Foto: Raskrinkavanje.ba
Nekoliko portala je krajem februara 2025. godine objavilo članke s naslovima u kojima se navodi da je policija “aktivirala hitno upozorenje” i savjetovala građanima da se zatvore u domovima.
Na portalu Ekskluziva (.ba) je 27. februara 2025. objavljen takav članak, opremljen sljedećim naslovom:
GRAĐANI, PAŽNJA! AKTIVIRANO JE HITNO UPOZORENJE MUP-A ZBOG SITUACIJE… “Ostanite u kućama, zatvorite prozore i vrata!”
Foto: Screenshot/Ekskluziva
Članak je podijeljen i na Facebook stranici portala, s naslovom izdvojenim u opis objave.
Foto: Screenshot/Facebook
Isti naslovi objavljeni su i na nekoliko drugih portala (1, 2, 3).
Foto: Screenshot/Atraktivno Online
Šta su činjenice?
Uzbunjujući naslovi o “hitnom upozorenju” policije i savjetu građanima/kama da se zatvore u domove odnose se na požar u industrijskoj zoni u Novom Sadu, što je i navedeno u analiziranim člancima. Izvor za ove članke je portal Alo (.rs), koji je svoj članak o ovome opremio naslovom u kojem su navedeni detalji o “hitnom upozorenju” i “situaciji”.
Foto: Screenshot/Alo
U članku se navodi da je došlo do požara u jednom od napuštenih magacina u Novom Sadu. MUP Srbije je putem sistema hitnog obavještavanja upozorio građane da “zbog požara u magacinskom objektu i velike količine dima ne izlaze iz objekata dok opasnost ne prođe”, navodi se.
Informaciju o upozorenju MUP-a pronašli smo i na Facebook profilu gradonačelnika Novog Sada.
Sistem hitnog obavještavanja putem SMS poruka u Srbiji je aktivan od 15. septembra 2024. godine. Ovaj sistem omogućava prenos hitnih informacija u slučaju opasnosti od elementarne nepogode ili tehničko-tehnološke nesreće koja može ugroziti živote i zdravlje ljudi i imovinu.
Iako se radi o lokalnom upozorenju, ova informacija ispuštena je iz analiziranih naslova. Na ovaj način su čitatelji i čitateljice koji do članaka dolaze na društvenim mrežama alarmirani da kliknu na naslov i saznaju o kakvoj se hitnoj “situaciji” radi. Također, objavljeni su u vrijeme pojačanih političkih tenzija u Bosni i Hercegovini i straha od sukoba, kao i u vrijeme masovnih protesta u Srbiji.
Politička kriza u Bosni i Hercegovini produbila se početkom 2025. nakon što su vlasti u Republici Srpskoj usvojile niz pravnih akata koji su ocijenjeni kao prijetnja ustavnom poretku. Istovremeno, u Srbiji traju masovni protesti, čiji učesnici/e zahtijevaju utvrđivanje odgovornosti za pogibije u padu nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu.
Analizirani naslovi, dakle, nemaju nikakvu informativnu vrijednost i napisani su tako da uznemirujućim tonom privuku klikove. Stoga ih ocjenjujemo kao klikbejt.
(Raskrinkavanje.ba)