Raskrinkavanje.ba

Peruanska jagoda ne liječi rak

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Na portalima se od 2017. objavljuju članci o peruanskoj jagodi koja sprečava ili liječi rak debelog crijeva i prostate. Kao i sa drugim namirnicama i biljkama, nema dokaza da plod ove biljke liječi bilo koji oblik raka.

Foto: Freepik

Na portalu Vijesti besplatno je 18. februara 2025. godine objavljen članak o “peruanskoj jagodi” čiji plodovi navodno imaju imaju niz zdravstvenih prednosti i sprječavaju rak. 

Da li ste čuli za voće pod nazivom “peruanska jagoda”.
Značajno je jer spriječava rak debelog crijeva i prostate, osim toga djeluje i preventivno.

U članku se navodi da je ovo “voće” bogato vitaminima A, B i C, i da liječi infekcije, upale i zatvor, poboljšava probavu, čisti krv i potiče izmokravanje. U nastavku je navedeno: 

Trebate znati da je rak oboljenje koje se liječi i da hemoterapija nije jedina opcija.

Zdravom ishranom i prirodnim lijekovima se možete izliječiti i u kasnim fazama bolesti.   Ne gubite nadu i promijenite svoje navike.
Istraživanja su pokazala da se veliki broj ljudi izliječio samo jer su promijenili navike u ishrani.

Članci sa ovim tvrdnjama o “peruanskoj jagodi” objavljuju se na portalima barem od 2017. godine. U nekim verzijama prenošenja, kao što su članci na portalima Novi (1, 2, 3), Lijek iz prirode (1,2), Zdravlje i kuhinja, Moja mala kuhinjica, Recepti i ideje, Zdrava priroda i Slatko kolači, u naslovima je istaknuto da “peruanska jagoda” sprječava i liječi rak debelog crijeva, jetre i prostate.

Šta su činjenice?

Peruanska jagoda (lat. Physalis peruviana) je biljka iz obitelji noćurka (Solanaceae) čiji su plodovi jestivi. Porijeklom je iz Južne Amerike. Plodovi su gorko-slatkastog okusa i mogu se jesti svježi ili kuhani u slatkim i slanim jelima. U različitim dijelovima svijeta ima različite nazive: zlatna bobica, peruanska trešnja, andska bobica ili “ljubav u torbi”. 

članku portala Healthline koji je objavljen u decembru 2018. i editovan u julu 2023, navedeno je da peruanska jagoda ima “impresivan profil hranjivih tvari” te da sadrži vitamin C, tiamin, riboflavin, niacin, vitamin A, željezo, fosfor, beta-karoten, vitamina K i manje doze kalcija. 

Ipak, ova biljka - kao i druge biljke ili namirnice - nije lijek protiv raka. Zbog kompleksnosti i raznovrsnosti ove vrste oboljenja, ne postoji jedan univerzalni lijek protiv raka. Također, hrana sama po sebi nije garantovana prevencija protiv raka ili lijek protiv ove bolesti. O ovome je na stanici Američkog instituta za istraživanje raka navedeno sljedeće:

Nijedna hrana vas sama po sebi ne može zaštititi od raka. Ali istraživanja pokazuju da ishrana puna raznovrsnog povrća, voća, integralnih žitarica, pasulja i druge biljne hrane pomaže u smanjenju rizika od mnogih karcinoma. 

Tačno je da su rađene studije efekata jedinjenja iz peruanske jagode na ćelije karcinoma debelog crijeva, jetre i postate in vitro, odnosno u kontroliranim laboratorijskim uslovima. Iako su dokazane potencijalne prednosti ovog voća u borbi protiv karcinoma, podcrtano je da je potrebno provesti klinička ispitivanja kako bi se potvrdili ovi nalazi.                        

In-vitro studija iz 2015, navodi se u članku Healthlinea iz 2018, pokazala je da pojedine materije u peruanskoj jagodi uzgojenoj u Egiptu blokiraju rast ćelija raka dojke i debelog crijeva. Nalazi iz ove studije zahtijevaju dodatna istraživanja. U studiji iz 2016. godine ispitivana su protuupalna dejstva ploda peruanske jagode. U zaključku je navedeno da je studija uočila nekoliko novih aktivnih spojeva koji bi mogli biti dalje razvijani kao prevencija raka, ali i da su potrebna daljnja istraživanja. U sažetku studije iz 2017. godine navedeno je da bi plod ove biljke mogao imati “potencijalnu vrijednost u liječenju karcinoma jetre”. 

Važno je istaći da se radi o studijama u laboratorijskim uslovima. Nisu provedene kliničke studije koje bi pokazale da plodovi peruanske jagode sprečavaju, zaustavljaju ili liječe neku vrstu raka. Također, nema kredibilnih izvora koji bi takvo nešto potvrdili. 

Tvrdnje da se rak može izliječiti zdravom prehranom, “prirodnim lijekovima” i u kasnim fazama bolesti su takođe netačne - hrana, kako smo već naveli, nije lijek protiv raka. Jedinstven lijek za rak ne postoji. U zavisnosti od tipa raka, ova bolest se različito liječi. Konvencionalna medicinska terapija raka uključuje hemoterapiju, operaciju, radioterapiju i druge oblike terapija, poput imunoterapije, ciljane terapije ili hormonske terapije. Hemoterapija je uobičajeni tretman koji koristi različite vrste lijekova za ubijanje ćelija raka i koristi se u liječenju različitih tipova raka. 

Tvrdnje da hemoterapija nije jedina opcija i da se rak može izliječiti promjenom ishrane opasne su jer oboljele mogu odvratiti od konvencionalnih metoda liječenja. 

Shodno navedenim činjenicama, tvrdnje da se peruanska jagoda sprječava ili liječi rak debelog crijeva, jetre i prostate ocjenjujemo kao pseudonauku. Tvrdnju da se rak liječi zdravom ishranom i “prirodnim lijekovima” ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama i pseudonauku

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke