, sportskih i fitnes satova, pametnih naočala i slično) nastala je analogijom s ranijim istraživanjima o mogućoj vezi između korištenja mobilnih telefona i razvoja određenih vrsta karcinoma. 

SZO navodi da pored niza studija u kojima je ispitivana veza elektromagnetnog zračenja niskih frekvencija i karcinoma, “dokazi o bilo kakvom efektu ostaju vrlo kontroverzni”.

“Međutim, jasno je da je, ako elektromagnetna polja imaju efekat na rak, bilo kakav porast rizika izuzetno mali. Dosadašnji rezultati sadrže mnogo nedosljednosti, ali nije pronađen veliki porast rizika za bilo koji oblik raka kod djece ili odraslih”.  

S druge strane, provedene studije i proizvođači pametnih satova napominju na neke druge potencijalne probleme koji se mogu pojaviti korištenjem ovakvih uređaja. Ističu se tako nakupljanje ne tako bezazlenih bakterija na narukvici sata, ali i problemi s iritacijom kože, alergijama i slično.

Dakle, “testiranje” pametnog sata na videosnimku ne pokazuje nikakvo zabrinjavajuće zračenje pa tako tvrdnju da prikazano mjerenje dokazuje opasnost ili smrtonosnost ovih uređaja ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.  

 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke