Facebook korisnica Gordana Peric je 23.11.2020. u javnoj Facebook grupi Niste znali podijelila kolaž sa fotografijom djevojčice koja, prema opisu, čuva stado u Maroku, te fotografijom bivše francuske ministrice marokanskog porijekla Najat Vallaud-Belkacem, uz tvrdnju da se na obje fotografije zapravo nalazi Vallaud-Belkacem.
Dokaz da se upornošću i trudom može sve... Devojčica sa leve strane čuva stado u Maroku.
Žena sa desne strane je ista devojčica 20 godina kasnije, Nažat Valo-Belkasem, kao francuska ministarka obrazovanja.
Na kolažu se nalazi i tekst na engleskom jeziku, sa istom porukom:
Djevojčica lijevo čuva ovce u Maroku. Žena desno je ista djevojčica nakon 20 godina kao ministrica obrazovanja Francuske.
Objava u grupi Niste znali je zabilježila preko 3.500 interakcija.
Kolaž je objavila i Facebook stranica Radio Sirena - Knjaževac, sa zanemarivim brojem interakcija, kao i Facebook profil Nermina Čoloman Isaković, sa 56 interakcija.
Kombinacija pomenute dvije fotografije pojavila se na našem govornom području i 2019. godine, kada je podijelila Facebook stranica Novosadska škola prava i veština 26.10. i privatni profil Mubera Grcic 27.11, dok je profil Gordana Peric te godine kolaž objavio i u javnoj grupi Plava planeta, i to 23.11. Profil Pazar Has Pazar fotografije je objavio u februaru 2020. godine.
Šta su činjenice?
Kolaž ove dvije fotografije se već godinama koristi kako bi ilustrovao motivacijske članke o životu Vallaud-Belkacem. Na portalu India Times je tako 2016. objavljen članak koji govori o životu francuske političarke, opremljen pomenutim fotografijama. Sličnim kolažem je iste godine opremljen i tekst na portalu Storypick. Kolaž se u međuvremenu dijelio u formi memea na društvenim mrežama Twitter i Facebook.
Prema biografiji bivše francuske ministrice obrazovanja, objavljenoj na stranici Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj OECD, Najat Vallaud-Belkacem rođena je 4.10.1977. godine u Beni Chikeru u Maroku. U Francusku se sa porodicom preselila 1982. godine. Njena politička karijera počinje 2002, kada se pridružuje Socijalističkoj partiji Francuske, i od tada obnaša nekoliko visoko rangiranih političkih funkcija. Prema članku francuskog France TV Info, Vallaud-Belkacem je provela rane godine svog života u ruralnoj sredini u Maroku, dok je njen otac radio kao građevinar u Francuskoj. U članku je naveden njen citat:
“Imam uspomene urezane u sjećanje u kojima pratim djeda da čuva koze, na primjer. Druge u kojima idemo po vodu iz bunara, jer nismo imali tekuću vodu, niti struju.”
Kao petogodišnjakinja, Vallaud-Belkacem je odselila u Francusku, zemlju čiji jezik ni kulturu nije poznavala i u kojoj je njena porodica imala skromna primanja.
Djevojčica sa slike
Prema analizi fact-checking portala Snopes, fotografija djevojčice iz kolaža uzeta je iz stare UNICEF-ove serije fotografija o dječijem radu. Seriju je načinio fotograf Giacomo Pirozzi. Viralna fotografija je snimljena 2005. godine, kada je Vallaud-Belkacem već imala 28 godina. Na njoj se nalazi osmogodišnja Fouzia, za koju UNICEF kaže da je išla godinu dana u školu, ali je morala prekinuti školovanje jer joj roditelji nisu mogli priuštiti knjige.
Snopes je od UNICEF-a dobio službenu verziju fotografije sa originalnim natpisom:
”Osmogodišnja Fouzia odmara na kamenu ispred stada ovaca u selu Tamezaghete u ruralnom okrugu Iguerferouane u provinciji Al Haouz. Fouzia je godinu dana pohađala školu, ali morala je napustiti jer joj roditelji nisu mogli priuštiti knjige."
Iako život osmogodišnje Fouzie ima sličnosti sa djetinjstvom Najat Vallaud-Belkacem, na kolažu se ne nalaze dvije fotografije bivše ministrice. Budući da je objava kolaža na Facebook stranici Novosadska škola prava i veština najranija koju smo pronašli, dajemo joj ocjenu lažna vijest. Ostalim objavama ovog kolaža s netačnom tvrdnjom o identitetu djevojčice na slici dajemo ocjenu prenošenje lažne vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena
16.9.2023. Jedna od Facebook objava (link) koja je ocijenjena u ovoj analizi naknadno je povezana sa analizom zbog tehničkih razloga.